Kiedy i jak sadzić pomidory? Niezawodny sposób na najlepsze plony. Pamiętaj o tych prostych zasadach

Zastanawiasz się jak i kiedy sadzić pomidory, by plony były owocne? Uprawa tych warzyw nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Dzięki nim pomidory będą zdrowe, smaczne i ekologiczne. Stosując te praktyczne rady i wskazówki, hodowla nie będzie trudna, a efekt zadowalający!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednym z najbardziej popularnych i najchętniej uprawianych warzyw, zarówno w ogródkach jak i na balkonach jest pomidor. To pyszne warzywo, które jest częstym gościem w naszych kuchniach i składnikiem wielu pysznych dań. Bez wątpienia najlepiej smakują te ekologiczne z własnej uprawy, dlatego podpowiadamy kiedy i jak je siać, by osiągnąć smaczny efekt. 

Kiedy i jak sadzić pomidory? Kalendarz ogrodnika 2022

Jeśli mamy w planach zasiać w tym sezonie pomidory musimy się pośpieszyć - tworzenie rozsady powinno mieć miejsce już w lutym. Bez obaw, bez problemu kupimy dorodne okazy na targowiskach lub w szkółkach roślin. Gdy sadzonka jest odpowiednio wyrośnięta możemy ją przesadzić do gruntu - najwcześniej 20 maja gdy przymrozki nie będą już zagrażać roślinom, czyli po tzw. "mroźnych ogrodnikach."

Warto pamiętać o ważnej zasadzie - rośliny przed zasadzeniem w gruncie powinny stopniowo zmienić temperaturę. Rośliny przez kilka dni powinny przyzwyczaić się do temperatury poniżej 10 st. Celsjusza. W tym czasie powinniśmy ograniczyć podlewanie oraz stopniowo zwiększać intensywność wietrzenia. Ta metoda uchroni rośliny przed szokiem termicznym i pozwoli się im szybciej zaaklimatyzować w glebie i szybko rosnąć. 

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Co ile sadzić pomidory? Przydatne porady

W sadzeniu pomidorów kluczowe są odpowiednio zachowane odległości. Sadzonki, które mają się piąć do góry, warto umieścić do 40-50 cm, natomiast dołki dla odmiany bardziej krzaczastej powinny być co 30-90 cm. Szczegółowe informacje na temat odmiany znajdziemy na opakowaniu nasion lub sadzonki - polecamy zapoznać się także z zaleceniami producenta, ponieważ poszczególne gatunki roślin mają różne wymagania. Różnią się ilością potrzebnego miejsca, nasłonecznieniem czy nawet pielęgnacją. 

Kolejnym ważnym szczegółem jest odpowiednie przygotowanie gleby przed zasadzeniem pomidorów. Rozsad najlepiej zaplanować po deszczu, w pochmurną pogodę bez ostrego słońca. Jeśli jednak pogoda jest inna a ziemia sucha, należy ją podlać. Sadzonki umieszczamy w dołkach aż  po pierwsze liście właściwe. Głębokość jest istotna, ponieważ w ten sposób system korzeniowy lepiej się rozrasta, ma lepsze warunki do pobierania wody i minerałów z podłoża. 

Co sadzić obok pomidora? Towarzystwo ma znaczenie

Świadome "łączenie" roślin w pary może przynieść owocne plony. Tak tez jest przypadku pomidorów. Dzięki temu osiągniemy owocniejsze plony, lepszy smak, mniejsze zużyci nawozu, a nawet zapobiegniemy szkodnikom. Nagietek i nasturcja stymulują wzrost pomidorów oraz odstraszają nieprzyjazne owady glebowe. Podobne działanie wykazują aksamitki, które działają odstraszająco na nicienie i mączlika szklarniowego. Zwabiają także bzygi, których larwy żywią się mszycami. Również chabry, kosmosy, nawłoć, astry i rudbekia przyciągają drapieżne owady żywiące się szkodnikami pomidora.

Warto posiać w sąsiedztwie pomidora także zioła. Bazylia, tymianek, szałwia lekarska i oregano wspomagają wzrost roślin, dodają smaku owocom, oraz odstraszają wiele szkodników.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: