Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Będzie podwójna waloryzacja? Ile wyniosą wypłaty w przyszłym roku?

Świadczenie pielęgnacyjne jest ściśle powiązane z minimalnym wynagrodzeniem i wzrasta razem z podniesieniem najniższej pensji. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi ono 2119 złotych. Jak będą wyglądały wypłaty w 2023 roku? Czy można oczekiwać podwójnej waloryzacji?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji co roku. Wypłacana co miesiąc kwota jest ściśle powiązana z minimalnym wynagrodzeniem. W związku z rosnącą inflacją i podniesieniem najniższej pensji można spodziewać się większych świadczeń. Ile wyniosą w 2023 roku?

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Przysługują tylko poszczególnym osobom

O świadczenie pielęgnacyjne można ubiegać się w przypadku sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Ważne jest przy tym, że niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole, ale nie później niż do 25. roku życia. Świadczenie może być wypłacane:

  • rodzicom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Należy także pamiętać, że aby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, należy zrezygnować z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad osobą z niepełnosprawnością. W innym przypadku pieniądze nie zostaną przyznane.

Czy świadczenie pielęgnacyjne przejdzie dwukrotną waloryzację? Kwota zasiłku może znacznie wzrosnąć

Według najnowszych doniesień, w 2023 roku czeka nas podwójna podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym można oczekiwać dwukrotnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego? Niestety, kwota należności zostanie podniesiona jednorazowo. Jak podaje infor.pl, najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia ma wzrosnąć z 3010 zł do 3490 zł. Oznacza to, że najprawdopodobniej świadczenie wzrośnie 2119 zł do 2457 zł.

Więcej o: