Garnitury dla kulturystów

Zaawansowani bywalcy siłowni mają kłopoty z kupieniem na swój rozmiar garniturów. Pozostaje im szycie na zamówienie lub chodzenie w dresie

Garnitury dla kulturystów

Zaawansowani bywalcy siłowni mają kłopoty z kupieniem na swój rozmiar garniturów. Pozostaje im szycie na zamówienie lub chodzenie w dresie

Zgodnie z polskimi normami podstawowe rozmiary garniturów dzielą się na cztery sylwetki: A - w branży nazywana jest sylwetką szczupłą bądź zawężoną, B - normalną, C - to ubrania dla nieco korpulentnych i D - dla panów przy tuszy, którzy obwód pasa mają niemal równy obwodowi klatki piersiowej. - Dla kulturystów jest sylwetka A, gdzie obwód klatki piersiowej może być o 14 cm większy od obwodu pasa - mówi Urszula Szumitaj z Zakładów Odzieżowych "Bytom". Vistula natomiast ma kolekcję garniturów Absolwent adresowaną do ludzi młodych, gdzie różnica klatka/pas to maksymalnie 16 cm. Tymczasem zaawansowani w ćwiczeniach kulturyści wstydzą się, gdy różnica ta wynosi 20 cm. Nawet przeciętni zawodnicy mają klatkę o 27 cm większą od pasa, są nawet tacy którzy "w klacie" mają 130, a w pasie 92 cm obwodu (różnica 38 cm!). - To zupełnie nowy rodzaj sylwetki, który pojawił się u nas kilka lat temu, bardzo ciężko tym ludziom dobrać ubranie - mówi pani Ewa Pabich ze sklepu z nietypową odzieżą Big&Tall.

Mimo to producenci nie kwapią się z produkcją garniturów innych niż te określone w normach. - Zdarzają się telefony ludzi z różnicą klatka/pas 20 cm, jednak na razie nie planujemy wprowadzenia takich rozmiarów - mówi Tomasz Rzepa z Vistuli. - Stawiamy na masową produkcję, ale proponujemy klientom szycie na miarę - dodaje.

Tyle tylko że garnitur robiony na zamówienie kosztuje w zależności od materiału od 1 tys. 500 zł - 20 tys zł.

Garniturów dla kulturystów nie ma nawet w sklepie Odzież dla Nieskarlałych Mężczyzn. - Próbowałem sprzedawać garnitury, ale każdy klient ma indywidualne wymagania - mówi Wojciech Luto, były zawodnik sumo, właściciel sklepu. Jednak "nieskarlali" mężczyźni, którzy zgłoszą się do sklepu pana Luto, nie odejdą z kwitkiem. Właściciel odsyła ich do doświadczonego krawca, gdzie można dopasować nogawkę do obwodu uda czy rękaw do bicepsa. Taki garnitur kosztuje 500-700 zł.

W sklepie Big&Tall kulturyści także mogą nabyć wszystko oprócz garniturów; nawet krawaty i skarpetki są tu w nietypowych rozmiarach. Garnitury na specjalne życzenie właścicielka może sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych, gdzie typ sylwetki "trójkąta" jest produkowany seryjnie.

Norma nieobowiązkowa

Umowny podział na typy sylwetek został zamieszczony w normie PN-P-84504 opracowanej przez komisję ds. odzieżownictwa działającą przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Norma ta nie jest obowiązkowa. Podstawą do wprowadzenia tego podziału były badania sylwetek polskich mężczyzn wykonane przez Zakład Antropologii Państwowej Akademii Nauk we Wrocławiu. Opracowane w ten sposób tablice, były aktualizowane ostatnio w 1997 roku, mają one jednak charakter otwarty. - Jeśli więc producenci chcieliby wprowadzać partię dla ludzi inaczej zbudowanych niż określone typy sylwetek, nie ma problemu - mówi nam specjalista Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Zespołu Przemysłu Lekkiego.