Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku? Słońce pojawi się zaledwie na kilka godzin

W grudniu dzień staje się o wiele krótszy niż noc, co jest szczególne widoczne podczas przesilenia zimowego. To właśnie wtedy najkrócej cieszymy się światłem słonecznym. Najkrótszy dzień w roku już za rogiem. Dowiedz się kiedy wypada i ile będzie trwał.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zimą o wiele więcej czasu spędzamy w towarzystwie mroku. To całkowicie naturalny proces. Odległość ziemi od słońca znacznie się zmniejsza, przez co dzień staje się krótszy od nocy. Najmniej światła w tym roku doświadczymy już za niedługo. Kiedy wypada ta data?

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu "Ciałość"

Najkrótszy dzień w roku. Kiedy wschód i zachód słońca?

Podczas przesilenia zimowego noc jest o wiele dłuższa od dnia. W tym roku data tego zjawiska wypada na 21 grudnia. Godzina, o której wzejdzie słońce, zależna jest od lokalizacji. Na południu Polski pierwsze promyki będzie można zobaczyć już o 7:35, natomiast w północnej części kraju dopiero o 8:12. Pory zachodu słońca będą także inne dla mieszkańców różnych miast. Różnica pomiędzy dniem a nocą, może wynieść nawet około godziny. Najkrótszy dzień w Polsce będzie trwał od nieco ponad siedmiu do ośmiu godzin i jedenastu minut.

Według portalu kalendarz.livecity.pl, w najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski mrok będzie o przeszło godzinę krótszy. Najdłuższa noc w roku podczas przesilenia zimowego w Polsce będzie trwała w wysuniętym najbardziej na północ krańcu kraju, czyli w rejonie Jastrzębiej Góry. 

Od przesilenia zimowego dni staną się coraz dłuższe. Kiedy najwięcej światła słonecznego?

Od 21 grudnia dzień będzie stawał się stopniowo dłuższy. Najkrótsza noc w przyszłym roku wypada 21 czerwca. To właśnie wtedy będziemy mogli nacieszyć się światłem słonecznym przez około 17 godzin. Oczywiście pomiar różni się w zależności od miejsca, w którym jest wykonywany. W 2022 wschód gwiazdy naszego systemu można było zauważyć już w okolicy godziny 4:18, a zachód ok. 20:49.

Więcej o: