Elbląg: Elbrewery

W Elblągu piwo warzono już w XIII w., ale świat dowiedział się o nim dopiero poprzez ?Nogi? w MTV i francuskiego aktora Jeana Reno

Popularne w latach 90. hasło "Czas na EB" odeszło już nieco w zapomnienie, nie odeszła jednak marka piwa EB, które nadal ma wielbicieli. Po spektakularnych akcjach promocyjnych firma Elbrewery szykuje nową ofensywę

Na znaku firmowym elbląskiego browaru widnieje data 1872. Rok ten uznawany jest powszechnie za najważniejszy w historii rozwoju elbląskiego piwowarstwa, choć tradycje piwowarskie sięgają tu XIII w. W 1872 r. powstało Towarzystwo Akcyjne "Browar Elbląski", które zakupiło od miasta majątek "Angielski Zdrój" - teren dzisiejszego browaru. Nazwa terenu wzięła się stąd, że już w 1580 r. osiedlili się tam angielscy kupcy i założyli Eastland Company. Przybywających do Elbląga statków wypatrywali ze wzgórza, w pobliżu którego tryskało źródło. Woda miała przyjemny smak i niską temperaturę. W pobliżu Towarzystwo zbudowało browar. Dało to początek przemysłowej produkcji piwa w Elblągu. Po ośmiu latach istnienia browaru akcje Towarzystwa Akcyjnego zostały przejęte przez nowe Towarzystwo pod nazwą "Brauerei Englisch Brunnen", czyli "Angielski Zdrój". Nazwa ta zachowała się aż do 1945 r.

W czasach PRL-u piwo w Elblągu produkowano głównie na regionalny rynek. Zmieniło się to całkowicie w 1991 r., kiedy podpisano akt notarialny o utworzeniu polsko-australijskiej spółki "Elbrewery Company Ltd.", w skład której weszły browary Elbląg i Braniewo. W 1992 r. rozpoczęto, a po roku zakończono modernizację browaru w Braniewie. W 1993 r. firma wprowadziła na rynek całkowicie nowe piwo - EB Specjal Pils, które od razu zyskało uznanie klientów i stało się przebojem lat 90. Markę promowano na wiele sposobów, największym efekt dały jednak odważne reklamy telewizyjne. EB było pierwszym polskim produktem reklamowanym w muzycznej stacji MTV. Spot "Nogi-bębenek" zdobył uznanie specjalistow od reklamy, podobnie jak wyprodukowany niedawno "Hotel" z Jeanem Reno i podkładem muzycznym grupy Touch and Go. Wiele prestiżowych nagród i wyróżnień zdobyło też samo piwo, m.in. Złoty Medal Międzynarodowych Targów "Polagra" i Godło Promocyjne "Teraz Polska".

Obecnie elbląski browar jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce. W 1997 r. Elbrewery, jako jedna z pierwszych w branży piwowarskiej, uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości ISO. Produkuje się tu ok. 1900 tys. hl piwa rocznie. Od 1998 r. Elbrewery wchodzi w skład Grupy Żywiec, której głównym udziałowcem jest Heineken International Beheer B.V. W Elblągu produkuje się popularny w północnej Polsce Specjal oraz Specjal Mocny, EB, Porter, Hewelius, Gdańskie i Kaper.