Hollywoodzkie fale i loki możliwe tylko po wizycie u fryzjera? Nic bardziej mylnego. Jest wiele metod, które pozwolą stworzyć fryzurę na miarę gwiazdy z czerwonego dywanu. Wałki, papiloty, termoloki oraz znana wszystkim lokówka. Dlaczego to urządzenie jest tak popularne? Czy dzięki niej uzyskasz wymarzoną fryzurę? Jak używać lokówki, żeby nie zniszczyć włosów? Sprawdzamy.
Pierwsze narzędzia do układania włosów pojawiły się już w starożytnej Grecji. Prototyp w postaci żelazka marcelowskiego powstał już w XIX wieku, jednak na pierwsze urządzenie do kręcenia włosów miłośnicy fal musieli poczekać aż do lat 80. Na początku temperaturę kontrolowano "na oko", a stworzenie ładnych fal wymagało dużych umiejętności. Nagrzanie dawnej lokówki zajmowało bardzo długi czas, fryzjerzy korzystali więc jednocześnie z dwóch sztuk, a i tak klientki nierzadko kończyły ze spaloną fryzurą. Współczesna lokówka posiada nie tylko automatyczną kontrolę temperatury, ale też powłokę ochronną, jednak fryzjerzy używają jej sporadycznie i to samo radzą swoim klientkom. Wysoka temperatura lokówki lub prostownicy nie jest obojętna dla kondycji naszych włosów. Z drugiej strony to skuteczny sposób na szybkie loki. Jak działa lokówka i o czym warto pamiętać przed zakupem? Więcej na ten temat piszemy poniżej.
Lokówki można podzielić ze względu na średnicę końcówki oraz materiał z którego została wykonana. W dużej mierze to jak działa lokówka uzależnione jest od tworzywa, z którego jest zrobiona. Szczegóły poniżej.
Wiemy już jak działają poszczególne modele ze względu na materiał. Czas na podział ze względu na średnicę końcówki. Lokówka: ile mm na duże hollywoodzkie loki, a ile mm na mały skręt? Szczegóły zdradzamy poniżej:
Lokówka ile trzymać ją na włosach, żeby im nie zaszkodzić? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju włosów. Poniżej podajemy bezpieczne przedziały zarówno dla grubych pukli, jak i cienkich kosmyków. Oprócz ceramicznej powłoki to właśnie odpowiednio nagrzana lokówka może chronić strukturę włosa. Lokówka jaka temperatura nie niszczy włosów? Bez względu na to jakiego sprzętu używamy, należy liczyć się z tym, że traktowanie włosów wysoką temperaturą zawsze będzie dla nich obciążające. Jeśli często stylizujesz włosy za pomocą bardzo wysokiej temperatury, koniecznie postaw na termoochronę.
Zobacz też: Twoje włosy są słabe i wypadają? Tryb życia, który prowadzisz ma znaczenie. Sprawdź, czego lepiej unikać
Nasze włosy podziękują nam za jak najkrótszy czas stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury. Nie zaleca się stosowania zbyt wysokiej temperatury, choć gęste i grube włosy niestety tego wymagają. Warto pamiętać, że:
Lokówkę na włosach trzymamy do 1 minuty.
Zarówno w przypadku lokówki, jak i prostownicy parametry będą podobne: regulacja temperatury, powłoka ceramiczna, jonizacja. Nie wiesz, które urządzenie wybrać i zadajesz sobie pytanie: lokówka czy prostownica? Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji użytkowników, rodzaju włosów i wymarzonego efektu. Nie bez znaczenia są również funkcje, których chcemy używać. Prostownica prostuje włosy, ale pomoże też w ładnym skręcie. Lokówka tworzy loki, ale nie wyprostuje i nie wygładzi włosów.