Jak działa lokówka? Jak używać lokówki, żeby włosy wyglądały olśniewająco?

Lokówka: sprzymierzeniec naszych włosów, a może ich największy wróg? Wysoka temperatura może zniszczyć nasze włosy, jednak jeśli użyjemy tego urządzenia w odpowiedni sposób, możemy być spokojni. Jak używać lokówki w przypadku cienkich włosów, a jak potraktować grubsze pukle? Jeśli szukasz idealnego rozwiązania, które zapewni Ci ładne loki, koniecznie sprawdź wszystkie ważne informacje na temat lokówki.

Hollywoodzkie fale i loki możliwe tylko po wizycie u fryzjera? Nic bardziej mylnego. Jest wiele metod, które pozwolą stworzyć fryzurę na miarę gwiazdy z czerwonego dywanu. Wałki, papiloty, termoloki oraz znana wszystkim lokówka. Dlaczego to urządzenie jest tak popularne? Czy dzięki niej uzyskasz wymarzoną fryzurę? Jak używać lokówki, żeby nie zniszczyć włosów? Sprawdzamy.

Lokówka: historia pierwszych fal 

Pierwsze narzędzia do układania włosów pojawiły się już w starożytnej Grecji. Prototyp w postaci żelazka marcelowskiego powstał już w XIX wieku, jednak na pierwsze urządzenie do kręcenia włosów miłośnicy fal musieli poczekać aż do lat 80. Na początku temperaturę kontrolowano "na oko", a stworzenie ładnych fal wymagało dużych umiejętności. Nagrzanie dawnej lokówki zajmowało bardzo długi czas, fryzjerzy korzystali więc jednocześnie z dwóch sztuk, a i tak klientki nierzadko kończyły ze spaloną fryzurą. Współczesna lokówka posiada nie tylko automatyczną kontrolę temperatury, ale też powłokę ochronną, jednak fryzjerzy używają jej sporadycznie i to samo radzą swoim klientkom. Wysoka temperatura lokówki lub prostownicy nie jest obojętna dla kondycji naszych włosów. Z drugiej strony to skuteczny sposób na szybkie loki. Jak działa lokówka i o czym warto pamiętać przed zakupem? Więcej na ten temat piszemy poniżej. 

Jak działa lokówka? Wszystko zależy od materiału 

Lokówki można podzielić ze względu na średnicę końcówki oraz materiał z którego została wykonana. W dużej mierze to jak działa lokówka uzależnione jest od tworzywa, z którego jest zrobiona. Szczegóły poniżej. 

  • metalowe lub z chromu produkują jony dodatnie, które odpowiadają za otwarcie łuski włosa, co przekłada się na łamliwość i suchość. Tego typu lokówki kosztują niewiele, ale też nie nadają się do często używania. 
  • tytanowe lub złote idealnie przewodzą ciepło i są w stanie zagwarantować ładny skręt na całej długości w bardzo krótkim czasie. 
  • teflonowe podsiada powłokę ochronną, która chroni włosy przed przywieraniem. Dokładnie tak jak w przypadku patelni, telefon na lokówce z czasem się niszczy i sprzęt przestaje spełniać swoje funkcje. 
  • turmalinowe lub ceramiczne wydzielają jony ujemne, co wpływa na zamknięcie łuski i wygładzenie włosów. Właśnie te dwa rodzaje lokówek uznawane są za najzdrowsze. 
Zobacz wideo Wiedzieliście?

Lokówka: ile mm wybrać? 

Wiemy już jak działają poszczególne modele ze względu na materiał. Czas na podział ze względu na średnicę końcówki. Lokówka: ile mm na duże hollywoodzkie loki, a ile mm na mały skręt? Szczegóły zdradzamy poniżej: 

  • Tradycyjna średnica od 15 do 25 mm to przepis na gęste i grube loki lub fale. Idealna do niskoporowatych włosów, które nie poddają się tak łatwo zabiegom. 
  • Średnica od 32 do 38 mm będzie idealna zarówno do długich, jak i rzadkich i krótkich włosów wysokoporowatych. Na długich włosach można uzyskać grube loki, natomiast na krótkich objętość. 
  • Na rynku dostępna jest też spiralna lokówka, która tworzy bardzo precyzyjne i dokładne loki. W tym przypadku grubość końcówki dobieramy dokładnie tym samym kluczem jak w przypadku zwykłej lokówki. 

Lokówka: jaka temperatura nie niszczy struktury włosa? 

Lokówka ile trzymać ją na włosach, żeby im nie zaszkodzić? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju włosów. Poniżej podajemy bezpieczne przedziały zarówno dla grubych pukli, jak i cienkich kosmyków. Oprócz ceramicznej powłoki to właśnie odpowiednio nagrzana lokówka może chronić strukturę włosa. Lokówka jaka temperatura nie niszczy włosów? Bez względu na to jakiego sprzętu używamy, należy liczyć się z tym, że traktowanie włosów wysoką temperaturą zawsze będzie dla nich obciążające. Jeśli często stylizujesz włosy za pomocą bardzo wysokiej temperatury, koniecznie postaw na termoochronę. 

Zobacz też: Twoje włosy są słabe i wypadają? Tryb życia, który prowadzisz ma znaczenie. Sprawdź, czego lepiej unikać

Lokówka ile trzymać ją na włosach?

Nasze włosy podziękują nam za jak najkrótszy czas stylizacji przy użyciu wysokiej temperatury. Nie zaleca się stosowania zbyt wysokiej temperatury, choć gęste i grube włosy niestety tego wymagają. Warto pamiętać, że:

  • 100-150 stopni to odpowiednia temperatura dla cienkich i farbowanych włosów
  • 170-200 stopni ta temperatura sprawdzi się do podkręcenia grubszych loków. 

Lokówkę na włosach trzymamy do 1 minuty. 

Lokówka czy prostownica: którą opcję wybrać? 

Zarówno w przypadku lokówki, jak i prostownicy parametry będą podobne: regulacja temperatury, powłoka ceramiczna, jonizacja. Nie wiesz, które urządzenie wybrać i zadajesz sobie pytanie: lokówka czy prostownica? Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji użytkowników, rodzaju włosów i wymarzonego efektu. Nie bez znaczenia są również funkcje, których chcemy używać. Prostownica prostuje włosy, ale pomoże też w ładnym skręcie. Lokówka tworzy loki, ale nie wyprostuje i nie wygładzi włosów. 

Więcej o: