Jak korzystać z łaźni tureckiej? Co warto wiedzieć na temat rytuału Hammam

Łaźnia turecka: co to jest i czym to doświadczenie różni się od zwykłej sauny? Jak korzystać z łaźni tureckiej w odpowiedni sposób? Przeczytaj opis całego procesu i zdecyduj, czy będzie to Twój sposób na relaks.

Łaźnia turecka - co to? Wśród wielu dostępnych w strefach wellness zabiegów i atrakcji, bardzo często dostępna jest łaźnia turecka. Czym różni się łaźnia turecka od zwykłej sauny, co daje przebywanie w tym miejscu, jakie ma właściwości oraz o jakich przeciwwskazaniach należy pamiętać? Sprawdzamy.

Łaźnia turecka: co to oznacza w praktyce? 

Łaźnia turecka: co to jest? Jest to tradycyjny turecki rytuał, który zapewnia dużą dawkę relaksu i sprzyja regeneracji. To wyjątkowe doświadczenie dostępne jest w formie standardowej usługi w dedykowanych salonach SPA. Znawcy tematu polecają wizytę w oryginalnej łaźni w Turcji, jako punkt obowiązkowy podczas wycieczki do kraju czterech mórz.  

Ciepło, ciepło, jeszcze cieplej Ciepło, ciepło, jeszcze cieplej

Łaźnia turecka: jak działa? Czego możesz oczekiwać na miejscu?

Rytuał Hammam jest podzielony na kilka etapów. Niektóre odbywają się z udziałem obsługi, ale nie jest to konieczne. Ważny jest też odpowiedni strój, który może różnić się w zależności od płci. Z tradycyjnej łaźni tureckiej kobiety mogą korzystać bez ubrania, mężczyzn obowiązuje ręcznik. Warto jednak zaznaczyć, że każde miejsce rządzi się swoimi prawami i jeśli nie wiemy jakie zasady panują w konkretnym SPA, warto wcześniej zapytać. Czym łaźnia turecka różni się od zwykłej sauny? Sauna jest tylko jednym z etapów łaźni tureckiej, która oferuje kompleksowy rytuał. Stąd znaczna różnica w ilości czasu, który należy sobie zarezerwować na wizytę. Temperatura kąpieli w łaźni jest też nieco niższa niż w saunie. O szczegółach piszemy poniżej. 

Zobacz wideo Koniecznie sprawdź!

Łaźnia turecka: ile czasu trwa rytuał? 

W przeciwieństwie do stosunkowo krótkiej wizyty w saunie cały proces, może trwać nawet dwie godziny. Każdy salon spa posiada indywidualną ofertę dlatego zanim umówimy wizytę warto zapytać, ile czasu trzeba będzie zarezerwować. Wiemy już mniej więcej czego możemy się spodziewać i znamy już wstępną odpowiedź na pytanie: łaźnia turecka ile czasu trwa rytuał? Pora dowiedzieć się co daje nam korzystanie z łaźni tureckiej.

Łaźnia turecka co daje i na czym polega każdy etap? 

Oferta salonów spa może się nieco różnić od tradycyjnego rytuału łaźni tureckiej, jednak zwykle cały proces składa się z tych kilku elementów: 

  • pierwszy etap to kąpiel w wannie,
  • następnie przychodzi czas na zimny prysznic,
  • po prysznicu można skorzystać z masażu przy pomocy dedykowanych rękawic,
  • po masażu następuje mycie skóry specjalnym mydłem,
  • na koniec ponownie jest czas na masaż całego ciała. 

Wiemy już jak wygląda każdy etap, czas odpowiedzieć na pytanie: łaźnia turecka co daje i jakich efektów można się spodziewać?

Łaźnia turecka właściwości - dlaczego warto?

Oprócz relaksu zabiegi rytuału Hammam mają konkretne przełożenie stan naszego zdrowia. Szczegóły poniżej: 

Łaźnia turecka efekty:

  • Łaźnia turecka jest polecana zwłaszcza sportowcom, stopniowe rozgrzewanie ciała niweluje obciążenia mięśni i pomaga pozbyć się kwasu mlekowego z organizmu. 
  • Poza tym łagodzi stres i uczucie zmęczenia.
  • Łaźnia turecka wspiera też proces odchudzania i poprawia krążenie krwi. 
  • Łaźnia turecka właściwości: to także szybszy metabolizm i wzmocnienie układu  sercowo-naczyniowego. 
  • Łaźnia turecka efekty: to dużo zdrowsze płuca, regularne korzystanie z łaźni tureckiej wspiera pracę układu oddechowego. 

Łaźnia, podobnie jak sauna, to miejsce, w którym panuje podwyższona temperatura oraz ściśle określona wilgotność Łaźnia parowa, turecka, fińska - czym się różnią i czy warto korzystać z łaźni?

Kto nie powinien korzystać z łaźni?

Łaźnia turecka przeciwwskazania

Łaźnia turecka może negatywnie wpłynąć na osoby, które chorują przewlekle, poniżej piszemy więcej na ten temat.

Łaźnia turecka przeciwwskazania: kto powinien opuścić zabiegi? 

  • pacjenci onkologiczni,
  • osoby, które cierpią z powodu chorób psychicznych,
  • z łaźni nie można też korzystać w  przypadku chorób skórnych, 
  • wykluczają też choroby płuc oraz infekcje.

Zobacz też: Olejki eteryczne: właściwości i zastosowanie. Olejek eukaliptusowy, lawendowy i z drzewa herbacianego

Więcej o: