Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Cmentarz to jedno z tych miejsc, w których milczenie jest ważniejsze od mowy. Każdy chce, aby ich bliscy byli pochowani w jak najlepszym miejscu. Gdzieś, gdzie będzie można ich wspominać w spokoju, jednocześnie ciesząc oczy ładnymi widokami. Oto kilka cmentarzy, które można określić mianem "najpiękniejszych".
Cmentarz Powązkowski, czy też Stare Powązki to jedno z najbardziej znanych miejsc pochówku w Polsce. Zajmuje on ponad 43 ha i znajduje się na Warszawskiej Woli. Na tym terenie spoczywa ponad milion osób w tym żołnierze biorący udział w wielu historycznych konfliktach: począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, aż do powstania warszawskiego. To właśnie na Powązkach pochowano także wielu wybitnych ludzi w tym artystów, pisarzy i poetów, a także działaczy niepodległościowych. W katakumbach znajduje się zaś mauzoleum poświęcone ofiarom obozów koncentracyjnych.
Stare Powązki to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce - został założony 4 listopada 1790 r. Przechadzając się alejkami prowadzącymi wzdłuż grobów, nie sposób nie dojść do wielu refleksji na temat przemijania i śmierci.
Mówiąc o pięknych grobowcach, należy także wspomnieć o Starym Cmentarzu w Łodzi. Nekropolia przy ul. Ogrodowej jest podzielona na trzy części: katolicką Św. Józefa, protestancką – Św. Mateusza i prawosławną – Św. Aleksandra Newskiego. Nad całością cmentarza górują mauzolea wykonane przez znanych i szanowanych architektów. Odwiedzając to miejsce, od razu zauważa się zmiany w wykonaniu grobowców na przestrzeni lat. Niektóre pomniki znajdujące się na terenie tej nekropoli pochodzą z 1855 roku.
Cmentarz na Pęksowym Brzysku, znajdujący się w Zakopanem, to kolejna nekropolia, która zapiera dech w piersiach. Na grobach można spotkać takie nazwiska jak Witkiewicz, Orkan, Zaruski, Makuszyński, Marusarz. Jednak wielkie osobowości to nie powód do nadmiernego zdobienia cmentarza. Przede wszystkim dominują w nim elementy kultury góralskiej i prostota. To właśnie ten fakt, sprawia, że grobowce na Pęksowym Brzysku tak bardzo wyróżniają się na tle innych nekropoli.
Jednym z miejsc, który robi ogromne wrażenie, jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany także Cmentarzem Orląt. Szereg białych krzyży ułożonych jeden przy drugim, katakumby, a także łuk triumfalny - te elementy potrafią wstrzymać dech w piersiach. Co więcej, to miejsce ma także niezwykły kontekst historyczny. Wraz z przejęciem Lwowa przez Związek Radziecki zaczęto stopniowo wyniszczać cmentarz. Prace nad jego restauracją trwają nieustannie od 1989 roku.
Cmentarz opactwa św. Piotra w Salzburgu może nie należy do największych nekropoli świata, jednak jego wygląd naprawdę roni wrażenie. Tematem, który wychodzi na pierwsze miejsce w rozmowach o tym miejscu, jest użycie metalu do wykonania ornamentów ozdobnych, krzyży, a nawet grobów. Ta powierzchnia miasta Mozarta emanuje przepychem charakterystycznym dla stylu rokoko. Złote barwy połączone z zimnem metalu robią piorunujące wrażenie.