Pit 2021. Co można odliczyć? W tym roku pojawiły się nowe ulgi

Z roku na rok w podatkach pojawia się wiele zmian, o których często nie mamy pojęcia. Tymczasem może się okazać, że jest całkiem sporo rzeczy, które możemy od nich odliczyć. Dlatego przed złożeniem PIT za 2020, warto jest się z nimi zapoznać. Sprawdź, co trzeba wiedzieć i kiedy złożyć swoje zeznanie podatkowe.

Co roku, razem z wiosną przychodzi czas, w którym musimy złożyć rozliczenie podatkowe. Warto jednak przed tym dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w ulgach podatkowych. Jedną z najważniejszych będzie na pewno wprowadzenie e-PIT, który znacznie ułatwi nam rozliczanie. Dodatkowo pojawiła się nowa ulga dla młodych i nowa stawka podatku 17%. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

Zmiany w rozliczeniach podatkowych za 2020

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w urzędach PIT - 36 i PIT - 37 dokumenty możemy składać dopiero od połowy lutego, tj. od 15 dnia miesiąca. Od momentu złożenia dokumentów, urząd ma 45 dni na to, by zwrócić podatek – jeśli rozliczaliśmy się internetowo. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na rozliczenie papierowe, czas zwrotu przedłuża się do trzech miesięcy.

Najważniejszą zmianą przy rozliczaniu PIT za 2020 rok będzie niższa stawka podatkowa, która będzie wynosić 17%. I choć wprowadzono ją już w październiku 2019, przysługiwała nam wówczas tylko w ostatnim kwartale. Od 2020 była prawomocna już cały rok. Rozliczamy się na podstawie tej stawki od 85 528 zł.

WARSZAWA KONFERENCJA LIDERÓW KOALICJI OBYWATELSKIEJPodatek od reklam jednoczy opozycję

Kolejną z pojawiających się możliwości jest odliczenie darowizn na cele walki z koronawirusem. Co więcej, od dochodu możemy odliczyć podwójną wartość przekazanej darowizny – górny limit to kwota naszego dochodu. Natomiast darowizny na cele organizacji życia publicznego, kościelne i charytatywne wciąż mają na sobie 1% podatku.

Z jakich ulg możemy skorzystać przy rozliczaniu PIT za 2020?

W 2021 roku pojawiły się cztery nowe ulgi, które ściśle wiążą się z pandemią COVID-19. Oprócz zwolnienia z opodatkowania darowizn na COVID-19, pojawiła się także ulga dla ozdrowieńców, którzy przesączali krew i osocze. Za każdy litr przesączonej krwi, mogą odliczyć 130 zł, a za litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami, 200 zł. Natomiast ci, których osocze zostało wykorzystane podczas zabiegów mogą odliczyć 350 zł. Ważne jest jednak to, że ulga ta dotyczy tylko honorowych dawców.

Wójt gminy Jarosław, Elżbieta GruntNie sztuką jest windować podatki

Kolejna ulga wiąże się z działalnością gospodarczą. Daje ona możliwość odliczenia kwoty strat wstecznych. Jak ją zdobyć? Wystarczy udowodnić, że w 2020 roku ponieśliśmy straty z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz że przychody z tej działalności były niższe o minimum 50% niż w roku poprzedzającym. Przedsiębiorcy natomiast mogą skorzystać z 5 procentowej stawki podatkowej, jeśli uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Owa własność intelektualna musi być wykorzystana jednak w celu walki z pandemią.

Warto także pamiętać o istniejących już ulgach podatkowych: ulga prorodzinna, możliwość odliczenia składek zdrowotnych w trakcie roku na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulga aborcyjna. 

Więcej o: