Nie piecz ciasta w tych godzinach, a zaoszczędzisz pieniądze. Na każdy dzień przypada inna pora

Stabilność w dostawach energii elektrycznej stoi w tym roku pod znakiem zapytania. Jak donosi prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w niektórych godzinach warto spróbować zredukować zużycie prądu. Kiedy najlepiej oszczędzić na opłatach? Na każdy dzień przypada inna pora.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Naszym celem jest pokazanie osobom, które chcą oszczędzać, tych godzin, w których zrobią to najlepiej - tłumaczy Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Na portalu pse.pl codziennie pojawia się pasek z informacją, kiedy najlepiej zminimalizować zużycie prądu. tych porach najlepiej nie piec ciast, czy myć naczyń. Dowiedz się, jak najprościej zaoszczędzić na opłatach za energię.

Zobacz wideo Sernik baskijski

Dlaczego warto oszczędzać zużycie prądu? Zapłać nawet o 10% mniej

W zimie dostarczanie energii do wszystkich polskich domów jest o wiele trudniejsze niż w czasie cieplejszych pór roku. W ciągu dnia przez kilka godzin wytwarzanie prądu jest najmniej efektywne i mocno szkodzi środowisku. Nie oznacza to jednak, że o konkretnej porze dnia należy wyłączyć wszystkie urządzenia podłączone do sieci. - System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii - skomentował Eryk Kłossowski - Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców - podkreślał prezes PSE.

Na stronie Polskich Sieci Elektromagnetycznych, od 1 grudnia pojawiają się informacje ostrzegające o potencjalnych godzinach szczytu w zużyciu energii. To okienko zaznaczone jest kolorem żółtym. Właśnie wtedy najlepiej jest oszczędzać prąd. Jednak czy w rzeczywistości warto się do nich stosować? Jak się okazuje, dzięki inteligentnemu odciążaniu sieci można zapłacić nawet o 10% mniej.

Tabela godzin szczytu zużycia energiiTabela godzin szczytu zużycia energii screen ze strony pse.pl

Jak oszczędzić na rachunkach za prąd? Wystarczy kilka prostych czynności

Największe zużycie energii przypada najczęściej w okienku pomiędzy 16, a 19. - W tych godzinach proponujemy, by uciec się do działań banalnych takich jak odłączenie wszystkich urządzeń, które pozostają w trybie czuwania, wyłączenie świateł w pomieszczeniach, z których akurat nie korzystamy. - podkreślił Eryk Kłossowski - Namawiamy też do przesunięcia na inne godziny czasu, w którym pierzemy, uruchamiamy zmywarkę lub pieczemy ciasto w piekarniku. W przypadku ogrzewania elektrycznego wystarczy zredukować ciepło o jeden stopień - podsumował.

Na chwilę obecną sieć elektromagnetyczna działa stabilnie, Największe problemy z dostawą prądu mogą pojawić się podczas fali mrozów. Lodowate powiewy wiatru znacznie obniżają efektywność farm wiatrowych, co zmusza elektrownie węglowe do intensywniejszej produkcji.

Więcej o: