Nowy podatek od spadków i darowizn 2023. Planowane zmiany to szansa za duży zastrzyk gotówki

Na kilka miesięcy po wprowadzeniu zmian w ustawie o należności od spadku i darowizn, Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji chce wprowadzić kolejne modyfikacje. Kto na nich zyska?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Choć podatek od spadków i darowizn uległ ostatnio zmianie w październiku, to kolejne modyfikacje zapowiadane są już na przyszły rok. Ministerstwo Finansów planuje podniesienie kwot wolnych od podatków. Według najnowszych doniesień mogą stać się nawet dwunastokrotnie większe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Które grupy podatkowe najbardziej odczują zmiany? Grupa 0 nadal będzie zwolniona z podatku

Próg, od którego należy odprowadzić podatek, różni się w zależności od tego, od kogo ją otrzymaliśmy. Wyróżnia się trzy grupy:

  • Grupa I to małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, czy synowa.
  • Grupa II to zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki).
  • Grupa III to wszyscy inni nabywcy.

Zanim jednak tak się stanie, muszą złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym, oraz okazać dowód otrzymania pieniędzy. Zwolnienie z podatku możliwe jest w przypadku zstępnych, rodzeństwa, rodziców, małżonka, jeśli w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się spadku złożą formularz SD-Z2.

Zmiany w podatkach. O ile wzrośnie kwota wolna od należności?

Obecnie kwota wolna od podatku różni się w zależności od konkretniej grupy i wynosi ona:

  • Grupa I - 10 434 zł
  • Grupa II - 7 878 zł
  • Grupa III - 5 308 zł

Według projektu ustawy, zgłoszonego przez Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji, powyższe sumy mogą być jeszcze wyższe. Program zgłoszony do Marszałka Sejmu zakłada, że nowe kwoty wolne od podatku będą równe (w zależności od poszczególnej grupy) 12-krotności, 9-krotności i 6-krotności minimalnej krajowej. Aktualnie najniższa płaca wynosi 3010 złotych.

Więcej o: