Przedłuż sobie życie

Recepta na długowieczność? Zostań wykształciuchem, często kłóć się z partnerem, a rodzinę załóż późno. A jeśli jesteś facetem oglądaj dziennie przez 10 minut kobiecy biust.

I żyli długo i burzliwie..

Czy kiedykolwiek mieliście wyrzuty sumienia, kłócąc się ze swoją drugą połówką? Krzyczeliście, że awantury doprowadzają was do szału? Cóż, być może w tym szaleństwie jest metoda. Może nie poprawią się wam od tego włosy i paznokcie, ale za to macie szansę na dłuższe życie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA odkryli związek między kłótniami w związku a długością życia partnerów. Podzielili 192 pary na cztery grupy - w pierwszej obie strony okazywały otwarcie złość, gdy czuli się niesłusznie zaatakowani, w drugiej żadna z nich tego nie robiła. W pozostałych dwóch grupach jedna z osób nie miała problemu z okazywaniem negatywnych emocji, druga natomiast je tłumiła.

Po 17 latach obserwacji naukowcy opublikowali wstępne wyniki, z których wynika, że ludzie żyjący w związkach, w których tłumili negatywne emocje umierali dwa razy częściej niż osoby jawnie okazujące gniew. Spośród 26 par w których partnerzy nie okazywali zdenerwowania zmarło 13 osób (czyli aż 25% obserwowanych), natomiast z pozostałych trzech grup na 166 par zmarło 41 osób (12% obserwowanych). W badaniach uwzględniono także wiek, wagę, ciśnienie krwi, oraz historię chorób, jakie przeszli biorący w nim udział.

Jeśli nie okazujesz emocji i nie jesteś w stanie zakomunikować partnerowi w czym jest problem, to znaczy, że właśnie zaczynają się twoje kłopoty - uważa Ernest Harburg, autor badań. Stłumiony i noszony w sobie żal lub uraza mogą mieć dla człowieka tragiczne skutki. Osoba taka jest bardziej podatna na choroby i ma słabszy układ odpornościowy. Pary powinny uczyć się komunikacji i zrozumienia dla swoich racji. Poza tym zdrowo jest dbać o własne poczucie sprawiedliwości - mówi Harburg.

Długowieczne wykształciuchy

Jeśli metoda awanturnicza jest dla ciebie mało przekonująca, możesz wybrać inny sposób na długowieczność. Według naukowców z Harvardu jednym z czynników wpływających na nią jest wykształcenie. Dowodzą oni, że w ostatniej dekadzie 20. wieku znacząco wzrosła średnia długość życia w grupie osób z wyższym wykształceniem - w 1990 roku wynosiła 80 lat, w 2000 roku 81.6. Wśród osób kończących szkołę średnią nie zmieniła się średnia wieku i zarówno w 1990 jak i 2000 wynosiła 75 lat.

Autorka badań Ellen Meara przyczyn upatruje w większej świadomości osób wykształconych na temat medycyny i przez to mniejszej zapadalności na choroby. Wygląda na to, że kilka dodatkowych lat nauki może nam dać więcej wymiernych korzyści, niż nam się wydawało.

Późne macierzyństwo ma dobre strony

Powszechnie znane są zagrożenia związane z późnym macierzyństwem. Są jednak pewne dobre strony zostania matką w późnym czasie. W Finlandii przebadano rodziny wstecz aż do 18. wieku i okazało się, że kobiety, które późno urodziły pierwsze dziecko żyją dłużej. W dodatku według naukowców córki dziedziczą geny długowieczności i w podobnym wieku podejmują decyzję o rodzicielstwie. Mimo to badacze zwracają uwagę na to, że zdecydowanie więcej zalet ma wczesne rodzicielstwo, a przede wszystkim lepiej wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Badania dowiodły przy okazji, że na średnią długość życia mężczyzny nie ma wpływu wiek, w którym został ojcem.

Zbawienna moc biustu

Panowie nie powinni się martwić tym, że ojcostwo nie wpływa na ich długowieczność. Jest prostszy sposób na przedłużenie sobie życia - trzeba patrzeć na duży biust. Według badaczki Karen Weatherby, 10 minut oglądania dużego ponętnego biustu, np. Pameli Anderson, ma na organizm podobny wpływ, co pół godziny aerobiku lub ćwiczeń w sali gimnastycznej!

Kilka lat temu Weatherby przeprowadziła badania na grupie 200 mężczyzn. Połowę poprosiła o patrzenie codziennie na obfite kobiece kształty. Okazało się, że ta część mężczyzn miała znacznie niższe ciśnienie krwi, dzięki czemu zmniejszyło się ryzyko choroby wieńcowej.

Podniecenie seksualne poprawia cyrkulację krwi. Z badań wynika również, że kilka minut takiej aktywności dziennie zmniejsza o połowę ryzyko zawału serca - przekonuje Weatherby.

Nie ma wątpliwości, że oglądanie kobiecych wdzięków dodaje mężczyznom zdrowia. W wyniku wszystkich korzyści naukowcy wyliczyli, że oglądanie kobiecych piersi przedłuża życie o pięć lat. Jak na razie, dla płci pięknej nie przeprowadzono podobnych badań...

Źródła: reuters.com, The Times of India, news.scotsman.com, cosmosmagazine.com, softpedia.com

Chcesz być długowieczny?