Jak dbać o żywą choinkę, żeby nie gubiła igieł? Z tymi trikami drzewko postoi dłużej

Żywa choinka w domu to prawdziwa oznaka świąt. Niestety, drzewka często gubią igły jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jak o nie zadbać, aby przetrwały jak najdłużej? Wystarczy jeden trik, aby ozdoba wyglądała pięknie przez naprawdę długi czas.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele osób decyduje się na sztuczne choinki ze względu na częste wypadanie igieł żywych drzewek. Na szczęście istnieje kilka banalnych sposobów na powstrzymanie tego procesu. Dzięki nim ozdoba będzie cieszyć oczy gości i domowników nawet w nowym roku

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł? Zwróć uwagę na te szczegóły przy zakupie

Przed Bożym Narodzeniem punkty sprzedaży choinek można spotkać prawie na każdym rogu. Na co należy zwrócić uwagę, kupując żywe drzewko? Jeśli chcesz, aby świąteczny symbol wytrzymał w twoim domu jak najdłużej, sprawdź stan gałązek i pni. Jeśli zauważysz, że są połamane lub pokaleczone, wybierz inną choinkę. Skup się także na samych igłach. Ich intensywny zielony kolor oznacza najczęściej, że drzewko posłuży ci przez następne kilka tygodni.

Warto także wiedzieć jakie gatunki choinek przetrwają najdłużej. Najczęściej kupowanym rodzajem choinki jest świerk pospolity. Roślina niestety jest także jednym z najsłabszych odmian żywych świątecznych ozdób. Po drugiej stronie spektrum stoją takie choinki jak jodła, czy świerk srebrny. Jeśli chcesz, żeby w twoim domu przez długi czas utrzymywał się zapach zielonego symbolu Bożego Narodzenia, wydaj nieco więcej na odpowiedni gatunek.

Jak pielęgnować choinkę? Dzięki tym trikom przetrwa naprawdę długo

Od razu po przyniesieniu drzewka do domu musisz o nie zadbać. W przypadku ciętych choinek wstaw je do pojemnika z wodą. Odetnij suche gałązki i przytnij pień o około 3 centymetry. Dzięki tym zabiegom znacznie ułatwisz roślinie pobieranie płynu. Co więcej, na kilka minut wstaw drzewko do ciepłej wody. W ten sposób zahartujesz choinkę i przedłużysz jej żywotność. Zarówno cięte choinki, jak i te sprzedawane w doniczkach wymagają regularnego podlewania. Rób to cyklicznie, co dwa dni.

Kolejnym ważnym krokiem jest zapewnienie choince odpowiedniej temperatury. Drzewka postawione nieopodal grzejników o wiele szybciej zaczną zrzucać igły. W pomieszczeniu powinno utrzymywać się około 20 stopni Celsjusza. 

Więcej o: