Czy kiedykolwiek mieliście wyrzuty sumienia, kłócąc się ze swoją drugą połówką? Krzyczeliście, że awantury doprowadzają was do szału? Cóż, być może w tym szaleństwie jest metoda. Może nie poprawią się wam od tego włosy i paznokcie, ale za to macie szansę na dłuższe życie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA odkryli związek między kłótniami w związku a długością życia partnerów. Podzielili 192 pary na cztery grupy - w pierwszej obie strony okazywały otwarcie złość, gdy czuli się niesłusznie zaatakowani, w drugiej żadna z nich tego nie robiła. W pozostałych dwóch grupach jedna z osób nie miała problemu z okazywaniem negatywnych emocji, druga natomiast je tłumiła.
Po 17 latach obserwacji naukowcy opublikowali wstępne wyniki, z których wynika, że ludzie żyjący w związkach, w których tłumili negatywne emocje umierali dwa razy częściej niż osoby jawnie okazujące gniew. Spośród 26 par w których partnerzy nie okazywali zdenerwowania zmarło 13 osób (czyli aż 25% obserwowanych), natomiast z pozostałych trzech grup na 166 par zmarło 41 osób (12% obserwowanych). W badaniach uwzględniono także wiek, wagę, ciśnienie krwi, oraz historię chorób, jakie przeszli biorący w nim udział.
Jeśli nie okazujesz emocji i nie jesteś w stanie zakomunikować partnerowi w czym jest problem, to znaczy, że właśnie zaczynają się twoje kłopoty - uważa Ernest Harburg, autor badań. Stłumiony i noszony w sobie żal lub uraza mogą mieć dla człowieka tragiczne skutki. Osoba taka jest bardziej podatna na choroby i ma słabszy układ odpornościowy. Pary powinny uczyć się komunikacji i zrozumienia dla swoich racji. Poza tym zdrowo jest dbać o własne poczucie sprawiedliwości - mówi Harburg.
Jeśli metoda awanturnicza jest dla ciebie mało przekonująca, możesz wybrać inny sposób na długowieczność. Według naukowców z Harvardu jednym z czynników wpływających na nią jest wykształcenie. Dowodzą oni, że w ostatniej dekadzie 20. wieku znacząco wzrosła średnia długość życia w grupie osób z wyższym wykształceniem - w 1990 roku wynosiła 80 lat, w 2000 roku 81.6. Wśród osób kończących szkołę średnią nie zmieniła się średnia wieku i zarówno w 1990 jak i 2000 wynosiła 75 lat.
Autorka badań Ellen Meara przyczyn upatruje w większej świadomości osób wykształconych na temat medycyny i przez to mniejszej zapadalności na choroby. Wygląda na to, że kilka dodatkowych lat nauki może nam dać więcej wymiernych korzyści, niż nam się wydawało.
Powszechnie znane są zagrożenia związane z późnym macierzyństwem. Są jednak pewne dobre strony zostania matką w późnym czasie. W Finlandii przebadano rodziny wstecz aż do 18. wieku i okazało się, że kobiety, które późno urodziły pierwsze dziecko żyją dłużej. W dodatku według naukowców córki dziedziczą geny długowieczności i w podobnym wieku podejmują decyzję o rodzicielstwie. Mimo to badacze zwracają uwagę na to, że zdecydowanie więcej zalet ma wczesne rodzicielstwo, a przede wszystkim lepiej wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Badania dowiodły przy okazji, że na średnią długość życia mężczyzny nie ma wpływu wiek, w którym został ojcem.
Panowie nie powinni się martwić tym, że ojcostwo nie wpływa na ich długowieczność. Jest prostszy sposób na przedłużenie sobie życia - trzeba patrzeć na duży biust. Według badaczki Karen Weatherby, 10 minut oglądania dużego ponętnego biustu, np. Pameli Anderson, ma na organizm podobny wpływ, co pół godziny aerobiku lub ćwiczeń w sali gimnastycznej!
Kilka lat temu Weatherby przeprowadziła badania na grupie 200 mężczyzn. Połowę poprosiła o patrzenie codziennie na obfite kobiece kształty. Okazało się, że ta część mężczyzn miała znacznie niższe ciśnienie krwi, dzięki czemu zmniejszyło się ryzyko choroby wieńcowej.
Podniecenie seksualne poprawia cyrkulację krwi. Z badań wynika również, że kilka minut takiej aktywności dziennie zmniejsza o połowę ryzyko zawału serca - przekonuje Weatherby.
Nie ma wątpliwości, że oglądanie kobiecych wdzięków dodaje mężczyznom zdrowia. W wyniku wszystkich korzyści naukowcy wyliczyli, że oglądanie kobiecych piersi przedłuża życie o pięć lat. Jak na razie, dla płci pięknej nie przeprowadzono podobnych badań...
Źródła: reuters.com, The Times of India, news.scotsman.com, cosmosmagazine.com, softpedia.com