Czym wyczyścić dywan? Wetrzyj i zaczekaj 15 minut. Materiał będzie wyglądał jak nowy

Sprzątanie dywanów, zwłaszcza tych wykonanych z jasnej tkaniny, potrafi napsuć krwi niejednemu z nas. Jak się okazuje, zamiast wielogodzinnego szorowania, można skorzystać z prostego triku. Pozbądź się plam i przebarwień wydając 5 złotych! Czym wyczyścić dywan?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najszybszym sposobem na wyczyszczenie dywanu jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w sprzątaniu tego typu tkanin. Niestety, taki serwis potrafi dość mocno nadszarpnąć budżet. Jeśli chcesz pozbyć się plam w mgnieniu oka, przy okazji sporo oszczędzając, skorzystaj z tych prostych trików.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu "Ciałość"

Czym wyczyścić dywan w domowych warunkach? Pamiętaj o tych zasadach

Przed usunięciem plam z dywanu, pamiętaj o dokładnym odkurzeniu tkaniny. Osadzające się na włoskach kurz, czy sierść mogą znacznie utrudnić wywabienie bardziej widocznych zabrudzeń. Jeśli to możliwe, spróbuj także wytrzepać tkaninę na świeżym powietrzu. Następnie przygotuj prostą mieszankę złożoną z sody oczyszczonej i wody. Po otrzymaniu gęstej pasty wetrzyj ją w plamy i odczekaj około 15 minut. Na koniec usuń środek za pomocą mokrego ręcznika lub szmatki. Postaraj się wywabić wszystkie widoczne plamy. 

Kup ten produkt za 5 złotych i ciesz się czystym dywanem

Po wywabieniu największych zabrudzeń możesz zabrać się za właściwe pranie dywanu. Wymieszaj ze sobą pół litra wody, dwie łyżki sody oczyszczonej i szklankę octu. Całość przelej do butelki z atomizerem. Rozpyl dużą ilość środka na tkaninie, po czym wetrzyj ją za pomocą szczotki lub ręcznika. Po odczekaniu 24 godzin ponownie odkurz dywan. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z odkurzacza piorącego. Na koniec wytrzep wyczyszczoną tkaninę na zewnątrz. W ten sposób pozbędziesz się resztek środka. 

Możesz także wypróbować trik z mąką ziemniaczaną. Wystarczy, że zasypiesz dywan proszkiem i odczekasz pełną dobę. Pamiętaj, aby użyć więcej produktu na najbardziej widocznych plamach. Po upłynięciu 24 godzin dokładnie odkurz tkaninę. Skrobia wyciągnie zabrudzenia przylepiające się do włókien, dzięki czemu twój dywan ponownie zalśni czystością.

Więcej o: