Piwo na świecie

Brytyjski minister finansów Gordon Brown jest komplementowany przez tamtejszych piwoszy - przy okazji konstruowania budżetu na przyszły rok ogłosił, że podatki nakładane na browary zostaną zamrożone na poziomie tegorocznym. Co więcej, mniejsze browary załapią się na ulgę podatkową.

Piwo na świecie

Brytyjski minister finansów Gordon Brown jest komplementowany przez tamtejszych piwoszy - przy okazji konstruowania budżetu na przyszły rok ogłosił, że podatki nakładane na browary zostaną zamrożone na poziomie tegorocznym. Co więcej, mniejsze browary załapią się na ulgę podatkową.

Brytyjskie Stowarzyszenie Piwa i Pubów chwali to posunięcie, ale zauważa, że wciąż jedną trzecią ceny pinty piwa stanowi podatek. Nowe podatki wejdą w życie latem, akurat przed tym, jak puby zostaną oblężone przez miłośników piłki nożnej oglądających tam mistrzostwa w Japonii i Korei.

16 kwietnia w Londynie rozdano medale Międzynarodowego Przemysłu Piwowarskiego. Nagrody te, nazywane niekiedy Oscarami piwowarstwa, po raz pierwszy rozdano w 1886 r. W kategorii piwa typu lager zwyciężyło polskie piwo Tyskie Gronie. Najlepszym piwem typu ale wybrano Alaskan ESB z browaru w Alasce, najlepszym mocnym piwem (tj. o zawartości alkoholu powyżej 7 proc.) zostało szwedzkie Three Hearts Extra Strong 7.5, a najwyborniejszym ciemnym piwem - angielski Centurion's Ghost Ale. W kategorii piwa specjalnego zwyciężyło japońskie Hitachino Nest Beer White Ale, w którego skład wchodzi kolendra, skórka pomarańczy, sok pomarańczowy i gałka muszkatołowa.

12 czerwca z kolei rozdane zostaną nagrody w innym prestiżowym piwnym konkursie - Pucharze Świata 2002 w Aspen w Colorado. W zawodach startuje 139 browarów, w tym polski Browar Belgia z Kielc. Bilet na ceremonię wręczenia nagród i uroczysty obiad kosztuje 225 dol., bilet na samą ceremonię - 95 dol.

Z badań przeprowadzonych w Belgii wynika, że mieszkańcy tego kraju piją coraz mniej piwa. W kraju słynącym z kilkusetletniej tradycji warzenia piwa znalazło się ono na czwartym miejscu w rankingu najpopularniejszych napitków, za kawą, sokami i wodą. Konsumpcja piwa w ciągu ostatnich 25 lat spadła tam o jedną czwartą. W 2001 r. statystyczny Belg wypijał rocznie 98 l piwa, podczas gdy na przykład Czech - 158,5 l.

4 lutego w USA przeprowadzono wybory Piwosza Roku 2002. Zwycięzca do końca życia będzie dostawać za darmo piwo ze sponsorujacego imprezę browaru Wynkoop. Konkurs sprawdza wiedzę o piwie. Zwycięzca - Gary Steinel, nauczyciel matematyki z miasteczka White Plains, w swojej biblioteczce ma ponad 160 książek poświęconych piwu, a w piwnicy - ponad 300 gatunków piw z różnych roczników.

Wśród zadań postawionych przed zawodnikami było... przeprowadzenie rozmowy z piwem. Sędziom bardzo podobała się konwersacja przeprowadzona przez Toma Ciccateri z Shawnee, który namiętnie zaszeptał do piwa: "Może mogłabyś wyskoczyć z tej butelki i wślizgnąć się w coś wygodniejszego, jak na przykład ta szklanka tuż przed tobą?". mpw

Zobacz wideo