Trawa pampasowa: jak szybko rośnie? Poznaj zasady pielęgnacji i uprawy

Trawa pampasowa - kiedy odbija po zimie i jak należy ją pielęgnować? Trawa pampasowa to inaczej ogrodowa bylina, która jest wykorzystywana w celach dekoracyjnych. Poznaj zasady pielęgnacyjne i dowiedz się jak prawidłowo zasadzić trawę pampasową.

Trawa pampasowa: jak szybko rośnie? Sprawdź jak przebiega proces wzrostu

Trawa pampasowa - jak szybko rośnie i jak należy ją uprawiać? Zanim przejdziemy do konkretnych wytycznych, warto na samym początku napisać kilka słów o tym, jaką rośliną jest pampas i dlaczego zyskał on tak wielu miłośników. Trawa pampasowa to inaczej bylina z grupy kępiastych. Przybyła ona do nas z południowoamerykańskich stepów. To co szczególnie wyróżnia ją na tle innych, to przede wszystkim ogromne i efektowne kwiatostany. To ze względu na nie ogrodniczy zapaleńcy pokochali ją najbardziej. W zależności od rodzaju będzie ona cechowała się nieco inną kolorystyką, rozłożystością czy też rozmiarem. Należy przyznać, że trawa tego typu rośnie stosunkowo szybko. Ponadto może ona osiągnąć wysokość aż do 2 metrów. Trawa pampasowa może przetrwać aż do końca listopada lub początku grudnia.

Trawa pampasowa: kiedy zaczyna rosnąć i kiedy przypada jej okres kwitnienia?

Trawa pampasowa - kiedy zaczyna rosnąć i kiedy ujrzymy na niej pierwsze puszyste kwiaty? Przyjmuje się, że okres ten przypada na początek września, jednakże w zależności od warunków atmosferycznych mogą zacząć pojawiać się one wcześniej. Okres kwitnienia przypada na czas od września aż do listopada. Na wzrost rośliny wpływ ma bardzo wiele czynników. Są to między innymi:

  • miejsce
  • nasłonecznienie
  • gleba
  • nawodnienie
  • ogólne warunki pogodowe
  • gatunek trawy pampasowej
Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Trawa pampasowa - jakie podłoże? Sprawdź w jakiej glebie czuje się najlepiej

Trawa pampasowa - jakie podłoże wybrać, aby cieszyć się pięknymi okazami? Pampasy są sadzone zazwyczaj w ogrodach, jednak coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie trawy w donicach. Dobrze prezentują się również w miejscach publicznych. Wynika to głównie z ich walorów estetycznych. Jeżeli chodzi o jej wymagania glebowe, to jest ona rośliną stosunkowo wytrzymałą. Zdarza się, że rośnie ona na "na dziko". Niemniej jednak dobrze czuje się na żyznych podłożach, które są bogate w próchnicę, która cechuje się lekką kwasowością, powinna być bogata w składniki odżywcze. Nie lubi nadmiernej wilgoci.

Dlaczego nie kwitnie trawa pampasowa? Poznaj błędy ogrodnicze

Dlaczego nie kwitnie trawa pampasowa? Jak zmienić ten stan rzeczy? Głównymi powodami są tutaj niewłaściwe warunki klimatyczne i glebowe. Trawa pampasowa należy do tej grupy roślin, które lubią nasłonecznione miejsca. To daje im możliwość zakwitnięcia. Natomiast jeśli chodzi o glebę, to nie może być ona nazbyt przesuszona. Z drugiej strony nie możemy przesadzić z ilością wody, gdyż przyczyni się to do gnicia rośliny.

Trawa pampasowa. Jak gęsto sadzić - czyli jak rozmieścić sadzonki

Trawa pampasowa - jak gęsto sadzić, aby roślina prawidłowo się przyjęła? Pampasy to byliny, które zajmują sporo miejsca. Bardzo intensywnie się rozrastają. Dlatego też należy zachować między nimi właściwy odstęp. Przyjmuje się, że jest to co najmniej 120 centymetrów.

Trawa pampasowa to wyjątkowa roślina, która z powodzeniem będzie służyła nam jako dekoracja naszej posesji. Znakomicie prezentuje się zarówno w naturalnych aranżacjach wnętrz, ale i w tych o nieco bardziej eleganckiej formule. 

Zobacz też: Kilka kostek mydeł pomoże twoim roślinom. Wystarczy, że rozłożysz je w ogrodzie

Więcej o: