Co teraz pyli zastanawiają się głównie osoby, które podejrzewają u siebie alergię, ale nie podjęły się jeszcze jej zdiagnozowania. Alergicy, którzy przeszli testy i wiedzą, co ich uczula w większości znają terminarz pylenia i doskonale wiedzą, kiedy ich samopoczucie może ulec pogorszeniu. Alergia wziewna do złudzenia przypomina przeziębienie, lista objawów jest niemal identyczna. Jak rozpoznać naturalną reakcję organizmu na wiosenne pylenie roślin i grzybów?
Co teraz pyli? Poniżej prezentujemy wiosenny katalog roślin, które mogą wywołać reakcje o podłożu alergicznym.
Kalendarz pylenia: kwiecień to czas intensywnego pylenia drzew
W kwietniu w powietrzu występuje duże stężenie pyłków brzozy i topoli. Od połowy miesiąca zaczyna pylić też dąb oraz pojawiają się pierwsze zarodniki grzybów: Cladosporium i Alternaria.
Co teraz pyli najbardziej? Brzoza uczula wiele osób
Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla brzozy, którą można łatwo rozpoznać po białej korze i smukłych, wiotkich gałęziach. Przed okresem pylenia kwiatostan brzozy wydłuża się i zmienia swoją barwę z żółtej na żółtą z dodatkiem brązu. Co teraz pyli najbardziej? Kiedy kończy się pylenie brzozy? Alergicy uczuleni na pyłki tego drzewa będą mogli odetchnąć w pierwszej dekadzie maja.
Co teraz pyli w powietrzu: maj zarezerwowany dla traw i sosny
Kalendarz pylenia w maju prezentuje się następująco: na początku miesiąca nadal należy uważać na brzozę oraz dąb. W maju zaczyna się też intensywne pylenie traw, szczawiu oraz sosny. Pylą też już w pełni dojarze zarodniki grzybów: Caldosporium i Alternaria.
Wiemy już: co teraz pyli w powietrzu, a co można zrobić, żeby zmniejszyć negatywne skutki alergii? Przede wszystkim należy zacząć od wizyty u alergologa, ponieważ odpowiednie leki osłonowe przepisane na podstawie testów pomagają przetrwać trudny okres.
Co teraz pyli? — proste patenty na bezpieczny ogród
Alergicy mogą też zadbać o swoje najbliższe otoczenie, chociaż nie da się wyeliminować wszystkich alergenów, to warto dokonać kilku zmian po to, aby żyło się lżej i lepiej:
Zobacz też: Alergia kontaktowa - co wywołuje alergię kontaktową? Leczenie alergii