Historia łaźni parowych sięga aż starożytności. Tę formę wypoczynku i spędzania wolnego czasu upodobali sobie chociażby Rzymianie, którzy dbali w ten sposób o zdrowe ciało. Łaźnie parowe zmieniały swój wygląd na przestrzeni wieków. Obecnie pomieszczenia łaźni przygotowywane są starannie z uwzględnieniem nowych rozwiązań technologicznych. Co daje łaźnia parowa? Dlaczego ma tak wielu zwolenników i cieszy się popularnością? I wreszcie, jak korzystać z łaźni parowej, żeby przynosiła najlepsze efekty? Sprawdzamy.
Łaźnia parowa - co to jest? Jest to miejsce, w którym panuje duża wilgotność powietrza przy stosunkowo niskiej temperaturze mieszczącej się w przedziale od 40 do 50 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do sauny, w łaźni parowej nie jest aż tak gorąco. Temperatura w saunie suchej może wynosić od 60 aż do 110 stopni Celsjusza. Tymczasem typowe warunki w komorze łaźni parowej to 100% wilgotności przy temperaturze nie większej niż 50 stopni Celsjusza.
Łaźnia parowa: jak działa?
Para w komorze powstaje przy pomocy generatora. Konkretna odpowiedź na pytania łaźnia parowa co to jest i łaźnia parowa jak działa brzmi: jest to rodzaj prysznica, który wspiera nasz układ oddechowy i sprawia, że skóra zaczyna naprawdę oddychać, dzięki szeroko otwartym porom. Zarówno łaźnia parowa, jak i sauna wykorzystywane są do terapii przy chorobach układu oddechowego. Sauna sprawdza się w procesie rekonwalescencji po zapaleniu płuc, ostrym nieżycie dróg oddechowych czy grypie. Wiemy już dlaczego warto wybrać się do sauny. Czas poszukać odpowiedzi na pytanie łaźnia parowa co daje i dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj relaksu.
Łaźnia parowa: co daje? Dlaczego warto z niej korzystać?
Co daje łaźnia parowa? Przede wszystkim poprawę samopoczucia i zdrowia bez stosowania jakichkolwiek środków farmakologicznych. Łaźnia parowa to idealne miejsce dla wielu osób, które pragną poprawić jakość życia. Łaźnia parowa to doskonałe miejsce dla alergików, ponieważ skutecznie oczyszcza zatoki i wspiera prawidłową pracę dróg oddechowych. Ukojenie przynosi również osobom zestresowanym, spiętym, a nawet cierpiącym na zaburzenia snu. Warto również wspomnieć o zbawiennym wpływie seansów w łaźni dla naszej skóry.
Łaźnia parowa: właściwości
Przebywanie w łaźni parowej może działać na nasz organizm na wielu płaszczyznach. Spośród wielu benefitów warto wymienić podstawowe właściwości łaźni parowych:
Dla wielu z nas regularne wizyty w łaźni parowej mogą okazać się skutecznym lekiem na różne dolegliwości. Wdychanie pary wspiera leczenie zapalenia zatok, dobrze wpływa również na astmatyków, którzy borykają się z dusznościami i kaszlem. Para oczyszcza organizm z toksyn, co ma bezpośrednie przełożenie na większą odporność.
Zobacz też: Przygotuj relaksującą kąpiel
Łaźnia parowa: efekty dla ciała
Para nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale też urodę. Regularne wizyty zdecydowanie poprawiają kondycję skóry. Po wizycie w łaźni skóra staje się gładka i znacznie lepiej nawilżona, a regularne wizyty w łaźni przyczyniają się do świeżego i zdrowego wyglądu całego naszego ciała. Para wspiera również proces odchudzania ponieważ przyśpiesza metabolizm. Łaźnia parowa zmniejsza też obrzęki i łagodzi ból po intensywnym wysiłku fizycznym, dlatego tak chętnie odwiedzają ją sportowcy.
Łaźnia parowa: ile czasu powinna trwać wizyta i jak często odwiedzać komorę?
Łaźnia parowa efekty - najlepsze rezultaty uzyskamy przy kąpielach raz w tygodniu po 8-20 minut. Warto zaznaczyć, że wizyta w łaźni parowej powinna składać się z następujących elementów:
Łaźnia parowa: przeciwwskazania
Zanim wybierzesz się do łaźni parowej poznaj podstawowe przeciwwskazania do korzystania z tego zabiegu. Jeśli leczysz się na choroby przewlekłe lub jesteś pod stałą opieką lekarza, skonsultuj się z nim i zapytaj o jego opinię. Choć łaźnia parowa ma niewątpliwie wiele zalet, to jest jednak miejscem, z którym panują niecodzienne dla naszego organizmu warunki. Zachowaj szczególną ostrożność i nie decyduj się na wizytę w łaźni bez zgody lekarza jeśli cierpisz na dolegliwości takie jak:
Zdecydowanie o zgodę lekarza prowadzącego powinny zapytać również kobiety w ciąży.