Fiołek ogrodowy wieloletni: wymagania i odmiany. Jak go uprawiać i pielęgnować?

Fiołek ogrodowy: odmiany, które ozdobią Twój ogród są różnorodne. Fiołki ogrodowe zachwycają nie tylko wyglądem, ale też swoim charakterystycznym zapachem. Poznaj zasady uprawy i właściwej pielęgnacji fiołków w ogrodzie.

Fiołek ogrodowy - pochodzenie i zastosowanie

Fiołek ogrodowy: pochodzenie i jego historia są niezwykle interesujące. To co w szczególności przyciąga jego miłośników to bardzo intensywny zapach, dekoracyjny wygląd oraz walory prozdrowotne. Fiołek ogrodowy zwany powszechnie bratkiem powstał w XIX wieku, za sprawą skrzyżowania ze sobą: fiołka trójbarwnego, ałtajskiego oraz żółtego. Oprócz aspektów dekoracyjnych, fiołek wykazuje wiele właściwości, które wpływają na poprawę naszej urody i zdrowia. Fiołek jest wykorzystywany zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Wytwarza się z niego kremy, maści, nalewki, syropy i wiele innych. Oto zaledwie kilka walorów tej rośliny:

  • kwiaty fiołka łagodzą stany zapalne na skórze, dlatego poleca się go przy ciężkich ranach ropnych lub trudno gojących,
  • wykazuje on działanie antygrzybicze,
  • w naturoterapii stosuje się go jako alternatywa leczenia blizn,
  • fiołek upiększa naszą skórę,
  • wpływa pozytywnie na nasz wygląd,
  • odmładza.

Fiołek ogrodowy: walory dekoracyjne i estetyczne

Fiołek ogrodowy znany jest ze swoich szczególnych walorów dekoracyjnych, jednak to co w szczególności zasługuje na uwagę to jego intensywny aromat. Nie bez przyczyny zwolennicy ekologicznych i naturalnych kosmetyków używają chociażby kremów z dodatkiem fiołka. Jego zapach jest obłędny. Fiołki ogrodowe to rośliny o bogatych kwiatostanach. Ich wysokość zwykle nie przekracza 25 centymetrów. Ogromną zaletą są liczne odmiany i bogata gama kolorystyczna, która pozwala nam stworzyć kwietny "dywan" w naszym ogrodzie.

Fiołek ogrodowy: wymagania dotyczące uprawy

Wymagania glebowe fiołków ogrodowych nie są duże. Fiołek ogrodowy wieloletni lubi stanowiska lekko zacienione. Gleba powinna być wilgotna, ale przede wszystkim żyzna i próchnicza. Okres kwitnienia odbywa się około 2 razy do roku.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Fiołek ogrodowy: rozstawa i kilka odmian

Jak rośnie fiołek ogrodowy? Rozstawa jest bardzo istotną kwestią, zwłaszcza jeżeli zależy nam na efektownych okazach. Sadzenie powinno odbywać się w okresie od końca sierpnia lub początku września. Kwiaty sadzi się na zagonach w rozstawie około 15 centymetrów na 15 centymetrów. Kwiaty warto jest zabezpieczyć przed zimą. Możemy uczynić to za pomocą gałązek świerkowych. Z kolei jeżeli chodzi o docelowe wysadzanie do gleby, to powinno odbyć się ono między kwietniem a majem. Wówczas rozstaw powinien mieć: 25 centymetrów na 20 centymetrów. Poniżej kilka przykładowych odmian:

  • Fiołek wonny - osiąga wysokość około kilkunastu centymetrów. Charakteryzują się fioletowym odcieniem o białym zabarwieniu. Ich zapach jest niezwykle intensywny - stąd też jego nazwa.
  • Fiołek wyniosły - nazwa tej odmiany to nie przypadek. Zawdzięcza ją przede wszystkim swoim rozmiarom. Fiołek wyniosły może osiągnąć aż pół metra.
  • Fiołek rogaty - jest niski, a jego kwiaty są drobne. Jego ogromną zaletą jest to, że kwitnie dużo dłużej. Jego barwy to fiolet oraz żółty.
  • Fiołek leśny - występuje w lasach, na podłożu próchnicznym. Roślina osiąga wysokość około 20 cm, ma drobne kwiaty w kolorze fioletowym.

Fiołek ogrodowy to roślina, która z całą pewnością powinna zawitać na stałe do naszych ogrodów. Jest niezwykle dekoracyjna, ale przy tym bardzo intensywna pod względem zapachowym. Jest to doskonały kwiat dla miłośników naturoterapii. Możemy wytwarzać z niej przepyszne zdrowotne nalewki oraz kremy.

Zobacz też: Nagietek: właściwości lecznicze nagietka, zastosowanie

Więcej o: