Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zimą o wiele więcej czasu spędzamy w towarzystwie mroku. To całkowicie naturalny proces. Odległość ziemi od słońca znacznie się zmniejsza, przez co dzień staje się krótszy od nocy. Najmniej światła w tym roku doświadczymy już za niedługo. Kiedy wypada ta data?
Podczas przesilenia zimowego noc jest o wiele dłuższa od dnia. W tym roku data tego zjawiska wypada na 21 grudnia. Godzina, o której wzejdzie słońce, zależna jest od lokalizacji. Na południu Polski pierwsze promyki będzie można zobaczyć już o 7:35, natomiast w północnej części kraju dopiero o 8:12. Pory zachodu słońca będą także inne dla mieszkańców różnych miast. Różnica pomiędzy dniem a nocą, może wynieść nawet około godziny. Najkrótszy dzień w Polsce będzie trwał od nieco ponad siedmiu do ośmiu godzin i jedenastu minut.
Według portalu kalendarz.livecity.pl, w najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski mrok będzie o przeszło godzinę krótszy. Najdłuższa noc w roku podczas przesilenia zimowego w Polsce będzie trwała w wysuniętym najbardziej na północ krańcu kraju, czyli w rejonie Jastrzębiej Góry.
Od 21 grudnia dzień będzie stawał się stopniowo dłuższy. Najkrótsza noc w przyszłym roku wypada 21 czerwca. To właśnie wtedy będziemy mogli nacieszyć się światłem słonecznym przez około 17 godzin. Oczywiście pomiar różni się w zależności od miejsca, w którym jest wykonywany. W 2022 wschód gwiazdy naszego systemu można było zauważyć już w okolicy godziny 4:18, a zachód ok. 20:49.