W jakiej temperaturze prać firanki? Przez jeden błąd możesz zniszczyć materiał

W jakiej temperaturze prać firanki? To pytanie niezwykle często pojawia się przy domowych porządkach. Czyszczenie firan w bezpieczny sposób może być banalnie łatwe. Wystarczy, że poznasz kilka zasad, dzięki którym szybko przywrócisz ich śnieżnobiały kolor. Jak prać firanki? Poznaj najlepsze sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie firanek nie należy do najprostszych domowych obowiązków. Delikatny materiał, z którego są wykonane, sprawia, że można je łatwo uszkodzić. Wystarczy jednak, że skorzystasz z kilku banalnych trików, a zrobisz to w bezpieczny i szybki sposób. Czym wybielić firanki i w jakiej temperaturze je prać? Oto najważniejsze zasady

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać firanki? Pamiętaj o tych zasadach

Przed włożeniem firanek do pralki, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Nie każdy materiał nadaje się do prania w maszynie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na metce. Jeśli nie możesz jej znaleźć, sprawdź, z jakiego materiału zrobiona jest firana. Najczęściej do ich stworzenia używa się żakardu, jednak możesz spotkać się także z welurem, czy tiulem. Ostatnie dwie tkaniny o wiele bezpieczniej prać ręcznie. W przypadku pierwszego z nich bez większych problemów możesz zrobić to w pralce.

W przypadku firanek z żakardu najlepiej prać je w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza, inaczej możemy sprać lub zniszczyć materiał. Co więcej, przed włożeniem ich do pralki, dobrze jest wsadzić je do specjalnego woreczka. Dzięki temu zadbasz o ich bezpieczeństwo. Pamiętaj także, aby ustawić program do tkanin delikatnych i koniecznie bez wirowania. To jest jeden z najczęściej popełnianych błędów. 

Czym wybielić firanki? Poznaj proste triki

Aby przywrócić firankom śnieżnobiały kolor, sięgnij po produkty z kuchennej szafki. Włóż poszarzałą tkaninę do miski z letnią wodą i mocz ją przez co najmniej kilka godzin. Aby wzmocnić efekt, wymieszaj w płynie kilka łyżek sody oczyszczonej. Proszek przywróci jej naturalną barwę po pierwszym namaczaniu. Przed ostatnim płukaniem, dodaj do wody sok z cytryny, ocet spirytusowy lub kwasek cytrynowy. Te naturalne wybielacze wzmocnią działanie sody. Aby pozbyć się zapachu octu, wymieszaj go z kilkoma kroplami olejku eterycznego o dowolnym zapachu. 

Więcej o: