Maseczki wciąż będą obowiązkowe. Jest decyzja rządu o ograniczeniach epidemicznych

Rząd podjął decyzję w sprawie przedłużenia ograniczeń epidemicznych. Do 31 marca 2023 roku maseczki nadal pozostaną obowiązkowe w niektórych miejscach.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ograniczenia obowiązujące obecnie w aptekach i szpitalach zostaną przedłużone do 31 marca 2023 roku. Rządowy projekt zmienia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń, nakazów oraz zakazów dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego. Politycy brali pod uwagę obecną liczbę odnotowanych przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2, a także grypy czy wirusa RSV.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Rząd przedłużył obowiązek noszenia maseczek. SARS-CoV-2 to niejedyny powód

W projekcie rządu przewiduje się przedłużenie obowiązujących restrykcji związanych z zagrożeniem epidemicznym do 31 marca 2023 roku. Świadczenia opieki zdrowotnej w aptekach i szpitalach oraz sytuacja w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską są jednymi z głównych powodów takiej decyzji. Rządzący zaznaczali kluczową rolę maseczek w ograniczaniu transmisji chorób przenoszonych drogą kropelkową. Oprócz SARS-CoV-2 politycy obawiają się także większego zagrożenia ze strony wirusów grypy i RSV. 

Zmiany były zapowiadane już w listopadzie. Czy maseczki mają realny wpływ na zdrowie?

O potencjalnych zmianach w projekcie rządu dziennikarzy powiadomiono już w listopadzie. Szef Ministerstwa Zdrowia potwierdził przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w aptekach i szpitalach w jednym z wywiadów z połowy zeszłego miesiąca. Noszenie ochronnej warstwy materiału na twarzy rzeczywiście pomaga przy walce z chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

Co ciekawe, noszenie maseczek ma także wpływ na zdrowie psychiczne. Naukowcy z University of Queensland w Australii, sprawdzili poziom skupienia wśród ponad tysiąca ochotników z 18 krajów. Badana grupa wykonała w czasie testów ponad trzy miliony ruchów szachowych. Według przedstawionych przez uczonych wyników, noszenie maseczki wiązało się początkowo z niewygodą, która w dużym stopniu wpływała na skupienie graczy. Z czasem jednak zawodnicy przyzwyczajali się do materiału ochraniającego drogi oddechowe, uzyskując coraz lepsze wyniki.

Więcej o: