Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Andrzejki to nieoficjalne święto, które na dobre wpisało się w polską tradycję. Co roku obchodzi się je w tę samą noc - wigilię dnia świętego Andrzeja (patrona Grecji, Szkocji i Rosji). Zabawa na dobre weszła w życie Europejczyków już w XII wieku, Wtedy wszelkie wróżby wiązały się wyłącznie z niezamężnymi pannami. Każda z nich musiała wykonywać je w odosobnieniu. Dzisiaj, ten zwyczaj stał się aktywnością grupową, w której udział brać mogą wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli.
Andrzejki 2022 odbędą się z wtorku na środę 29-30 listopada. Imprezy prywatne najprawdopodobniej odbędą się w poprzedzający święto weekend (26-27.11). Mniej prawdopodobna jest organizacja zabawy 3 - 4 grudnia. Ten miesiąc zarezerwowany jest na mikołajki i inne przyjęcia o tematyce świątecznej.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wróżb andrzejkowych jest wróżenie z wosku. Aby zrobić to zgodnie z tradycją, należy przelać rozpuszczoną parafinę przez dziurkę do klucza, do umieszczonej pod spodem miski z wodą. Na sam koniec oświeć powstały kształt i spójrz na rzucający przez niego cień. To właśnie on pozwoli ci dokładnie zidentyfikować znaczenie wróżby.
Marzenia na powierzchni - to jeden z mniej znanych zwyczajów andrzejkowych. Polega on na zapisaniu swoich marzeń na karteczkach, a następnie złożenie ich na cztery. Wystarczy wrzucić je do miski z wodą, a kartka, która wypłynie pierwsza, ma największe szanse na spełnienie zapisanego na niej marzenia.
Wyścig butów, czy też krok do przyszłości, ma na celu przepowiedzenie nieżonatym mężczyznom, który z nich pierwszy weźmie ślub. Uczestnicy wróżby układają obuwie w kierunku drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy nastąpi na próg, najszybciej znajdzie żonę.