Kiedy są andrzejki 2022? Te nietypowe zwyczaje i wróżby mogą cię zaskoczyć

Kiedy są andrzejki 2022? Noc czarów i wróżb zbliża się wielkimi krokami. Znamy już datę! To w ten wieczór masz największą szansę na uzyskanie odpowiedzi dotyczących swojej przyszłości. Wróżenie z wosku, wyścig butów - to tylko kilka z nietypowych zwyczajów na poznanie tajemnic losu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Kiedy andrzejki 2022? Znamy datę!

Andrzejki to nieoficjalne święto, które na dobre wpisało się w polską tradycję. Co roku obchodzi się je w tę samą noc - wigilię dnia świętego Andrzeja (patrona Grecji, Szkocji i Rosji). Zabawa na dobre weszła w życie Europejczyków już w XII wieku, Wtedy wszelkie wróżby wiązały się wyłącznie z niezamężnymi pannami. Każda z nich musiała wykonywać je w odosobnieniu. Dzisiaj, ten zwyczaj  stał się aktywnością grupową, w której udział brać mogą wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. 

Andrzejki 2022 odbędą się z wtorku na środę 29-30 listopada. Imprezy prywatne najprawdopodobniej odbędą się w poprzedzający święto weekend (26-27.11). Mniej prawdopodobna jest organizacja zabawy 3 - 4 grudnia. Ten miesiąc zarezerwowany jest na mikołajki i inne przyjęcia o tematyce świątecznej.

Andrzejki 2022 - nietypowe zwyczaje. Czy znasz je wszystkie?

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wróżb andrzejkowych jest wróżenie z wosku. Aby zrobić to zgodnie z tradycją, należy przelać rozpuszczoną parafinę przez dziurkę do klucza, do umieszczonej pod spodem miski z wodą. Na sam koniec oświeć powstały kształt i spójrz na rzucający przez niego cień. To właśnie on pozwoli ci dokładnie zidentyfikować znaczenie wróżby.

Marzenia na powierzchni - to jeden z mniej znanych zwyczajów andrzejkowych. Polega on na zapisaniu swoich marzeń na karteczkach, a następnie złożenie ich na cztery. Wystarczy wrzucić je do miski z wodą, a kartka, która wypłynie pierwsza, ma największe szanse na spełnienie zapisanego na niej marzenia. 

Wyścig butów, czy też krok do przyszłości, ma na celu przepowiedzenie nieżonatym mężczyznom, który z nich pierwszy weźmie ślub. Uczestnicy wróżby układają obuwie w kierunku drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy nastąpi na próg, najszybciej znajdzie żonę.

Więcej o: