Karp na wigilię. Gdzie najtaniej kupisz rybę? Porównaliśmy oferty

Karp na wigilię to w wielu domach wręcz tradycja. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez tej ryby. Sprawdziliśmy zatem, gdzie można kupić ją najtaniej. Karp w Biedronce, Lidlu czy Carrefourze? Porównaliśmy oferty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja i ciągły wzrost cen to problem, którego świadomy jest prawie każdy Polak. Drożyzna dotknęła także produktów świątecznych, w tym wigilijnego karpia. Ile w tym roku zapłacimy za kilogram ryby i gdzie najlepiej ją kupować?

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Karp wigilijny. Cena w tym roku może zaskoczyć

Karp, który przede wszystkim jedzony jest w święta, nigdy nie był jedną z droższych ryb. Cena za kilogram mięsa zależy jednak od kosztów wyhodowania zwierzęcia. W 2022 roku zboże, niezbędne do ich karmienia, z dnia na dzień stawało się coraz droższe i biło niechlubny rekord za rekordem. Stąd też wzrost ceny za kilogram karpia. Zaledwie w zeszłym roku za świeżą rybę ze stawu płacono mniej niż 2 zł za 100 gramów. W markecie natomiast średnia kwota wynosiła około 3,5 zł .

W grudniu 2022, ceny za karpia mogły przerazić klientów. Czasami dochodziły nawet do powyżej 70 złotych za kilogram. O wiele lepiej jest więc kupować ryby bezpośrednio u rybaków. Oferty za kilogram ryby najczęściej oscylują wokół 30 złotych.

Lidl, Carrefour, Biedronka - karp na wigilię. Ile kosztuje obecnie? 

Na szczęście, im bliżej świąt, tym większe promocje na karpia. Warto przypomnieć, że wiele sieciowych marketów wycofało się w tym roku ze sprzedaży żywych ryb.  Od 12 do 18 grudnia w Carrefourze można kupić całego karpia, płacąc przy tym 2,89 zł za 100 gramów. Tusza kosztuje 4,29 zł, a dzwonko 4,49 zł. W Lidlu zapłacimy za płat 4,99 zł za 100 gramów. 

W Biedronce za płat świeżego karpia ze skórą Marinero zapłacimy 4,99 zł za 100 gramów. W ofercie sklepu znajduje się także filet w cenie 69,90 zł za kilogram. Karpia można również kupić w Aldim za 100 gramów mięsa zapłacimy 5,99 zł. 

Więcej o: