76-latka wyrzuciła 50 tys. zł przez okno. Metoda "na wnuczka" to przeszłość, teraz czas na "włamywaczy"

76-letnia mieszkanka Lubina wierząc w słowa płynące z telefonu, wyrzuciła przez okno wszystkie oszczędności, a dokładniej 50 tysięcy złotych. Jak się okazało, pieniądze trafiły prosto w ręce złodziei. Policja nagłaśnia sprawę i apeluje o ostrożność.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W piątek 9 grudnia z jednego z okien wyleciała torba, w której znajdowało się 50 tysięcy złotych. Mimo że mieszkanka Lubina przez długi czas nie dawała się podejść oszustom, w końcu uległa im namową. W jaki sposób zidentyfikować próbę wyłudzenia naszych pieniędzy? Poznaj najnowszą metodę złodziei.

Zobacz wideo Warszawa. Policjanci zatrzymali 13-latka, który podawał się za wnuczka i próbował wyłudzić pieniądze od 67-latka

Wmówili jej, że ktoś włamie się do mieszkania. Seniorka wyrzuciła oszczędności przez okno

W godzinach wieczornych, do 76-letniej mieszkanki Lubina zadzwonił telefon. Kobieta usłyszała przez słuchawkę głos mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji. Policjant zaczął ostrzegać seniorkę przed zbliżającym się zagrożeniem. Według jego informacji, mieszkanie seniorki było kolejnym celem szajki przestępców, usypiających lokatorów gazem i włamujących się do ich posiadłości.

Fałszywy policjant utrzymywał, że te dane pochodzą od jednego z zatrzymanych. Kiedy jednak kobieta nadal nie wierzyła jego słowom, zaczął ją straszyć potencjalnym postępowaniem o utrudnianie śledztwa. Następnie kazał jej spakować wszelkie oszczędności do torby i wyrzucić je przez okno. Pieniądze miały zostać spryskane specjalnym środkiem, a następnie miały wrócić do właścicielki. Oszust podał jej nawet nowy numer alarmowy "912", wykorzystywany podczas akcji specjalnych. Po wielu namowach kobieta wyrzuciła przez okno torbę, w której znajdowało się 50 tysięcy złotych.

Jak nie dać się oszukać? Oto kilka cennych rad

Po kilku godzinach, pieniądze nadal nie wracały do 76-latki. Zrozpaczona kobieta zadzwoniła na policję i zgłosiła, że została ofiarą oszustwa. Czy takim sytuacjom można zapobiec? W celu zmniejszenia podobnych przypadków lubińska policja udostępniła klip edukacyjny, skierowany do seniorów. Filmik przedstawia historię opartą na prawdziwym zdarzeniu z życia jednej z mieszkanek miasta.

 

Pamiętaj także o trzech podstawowych kwestiach, które często zapobiegają wyłudzeniom. 

  • Policjant nigdy nie zadzwoni do ciebie, podając informacje i prosząc o udział w prowadzonej akcji, czy też prosząc o przelanie pieniędzy lub zostawienie ich w ustalonym miejscu. Gdy usłyszysz takie prośby, od razu się rozłącz i powiadom prawdziwych funkcjonariuszy.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym.
  • Słysząc prośbę o wsparcie finansowe, rozłącz się, a następnie zadzwoń pod ten sam numer. Dzięki temu zweryfikujesz wszelkie niezbędne informacje o tej osobie.
Więcej o: