Grill na balkonie, a może pod chmurką? Gdzie bezpiecznie zorganizować grilla?

Grill na balkonie może skutecznie popsuć nawet najlepsze stosunki sąsiedzkie. Co wybrać zamiast tradycyjnego kopciucha i jak zorganizować majówkę w mieście?

Czy można robić grilla na balkonie — co na prawo? 

Grill na balkonie to jedyne rozwiązanie dla wielu osób, które nie posiadają ogródka czy działki. Czarny dym na balkonie to już niemal rzadkość, ale czasami wciąż się zdarza. Czy można robić grilla na balkonie i co na ten temat mówią przepisy? W polskim prawie nie ma zapisu, który zakazywałby grilowania na balkonie, ale tego typu punkt może być wpisany do regulaminu spółdzielni. Otwarty ogień grozi pożarem, a czarny dym zostawia trwały ślad na elewacji. Głośne spotkanie przy tradycyjnym kopciuchu godzi też w zasady współżycia społecznego. Uciążliwe grillowanie na balkonie można zgłosić do spółdzielni, czego efektem będzie pouczenie ze strony Zarządu, a gdy sytuacja będzie się powtarzać sprawa może trafić do sądu. O spokój mieszkańców i prawo do odpoczynku pomoże zadbać też policja. 

Grillowanie na balkonie 2023 - alternatywa dla węgla 

Pasjonaci dań z rusztu, którzy nie mają możliwości grillowania na zewnątrz, mogą wykorzystać grill w piekarniku lub postawić grill elektryczny na balkonie. Grillowanie przy użyciu urządzenia elektrycznego jest dozwolone, pod warunkiem że grill będzie znajdował się w bezpiecznej odległości od łatwopalnych materiałów. 

Grill elektryczny na balkonie — ile kosztuje? 

Cena zależy od modelu oraz wielkości urządzenia. Lekki, mały grill można kupić już za niewiele ponad 100 zł, za profesjonalny ruszt elektryczny trzeba zapłacić około 1000 zł. W ofertach sklepów internetowych są też dostępne wygodne grille nablatowe, które po sezonie sprawdzą się w kuchni. Grillowanie na balkonie 2023 zdecydowanie odbiega od wizji tradycyjnego spodka na węgiel. 

Zobacz wideo Jak Polacy zamierzają spędzić majówkę 2023? I czy da się na niej zaoszczędzić? [SONDA]

Grillowanie na balkonie, a może pod chmurką? 

Majówka w 2023 roku zapowiada się słonecznie i ciepło, zamiast grilla na ciasnym balkonie można skorzystać z dedykowanego punktu, który najczęściej znajduje się w osiedlowym wąwozie. Co więcej, warto popytać też rodzinę i przyjaciół być może ktoś dysponuje zapomnianym ogródkiem działkowym w centrum miasta. Na grillowanie można wybrać się też na łono natury, jednak zanim rozpalimy ogień, najpierw warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują na danej przestrzeni. Ognisko lub grill w niedozwolonym miejscu może nas słono kosztować, wysokość mandatu waha się od 20 do 5 tys.zł. 

Gdzie można bezpiecznie grillować na terenie miasta? Poniżej kilka przykładów z różnych części Polski:

  • Warszawa — park Skaryszewski, park Górczewska, park Praski, parku Fosa i Stok Cytadeli i na Polu Mokotowskim.
  • Wrocław — Las Rędziński, Las Osobowicki, Las Sołtysowicki, na Wzgórzu Andersa, w okolicach kąpieliska przy ulicy Królewieckiej.
  • Lublin — Zalew Zemborzycki, obok górki saneczkowej na ulicy Bohaterów Monte Cassino, wąwóz na Czubach.
  • Kraków — park Krowoderski i na Bagrach, miejskie plaże, przestrzeń miasteczka studenckiego AGH. 

Zobacz też: Czy można rozpalić ognisko na działce ROD? Zanim zaprosisz znajomych, sprawdź jakie przepisy obowiązują w ROD

Więcej o: