Ciemiernik - kiedy sadzić Różę Bożego Narodzenia? Wbrew pozorom grudzień nie jest najlepszym wyborem

Piękny i delikatny ciemiernik, wbrew pozorom nie jest zbyt popularną rośliną. Co ciekawe, kwiat rośnie w okresie pełnego uśpienia innych upraw. Kiedy go sadzić, aby bujnie wyrósł? Wystarczy, że spełnisz kilka prostych warunków, a Róża Bożego Narodzenia zachwyci wszystkich wyglądem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ciemiernik czy też Róża Bożego Narodzenia jest dość nietypową rośliną. Jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana, jednak wymaga znajomości kilku zasad. Kwiat jest niezwykle mrozoodporny, dzięki czemu są w stanie przetrwać w bardzo niekorzystnych warunkach. Kiedy je sadzić i jak je uprawiać? Oto kilka rad. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Ciemiernik. Kiedy sadzić kwiaty i w jakim miejscu to robić?

Ciemiernik można w zasadzie sadzić przez cały rok. Roślina nie jest wymagająca, a w dodatku potrafi pięknie wyrosnąć w niekorzystnych okolicznościach. Jeśli chcesz zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju, zrób to wiosną lub późną jesienią. Młode kwiaty są wrażliwe na przesuszenie, jednak niskie temperatury nie przeszkodzą im w rozwoju.

W jakim miejscu zasadzić ciemiernik? Najlepiej sprawdzą się zaciszne i stopniowo zacienione powierzchnie. Dobrze jest także osłonić młode rośliny przed ostrym zimowym wiatrem. Z tego powodu była przepuszczalna i żyzna.

Jak sadzić ciemiernik? Wystarczy znać kilka zasad

Chcąc zapewnić Róży Bożego Narodzenia najlepsze warunki, dla każdej sadzonki wykop nieco większy dołek niż jej system korzeniowy. Bylina powinna zostać zasadzona na głębokości podobnej do tej, która występowała w doniczce. Pamiętaj, aby gleba wokół kwiatu była stale wilgotna. Ciemierniki nie lubią przesadzania. Mądrze wybierz miejsce, w którym je umiejscowisz, ponieważ mogą nie przeżyć przenosin.

Roślina najczęściej kwitnie w okresie przedwiośnia, jednak niektóre odmiany mogą rozwinąć pierwsze kwiaty również późną jesienią lub zimą. To właśnie z tego powodu otrzymała swoją nietypową nazwę. 

Więcej o: