Śnieg, zamiecie i marznące opady. Zima zaatakuje Polskę. Kiedy nastąpi załamanie pogody?

Fala zamieci zbliża się do Polski. Według zapowiedzi IMGW intensywne opady śniegu i opady marznące zaczną się już w piątek. Jeśli przewidywania synoptyków się sprawdzą, komunikacja w wielu miastach może zostać sparaliżowana.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kilku lat grudniowa pogoda nie rozpieszczała wielbicieli zimy. W tym roku można jednak spodziewać się nawet 40 centymetrów śniegu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają falę zamieci i mrozów zbliżających się do Polski. Najbliższy weekend zapowiada się niezwykle ciekawie.

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Prognoza IMGW na piątek. Które województwa są zagrożone?

Na Twitterze IMGW pojawiły się ostatnio prognozy zapowiadające zagrożenie związane z intensywnymi opadami śniegu. Czego można spodziewać się w piątek? Według przypuszczeń synoptyków, Polskę nawiedzą intensywne zamiecie, które w ciągu 12 godzin pokryją powierzchnię warstwą puchu mierzącą od 10 do 15 centymetrów. Największe opady mają pojawić się w południowej części kraju. Najbardziej zagrożone są województwa śląskie i małopolskie.

Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w województwie świętokrzyskim mogą pojawić się także marznące opady. Tego typu pogoda może przyczynić się do powstawania gołoledzi. W każdym z powyższych regionów najprawdopodobniej zostaną wydane alerty pierwszego stopnia. 

Pogoda na sobotę i niedzielę. Zimowa aura w całym kraju

Według zapowiedzi IMGW, w weekend w całej Polsce zapanuje zimowa aura. W sobotę wszystkim kierowcom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Na szczęście marznące opady i gołoledź mają pojawić się wyłącznie w województwie podkarpackim.

W niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu zostaną wydane w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim. Co więcej, synoptycy IMGW zapowiadają silne zamiecie. Weekendowy wiatr ma osiągnąć prędkość mierzącą od 29-40 km/h, nawet do 55-72 km/h. 

Więcej o: