Oprysk na przędziorka. Co pomoże skutecznie zwalczyć roślinnego szkodnika? Naturalne metody

Przędziorek to szkodnik, który atakuje rośliny domowe, szklarniowe i ogrodowe. O jego obecności świadczą charakterystyczne ślady w formie białych pajęczyn na spodniej stronie liści. Skutkiem jego działania jest obumarcie i wysuszenie roślin. Oprysk na przędziorka można przygotować z naturalnych składników, jednak kluczem do rozwiązania problemu jest szybka reakcja.

›Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomimo odpowiedniej pielęgnacji i starań niektóre rośliny doniczkowe czy ogrodowe odumierają. Nie rzadko powodem są szkodniki, które szkodzą rośliną i są ciężkie do usunięcia. Jednym z uporczywych owadów jest przędziorek, który zostawia za sobą charakterystyczne ślady - białe pajęczynki. 

Oprysk na przędziorka. Od czego zacząć?

Przędziorek to bardzo uciążliwy mały, około 5 mm pajęczak, który lubuje się w domowych, ogrodowych i szklarniowych roślinach. Żeruje na spodzie liści - odżywiając się ich sokami, w efekcie doprowadzając do zamierania zaatakowanych sadzonek. Uszkodzone liście mają zahamowany proces fotosyntezy, wstrzymują wzrost, a następnie obumierają. Ze względu na mały rozmiar ciężko je dostrzec, jednak wskazywać na to mogą małe, białe kłębki pajęczyny i powstający na liściach osad. O obecności szkodnika świadczy też zwijanie, usychanie, żółknięcie, a następnie opadanie liści rośliny. Usychają również kwiaty.

Przędziorki lubią wysokie temperatury i brak wilgoci, dlatego często pojawiają się latem, zwłaszcza na zewnątrz. W domowych warunkach zazwyczaj pojawiają się zimą, gdy okres grzewczy i grzejniki sprzyjają suchemu powietrzu we wnętrzach. W domu przędziorki żerują często na palmach, figowcach, dracenach, bluszczach czy storczykach

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Oprysk na przędziorka. Jak przygotować naturalny specyfik?

W warunkach domowych walka z przędziorkiem powinna polegać przede wszystkim na regularnym zraszaniu rośliny w celu podniesienia wilgotności powietrza, a także oczyszczaniu liści szmatką lub strumieniem wody. Gdy zlokalizujemy szkodnika, od razu usuwamy zaatakowane liście i zraszamy roślinę wodą połączona z szarym mydłem, wyciągiem z pokrzywy, czosnku lub cebuli. W domowych warunkach wystarczy mały, ręczny zraszacz i przecieranie bawełnianą ściereczką. 

Dobry efekt zwalczania przędziorków można uzyskać, stosując łatwy do przyrządzenia w domu wyciąg z ząbków czosnku lub łusek cebuli. Działa on nie tylko zabójczo na szkodniki, ale dodatkowo zapobiega ponownej ich inwazji. Zapach czosnku i cebuli działa na nie odstraszająco.

Oprysk na przędziorka, który pojawił się na roślinach w ogrodzie lub w szklarni można z powodzeniem wykonać, korzystając z ekologicznych środków stosowanych w walce z mszycami. Warto sięgać po nawóz z pokrzyw, który można przygotować samodzielnie. Wystarczy kilogram posiekanej pokrzywy zalać 10 litrami deszczówki lub odstanej wody, umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku i odstawić na około 2 tygodnie. Po tym czasie nawóz można rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:20 i spryskać płynem rośliny. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: