Co teraz pyli? Sprawdź wiosenny kalendarz alergika

Co teraz pyli? Objawy, które towarzyszą nam co roku wczesną wiosną, takie jak katar, czy kaszel nie muszą oznaczać przeziębienia, tylko alergię. Co aktualnie "unosi się w powietrzu" i może utrudniać normalne funkcjonowanie?

Co się teraz pyli, czyli jak rozpoznać alergię?  

Co teraz pyli zastanawiają się głównie osoby, które podejrzewają u siebie alergię, ale nie podjęły się jeszcze jej zdiagnozowania. Alergicy, którzy przeszli testy i wiedzą, co ich uczula w większości znają terminarz pylenia i doskonale wiedzą, kiedy ich samopoczucie może ulec pogorszeniu. Alergia wziewna do złudzenia przypomina przeziębienie, lista objawów jest niemal identyczna. Jak rozpoznać naturalną reakcję organizmu na wiosenne pylenie roślin i grzybów? 

  • ból głowy, 
  • złe samopoczucie, 
  • świszczący oddech, 
  • kichanie,
  • zatkany nos, 
  • zaczerwienione i łzawiące oczy, 
  • zapalenie spojówek

Co teraz pyli? Poniżej prezentujemy wiosenny katalog roślin, które mogą wywołać reakcje o podłożu alergicznym. 

Kalendarz pylenia: kwiecień to czas intensywnego pylenia drzew

W kwietniu w powietrzu występuje duże stężenie pyłków brzozy i topoli. Od połowy miesiąca zaczyna pylić też dąb oraz pojawiają się pierwsze zarodniki grzybów: Cladosporium i Alternaria

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Co teraz pyli najbardziej? Brzoza uczula wiele osób

Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla brzozy, którą można łatwo rozpoznać po białej korze i smukłych, wiotkich gałęziach. Przed okresem pylenia kwiatostan brzozy wydłuża się i zmienia swoją barwę z żółtej na żółtą z dodatkiem brązu. Co teraz pyli najbardziej? Kiedy kończy się pylenie brzozy? Alergicy uczuleni na pyłki tego drzewa będą mogli odetchnąć w pierwszej dekadzie maja. 

Co teraz pyli w powietrzu: maj zarezerwowany dla traw i sosny

Kalendarz pylenia w maju prezentuje się następująco: na początku miesiąca nadal należy uważać na brzozę oraz dąb. W maju zaczyna się też intensywne pylenie traw, szczawiu oraz sosny. Pylą też już w pełni dojarze zarodniki grzybów: Caldosporium i Alternaria.  

Wiemy już: co teraz pyli w powietrzu, a co można zrobić, żeby zmniejszyć negatywne skutki alergii? Przede wszystkim należy zacząć od wizyty u alergologa, ponieważ odpowiednie leki osłonowe przepisane na podstawie testów pomagają przetrwać trudny okres. 

Co teraz pyli? — proste patenty na bezpieczny ogród 

Alergicy mogą też zadbać o swoje najbliższe otoczenie, chociaż nie da się wyeliminować wszystkich alergenów, to warto dokonać kilku zmian po to, aby żyło się lżej i lepiej: 

  • W ogródku alergika, zamiast trawy można zastosować żwir w połączeniu z donicami lub rośliny zadarniające. 
  • Dobrym patentem będzie też zwiększenie powierzchni tarasu lub kamienne patio. 
  • Kolejnym dobrym wyborem będą żeńskie drzewa dwupienne, które charakteryzują się tym, że nie wytwarzają pyłku, na przykład: tulipanowiec, cis, grusza, wiśnia czy jabłoń.
  • Orzech włoski zasadzony przed oknem kuchennym lub sypialnianym pomoże odstraszyć owady, które przyczyniają się do roznoszenia pyłków. 
  • Zamiast oczka wodnego, które sprzyja większej wilgotności oraz rozwojowi grzybów, oraz pleśni lepszym rozwiązaniem będzie sezonowy basen, który należy ustawić w nasłonecznionym miejscu.
  • Tradycyjny żywopłot — naturalne siedlisko dla pyłków, można zastąpić różą, odmiana Climbing Iceberg skutecznie osłoni nas przed wścibskimi spojrzeniami, a białe kwiaty stworzą klimat angielskiego ogrodu. 

Zobacz też: Alergia kontaktowa - co wywołuje alergię kontaktową? Leczenie alergii

Więcej o: