Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Będzie podwójna waloryzacja? Ile wyniosą wypłaty w przyszłym roku?

Świadczenie pielęgnacyjne jest ściśle powiązane z minimalnym wynagrodzeniem i wzrasta razem z podniesieniem najniższej pensji. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi ono 2119 złotych. Jak będą wyglądały wypłaty w 2023 roku? Czy można oczekiwać podwójnej waloryzacji?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji co roku. Wypłacana co miesiąc kwota jest ściśle powiązana z minimalnym wynagrodzeniem. W związku z rosnącą inflacją i podniesieniem najniższej pensji można spodziewać się większych świadczeń. Ile wyniosą w 2023 roku?

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Przysługują tylko poszczególnym osobom

O świadczenie pielęgnacyjne można ubiegać się w przypadku sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Ważne jest przy tym, że niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole, ale nie później niż do 25. roku życia. Świadczenie może być wypłacane:

  • rodzicom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Należy także pamiętać, że aby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, należy zrezygnować z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad osobą z niepełnosprawnością. W innym przypadku pieniądze nie zostaną przyznane.

Katarzyna Cichopek Niegdyś kiczowata, dziś ostatni krzyk mody. Kurtka Katarzyny Cichopek

Czy świadczenie pielęgnacyjne przejdzie dwukrotną waloryzację? Kwota zasiłku może znacznie wzrosnąć

Według najnowszych doniesień, w 2023 roku czeka nas podwójna podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym można oczekiwać dwukrotnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego? Niestety, kwota należności zostanie podniesiona jednorazowo. Jak podaje infor.pl, najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia ma wzrosnąć z 3010 zł do 3490 zł. Oznacza to, że najprawdopodobniej świadczenie wzrośnie 2119 zł do 2457 zł.

Więcej o: