Z włosem, czyli jak dogodzić swoim włosom?

Włosy to cenna rzecz. Żaden element naszego wyglądu nie jest tak efektowny jak piękne, zadbane włosy.

Niestety natura nie wyposażyła nas sprawiedliwie, stąd już kilkaset lat temu wymyślono peruki, aby choć trochę zbliżyć się do ideału. Dziś technika poszła naprzód i salony fryzjerskie i dermatologiczne mają szeroki wachlarz usług związanych z pielęgnacją włosów - od przedłużania do przeszczepiania. Takie zabiegi nadal pozostają w zasięgu nielicznych, z bardziej zasobnymi portfelami. A i efekty nie mogą jeszcze konkurować z dziełami matki natury.

Dlatego warto zaakceptować to, w co wyposażyła nas natura i inwestować we właściwą pielęgnację. Żeby dobrze się zająć naszymi włosami, należy najpierw właściwie rozpoznać stan skóry głowy i zależne od niego potrzeby włosów by zakwalifikować je do odpowiedniej grupy.

Żeby dobrze się zająć naszymi włosami, należy je najpierw właściwie rozpoznać i zakwalifikować do odpowiedniej grupy.

Zasadniczo wyróżniamy 5 możliwości:

Włosy normalne

Niewiele osób może powiedzieć o sobie, że są szczęśliwymi posiadaczami włosów normalnych.

Takie włosy są miękkie i puszyste, lśniące i mocne. Sprawiają najmniej kłopotów "wychowawczych". Nie łamią się, nie rozdwajają, nadmiernie nie przetłuszczają. Zazwyczaj wystarczy, ze umyjemy je co piąty dzień i od czasu do czasu nałożymy odżywkę nawilżającą.

Włosy suche

To włosy kłopotliwe. Wymagają stałej troski i systematyczności w dbaniu o nie. Łatwo się łamią, elektryzują, a końcówki rozdwajają. Zazwyczaj są szorstkie w dotyku bez połysku. Takie włosy możemy odziedziczyć genetycznie lub na nie zasłużyć. Suche włosy to kara za nadmierne wystawianie włosów na słońce, mycie w chlorowanej wodzie, suszenie gorącym powietrzem, częste farbowanie czy trwałą ondulację. Włosy suche są prawie całkowicie pozbawione warstwy ochronnej , dlatego podstawą pielęgnacji powinno być nawilżanie i odżywianie. Stosowanie odżywek i masek nawilżających oraz preparatów ochronnych powinno być codziennością.

Włosy mieszane

Dość kłopotliwy rodzaj włosa odznaczający się przetłuszczaniem się przy nasadzie włosa i suchością na końcówkach. Co musimy zrobić? Wprowadzić równowagę. Najlepiej myć je szamponami do przetłuszczających się włosów, ale codziennie wcierać w końcówki odżywkę.

Włosy przetłuszczające się.

To dosyć częsta odmiana włosów. Nadpobudliwość gruczołów łojowych skóry głowy powoduje nadmierną produkcję sebum. Efekt to tłuste, posklejane pasma włosów. Przy częstym myciu odpowiednimi szamponami i nawilżaniu (pamiętajmy, że włosy tłuste także potrzebują nawilżania), nie powinniśmy mieć z nimi większych kłopotów.

Jeśli natomiast przetłuszczanie przybiera postać łojotokową (często z tłustą odmianą łupieżu), wtedy zwykłe szampony nie pomogą i należy spróbować odpowiednich szamponów przeciwłupieżowych lub zgłosić się do dermatologa.

Włosy cienkie

Przeważnie takie włosy żyją "własnym życiem". Nie chcą się układać. Są tak delikatne, że ciężko nadać im odpowiedni kształt. Takie włosy są średnio o 25% cieńsze niż normalne, dlatego wyglądają jakby ich było bardzo mało. Nie należy ich obciążać. Najlepiej myć delikatnymi szamponami, stosować odżywki zwiększające objętość. I zainwestować w dobrego fryzjera. Dobre strzyżenie przy tego rodzaju włosach to podstawa.

Włosy są zwierciadłem naszego zdrowia. Kiedy chorujemy my, chorują nasze włosy. Staja się łamliwe, wypadają, są szare i matowe. Niezależnie od tego jakie mamy włosy, ważne jest jak o nie dbamy "od środka". Dobra dieta wspomoże nasze wysiłki i odwdzięczy się blaskiem naszych włosów.