Zbędne kilogramy można stracić

W odchudzaniu najważniejsza jest motywacja. Nie jest sztuką schudnąć, ale utrzymać wagę. Odstawienie jedzenia na pewien czas pomoże zrzucić kilka kilogramów, ale później często następuje powrót do dawnych nawyków żywieniowych, a waga wraca do poprzedniego poziomu.

Zbędne kilogramy można stracić

W odchudzaniu najważniejsza jest motywacja. Nie jest sztuką schudnąć, ale utrzymać wagę. Odstawienie jedzenia na pewien czas pomoże zrzucić kilka kilogramów, ale później często następuje powrót do dawnych nawyków żywieniowych, a waga wraca do poprzedniego poziomu.

Strzałka w dół

Nadmierna waga może być przyczyną wielu chorób, m.in. nadciśnienia, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca. Podobno otyli częściej niż szczupli chorują na niektóre nowotwory. Dlatego z nadmiarem kilogramów należy walczyć.

Nie ma cudów

Właściwa dieta jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się nadwagi.

Puszyści jedzą zwykle za dużo w stosunku do potrzeb organizmu. Lekarze przestrzegają jednak, żeby nie wierzyć w tzw. diety cud - szybki, radykalny program i oszałamiający efekt po dwóch tygodniach. Odstawienie jedzenia rzeczywiście prowadzi do zmniejszenia wagi. Ale później często wraca się do dawnych nawyków żywieniowych i pojawia się tzw. efekt jojo: organizm szybko odzyskuje zgubione kilogramy, często z naddatkiem.

Zdaniem specjalistów od odchudzania najważniejsza jest motywacja.

- Nie jest sztuką schudnąć, ale utrzymać prawidłową wagę - twierdzi Małgorzata Milewska ze Stowarzyszenia Strażników Wagi.

Strażnicy uczą, jak się odchudzić, a jednocześnie nie odmawiać sobie np. ciastka na przyjęciu. Przekonują, że w grupie jest łatwiej i skuteczniej. Wszystko, co członkowie Stowarzyszenia zjadają, przeliczają na punkty. Pani Małgorzata w ciągu dnia może zjeść produkty, których wartość nie przekracza 18 punktów.

- Jeśli w sobotę wybieram się na przyjęcie, zaczynam ?oszczędzać? punkty już w poniedziałek. Dodatkowe punkty można zdobyć przez aktywność fizyczną - tłumaczy Małgorzata Milewska.

Metoda punktowa to dieta bez niedoborów. Można jeść wszystko, tylko trzeba liczyć (jajko, kromka chleba, jogurt - po dwa punkty, boczek - dziesięć).

Strzeż się kolacji

Każda bezpieczna dla zdrowia dieta powinna zapewnić niezbędne dla organizmu składniki, tyle tylko, że w zmniejszonych porcjach. Nie poleca się stosowania głodówek. Mogą doprowadzić do niedoboru białka, zaburzeń wodno-elektrolitowych, wzrostu poziomu kwasu moczowego i do spadku przemiany materii o 15-20 proc. A w rezultacie - do zwiększania wagi po zakończeniu głodówki.

Zdaniem specjalistów, dopiero gdy dieta i ćwiczenia nie dają oczekiwanych efektów, można sięgnąć po wspomagające środki farmakologiczne. Nie wymyślono jednak cudownej tabletki, która natychmiast odchudzi pacjenta jedzącego tłusto, obficie i nieregularnie, a szczególnie takiego, który je obfite kolacje.

Herbatki czy tabletki

Na rynku pojawiają się rozmaite nowe leki. Różnie działają i różne efekty obiecują producenci. Jednak nie zawsze są skuteczne. Pacjenci bywają rozczarowani, że specyfik, choć drogi, nie pomaga.

Część parafarmaceutyków działa w żołądku na zasadzie pęcznienia, zwiększając uczucie sytości. Są to środki, które pomagają jedynie nielicznym.

Odchudzanie można wspomagać ziołami. Na początek dobrze zastosować łagodne herbatki, np. napar z mięty. Pobudza ona pracę żołądka, wątroby i ułatwia trawienie. Pobudzająco na przemianę materii działają także krwawnik oraz bratek.

Osoby, które w żaden sposób nie potrafią przyzwyczaić się do smaku ziół, mogą zdecydować się na ziołowe tabletki, które regulują przemianę materii.

Przykłady innych diet

Dieta tysiąca kalorii - na podstawie informacji o nadwadze i prawidłowym zapotrzebowaniu kalorycznym ustala się, o ile można je zmniejszyć, żeby było to bezpieczne. Wartość energetyczną diety powinno pokrywać w 30-40 proc. białko oraz w 20-30 proc. tłuszcze. Należy też dostarczać w posiłkach odpowiednią ilość soli mineralnych i witamin oraz unikać stosowania przypraw.

Dieta Diamondów - zabrania łączenia białek z węglowodanami. Oparta jest na założeniu, że można jeść wszystko, ale soki żołądkowe człowieka nie radzą sobie z trawieniem nieprawidłowo skomponowanego posiłku (np. zjadanych łącznie: tłustego kotleta, ziemniaków, surówki oraz deseru). Zgodnie z tą dietą: kotlet tylko z surówką, a kalafior z ziemniakami. Owoce je się osobno, bo inaczej fermentują w żołądku.

Dieta gwiazd hollywoodzkich - dziennie około 1,2-1,5 tys. kcal. Dopuszczalne jest stopniowe obniżanie liczby kalorii. To likwiduje odczucie silnego głodu na początku diety. Codzienne posiłki powinny zawierać nieco otrąb, kiełków, cebuli. Należy pić dużo jogurtu wspomagającego trawienie i włączyć do jadłospisu drożdże.

Dieta oczyszczająca - niskokaloryczna, dlatego dobrze ją skonsultowa z lekarzem. Najwygodniej stosować ją podczas urlopu lub wolnych dni, gdyż odchudzanie połączone z oczyszczaniem organizmu z toksyn może w pierwszym okresie powodować osłabienie lub bóle głowy. W pierwszym dniu diety przyjmuje się tylko płyny: wodę niegazowaną, ziołowe herbatki, sok ze zmiksowanymi owocami i koktajle mleczne. Drugiego dnia dodaje się świeże owoce, trzeciego sałatki warzywne. Dzień czwarty i piąty to dodatek potraw z ryb i orzechów oraz możliwość wzbogacenia sałatek warzywami strączkowymi. Szóstego dnia włącza się chude mięso kurczaka, a w dniu ostatnim na kolację można zjeść niewielkiego ziemniaka lub trochę ryżu.

Dieta wegetariańska - białko zwierzęce zastępują tu sery, jaja, kiełki, warzywa strączkowe. Ten rodzaj diety polega również na rezygnacji z produktów mocno przetwarzanych na rzecz świeżych, naturalnych. Spadek wagi jest spowodowany zmianą sposobu odżywiania, natomiast ilość i wielkość posiłków mogą pozostać niezmienione. Dieta bezmięsna wymaga jednak dużej staranności i pomysłowości podczas przygotowywania posiłków. Stosowanie tej diety przez małe dzieci ciągle jest przedmiotem dyskusji.

Głodówka - ale tylko 24-godzinna! Doskonale oczyszcza organizm i powoduje bardzo szybki spadek wagi. Jednak tylko systematyczne jej stosowanie, np. raz w tygodniu, ochroni przed efektem jojo. Przedłużona głodówka źle wpływa na kondycję organizmu i może powodować znaczne zaburzenia w jego funkcjonowaniu. W czasie głodówki wolno pić tylko niegazowaną wodę mineralną - co najmniej dwa litry na dobę.

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety

zajęcie siedzące - 2,3 tys. kcal

umiarkowanie intensywna praca - 2,8 tys. kcal

ciężka praca - 3,2 tys. kcal

kobiety w ciąży - 2,8 tys. kcal

kobiety karmiące - 3,4 tys. kcal

Zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny

zajęcie siedzące - 2,6 tys. kcal

umiarkowanie intensywna praca - 3,2 tys. kcal

ciężka praca - 4 tys. kcal

bardzo ciężka praca - 4,5 tys. kcal

ZDROWIE I URODA dodatek do Gazety Wyborczej (GW) nr 97, wydanie waw (Warszawa) z dnia 2001/04/25, str. 11