Jak wyczyścić szybę w piekarniku? Wypróbuj sprawdzoną metodę z kuchennymi produktami. Jest niezawodna

Brudny piekarnik może okazać się sporym wyzwaniem do wyczyszczenia. Są jednak domowe sposoby na uporczywe zabrudzenia. Obejdzie się bez chemicznych detergentów, co nie tylko sprzyja środowisku, ale także zapobiegnie przedostania się ewentualnych szkodliwych substancji do jedzenia podczas pieczenia. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić szybę w piekarniku, sprawdź nasze sposoby.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych czynności - tłuste zabrudzenia są ciężkie do wyczyszczenia. Czasami nawet użycie specjalistycznych środków wymaga ogromnego wysiłku i nakładu pracy. W walce z uciążliwym brudem pomogą kuchenne produkty, które okazują się niezastąpione przy takich zadaniach. 

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? 

Szyba piekarnika to jedno z miejsc w kuchni gdzie utrzymanie czystości jest sporym wyzwaniem. Pokrywa ją zazwyczaj warstwa tłuszczu i resztek jedzenia, które są ciężkie do usunięcia. Aby zapobiec tego typu zabrudzeniom, warto korzystać z pokrywek czy folii aluminiowej podczas pieczenia. Niestety niektóre produkty wymagają innych metod przygotowania, co uniemożliwia nam ich przykrycie. Jeśli chcemy sprawnie i szybko wyczyścić piernik wcale nie musimy nabywać drogich i nieekologicznych chemikalii. Wystarczyć, zajrzeć w czeluście szafek i wyciągnąć tradycyjne i proste produkty, które okazują się zbawienne przy domowych porządkach

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Jednym z niezastąpionych kuchennych produktów o wielu zastosowaniach jest soda. Wystarczy połączyć ją z wodą i przygotować gęstą papkę, którą przy użyciu delikatniej ściereczki pokrywamy szybę piekarnika. Mieszankę warto na chwilę zostawić, później ponownie wyszorować i obficie spłukać. Powierzchnię należy ponownie umyć ciepłą wodą i gotowe! Pamiętajmy, że często wychwalane połączenie sody z octem jest mitem - otrzymamy octan sodu, czyli substancję, o lekko zasadowym pH, która niestety nie jest skuteczna. 

Domowe triki na wyczyszczenie szyby w piekarniku

Innym sprawdzonym sposobem jest umycie piekarnika przy wykorzystaniu funkcji termoobiegu. Do naczynia żaroodpornego lub formy do pieczenia wlej wodę z dodatkiem octu. Następnie podgrzewaj piekarnik do temperatury około 180 stopni. Po godzinie zaschnięte plamy i brud powinien zmięknąć i gładko poddawać się nawet delikatnym środkom czyszczącym. 

Pomocny okaże się także ocet jabłkowy, który świetnie poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami i przypaloną taflą szyby. Wystarczy delikatnie rozcieńczyć go z wodą i dokładnie namoczyć brudne powierzchnie. Całość kilkukrotnie spłukujemy wodą. Drzwi piekarnika pozostawiamy otwarte, by zapach octu wywietrzał.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: