W ciele kobiety

Łechtaczka to jedyny narząd płciowy, który nie ma żadnych innych zastosowań. Służy tylko kobiecej rozkoszy

Mechanizmy odczuwania przyjemności przez mężczynę >>

Geografia intymna

Patrząc na kobiece narządy płciowe, najpierw widzimy wzgórek łonowy (poduszeczkę tłuszczową, pokrywającą kość łonową), porośnięty miękkimi, z reguły kręconymi włosami. Ten wzgórek Wenery ma w dolnej części wargi sromowe większe. To dwa mięsiste płatki, okrywające najbardziej wrażliwe części genitaliów: wargi mniejsze, pomiędzy którymi u góry znajduje się łechtaczka, niżej ujście cewki moczowej i wejście do pochwy.

Podczas pobudzenia wargi większe ulegają przekrwieniu, powiększają się i przesuwają, a wejście do pochwy "otwiera się". Także wargi mniejsze nabrzmiewają, powiększając się co najmniej dwukrotnie. Cała ta okolica może być źródłem cudownych doznań, ale najsilniejsze wzbudza łechtaczka - najmniejszy i zarazem najważniejszy fragment intymnej geografii kobiety. Jak pisze Natalie Angier:

"Łechtaczka to jedyny narząd płciowy, który nie ma żadnych innych zastosowań. Tworzy ją wiązka ośmiu tysięcy włókien nerwowych. To najbardziej unerwione kobiece miejsce, bardziej niż końce palców, usta czy język, dwukrotnie bardziej niż członek. Służy tylko rozkoszy"

Tu ważna informacja dla mężczyzn: gdy podniecenie nie jest jeszcze duże, pieszczoty łechtaczki u większości kobiet wywołują odczucia niemiłe, czasem bolesne. Pochwa - elastyczny kanał o długości ok. 10 cm - ma pofałdowane i zbliżone do siebie ścianki, które przy podnieceniu rozsuwają się, umożliwiając wprowadzenie członka. Górny koniec pochwy jest zwieńczony wypustką przypominającą czubek nosa: to zakończenie szyjki macicy, zamknięte czopem śluzowym.

Gdy przychodzi rozkosz

W dniach płodnych, w okresie jajeczkowania, czop zwęża się i do macicy może przedostać się nasienie z plemnikami. W czasie orgazmu co 0,8 sekundy dochodzi do rytmicznych skurczów pochwy, które przyspieszają tę wędrówkę. Macica - mięsień o kształcie i wielkości gruszki - jest usytuowana pod kątem prostym względem pochwy. W czasie pobudzenia unosi się i cofa, zmieniając położenie szyjki, przez co wnętrze pochwy rozszerza się. Warto wspomnieć, że inaczej niż u mężczyzny układ moczowy kobiety jest wydzielony, moczowód przebiega równolegle do pochwy i ma osobne ujście. Bardzo wrażliwa na pieszczoty jest przestrzeń pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem, którą seksuolodzy nazywają platformą orgastyczną. Podczas orgazmu występują tam silne i regularne skurcze (od 3 do 15 razy na sekundę). Wreszcie wykorzystywany niekiedy do spółkowania odbyt: jego zwieracz też kurczy się podczas orgazmu.

Do najważniejszych organów seksualnych kobiety należą też piersi. Zbudowane są z tkanki tłuszczowej, w której znajdują się gruczoły mleczne. To wielkość tkanki tłuszczowej decyduje o tym, jak duże są piersi. Biegnące od gruczołów przewody mleczne prowadzą do brodawki sutkowej - najbardziej wrażliwej części piersi. Zwykle miękka, pod wpływem dotyku czy podniecenia staje się twarda i napięta. U kobiet podczas pobudzenia seksualnego występuje także przekrwienie naczyń powierzchowne (rumieniec seksualny) lub głębokie oraz skurcze mięśni - rąk, stóp, brzucha. Oddech staje się szybszy: do ponad 40 oddechów na minutę podczas orgazmu, przyspiesza akcja serca (do 110/180 uderzeń na minutę), wzrasta ciśnienie krwi (skurczowe o 30--80 mm Hg, rozkurczowe o 20-40 mm Hg).