Co zrobić, aby pierniki zmiękły? W kilka minut staną się świeże i chrupkie

Co ma piernik do wiatraka? Choćby, to, że czasami wypieki wychodzą twarde niczym stalowa konstrukcja wirników. Czy w takich wypadkach można jeszcze uratować świąteczny przysmak? Jak najbardziej! Wystarczy, że znasz sprawdzone sposoby na to, jak zmiękczyć pierniki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierniki świąteczne to przysmak, któremu mało kto się oprze. Pyszne wypieki to prawdziwy symbol Bożego Narodzenia. Co zrobić, gdy ciasteczka staną się twarde i jak temu zapobiec? Poznaj sprawdzone triki, dzięki którym łakocie pozostaną świeże na długo.

Zobacz wideo Piernikowe ludziki z Nutellą

Jak przechowywać pierniki świąteczne, aby nie stwardniały? Kieruj się tymi zasadami

Kluczem do chrupiących pierników jest ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli przygotowujesz wypieki nawet na kilka dni przed świętami, koniecznie dowiedz się, w jaki sposób zachować ich świeżość. Idealne ciastka nie mogą wyschnąć, zamiast tego powinny stopniowo nabierać wilgoci. Aby osiągnąć ten efekt, potrzebne jest zamykane naczynie wykonane ze szkła, porcelany bądź metalu. Zamknięte w pojemniku łakocie utrzymają świeżość nawet przez kilka miesięcy.

Aby pierniki wytrzymały do świąt, możesz wrzucić do pojemnika ćwiartki jabłek, kilka plasterków cytryny, czy skórkę pomarańczy. Te dodatki pozwolą wypiekom chłonąć wilgoć oraz nadadzą im świeżego, owocowego aromatu. Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka przesiąknęły cytrusowymi nutami, włóż do naczynia kromkę chleba razowego. Zapewnisz ten sam efekt, bez dodatkowego zapachu. 

Co zrobić, aby pierniki zmiękły? Błyskawiczny patent na twarde ciastka

Co zrobić, jeśli pierniki nadal są twarde tuż przed świętami? Dla niecierpliwych istnieje sprawdzony trik, dzięki któremu odzyskają miękkość. Wystarczy, że rozłożysz je na talerzu, po czym włożysz go do mikrofalówki. Obok naczynia wstaw szklankę napełnioną wodą. Włącz urządzenie na kilka minut. Para powstała pod wpływem wysokiej temperatury w mig zmiękczy przysmaki. Co więcej, trik wzmocni także piękny zapach pierników.

Więcej o: