-
"Miałem tylko poprosić o dolewkę barszczu, a powiedziałem: Mamo, tato - zmarnowaliście mi całe życie"
- Zadajmy sobie pytanie - czego chcemy od świąt? Czy bycia totalnie "w prawdzie" - bez względu na konsekwencje? Czy też możemy "połknąć parę żab", żeby mieć święty spokój. Czy na pewno kilkugodzinne spotkanie przy stole raz na rok jest dobrą okazją, żeby przedyskutować wszystkie nasze krzywdy? - o tym, czy kłótnia w święta to obowiązkowy punkt programu rozmawiamy z psycholożką Joanną Grzymałą-Moszczyńską.
-
Co seksworkerki myślą o "Dziewczynach z Dubaju"? Zapytaliśmy
Widzów do kina przyciąga oczywiście właśnie to - ukryty pod postacią filmu o pracy seksualnej, nazywanej tam "prostytucją" - film porno. Tymczasem praca seksualna jest tam pokazana nieprawdziwie, a na pewno nie według współczesnych standardów - mówi pracownica seksualna.
-
Nie ma prawa, które może zmusić ojca do oddania nerki. Można jednak zmusić kobietę, żeby oddała swoją macicę
- Jedna kobieta opisała, jak przez kilka tygodni leżała na patologii ciąży podłączona do kroplówek, z nogami w górze, i nikt jej nie powiedział, że jej płód ma wadę letalną, bo po co. To jest traktowanie kobiet jak inkubatory - mówi dziennikarka Katarzyna Wężyk, laureatka nagrody Grand Press za swoją książkę o aborcji.
-
Pączki, placki ziemniaczane i świece: polscy Żydzi właśnie zakończyli obchody swoich świąt
Jak jedno z najważniejszych żydowskich świąt - przypadającą w grudniu Chanukę - obchodzi się w Polsce? Zapytaliśmy osiemnastoletnią "Hultajkę", tancerkę burleski, badacza z ŻIHu i dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej.
-
Nasz oddział w COVIDzie wyglądał tak, jak na początku epidemii AIDS/HIV w Polsce lat 90
Jak tylko pierwszy lęk minął, imprezy wróciły i od pacjentów wiem, że było jak na Titanicu "bawmy się, dopóki żyjemy!". Imprez było więcej niż zwykle. Grupowy seks czy gangbangi przeniosły się z klubów do prywatnych mieszkań. Nagle pojawiło się wielu zakażonych trzydziestolatków - mówi lekarka opiekująca się pacjentami z HIV/AIDS.
-
Kręciła kremy jak majonez. Teraz Dr Chlebus pomaga odmłodzić skórę bez skalpela
- Medycyna estetyczna to wielkie osiągnięcie ludzkości, ale trzeba z niego umieć korzystać - mówi doktor Chlebus. Nasza pacjentka ma wejść na przyjęcie i usłyszeć "Super wyglądasz, chyba byłaś na wakacjach". A nie szepty za plecami "Chyba się ostrzyknęła?".
-
Przez większość historii ludzkości była wszechobecna. Towarzyszyła nam od urodzenia do śmierci
Zasada jest prosta. Jeśli widzimy, że gdzieś jest mniej kobiet niż mężczyzn, to prawie zawsze kryje się za tym właśnie taka historia: że zmarnowaliśmy jakieś szanse i na tym straciliśmy. Nie tylko kobiety na tym straciły, wszyscy na tym straciliśmy, bo gdzieś ktoś nie wynalazł np. leku na raka. Dlatego niewidzialna przemoc to największy wróg całej ludzkości - mówi semiotyk, prof. UW Marcin Napiórkowski, autor bloga Mitologia Współczesna.
-
Kobieta została zgwałcona. Mężczyzna zgwałcił kobietę. Widzisz różnicę w tych zdaniach?
- Jeśli zmienimy opowieść z tej o kobiecie-bidulce na opowieść o kobiecej solidarności i wzajemnym wsparciu, dzięki którym rozlicza się przemocowych mężczyzn, to przestaniemy myśleć o kobiecie jako o kimś, kto ma tylko cierpieć, bo "taki jest los" - mówi medioznawczyni i specjalistka od storytellingu.
-
Terapeutka: Przemoc domowa jest szczególnie traumatyczna, ponieważ pochodzi od osoby, którą się kocha
Czasem nie jest możliwe takie natychmiastowe oddzielenie fizyczne od sprawcy przemocy i nadal zostaje się z tym, który krzywdzi pod jednym dachem, bo np. są wspólne dzieci, wspólny majątek czy inne wspólne sprawy. Rozmawiamy z psychoterapeutką o przemocy domowej.
-
Jak masuje Pyrkosz? "Klapsy i ciągnięcie za włosy". Po tym masażu pacjenci odwołują zabiegi medycyny estetycznej
W tym roku chyba już wszyscy - łącznie ze mną - usłyszeli o Kobido. Nazywany niechirurgicznym liftingiem twarzy miał zdziałać cuda... Poszłam więc przetestować ten masaż, a potem wypytałam o niego jednego z najbardziej znanych w Polsce specjalistów w zakresie manualnej pracy z mięśniami twarzy: Witolda Pyrkosza, zwanego Panem Kobido.
-
Kremy robione przez te kobiety, to kwintesencja clean beauty. Wyjaśniamy nowy trend
Minimalistyczna estetyka, proste, szklane słoiczki, na których niczym na maszynie ktoś wybił poetyckie nazwy. Do tego starannie dobrane składniki: tak proste jak róża, ale też takie jak tajemniczo brzmiący "ekstrakt komórkowy". No i nazwa: polska, prosta - BOGNA, ale "skin" już po angielsku. Kto wymyślił kosmetyki, które pokochało już wiele kobiet?
-
"Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam się, co ryzykuję"
- Na szczęście na razie mogę o seksie i seksualności swobodnie rozmawiać. Chociaż ta swoboda też jest ograniczona, bo szkoły są zastraszane przez kuratorów, że jeżeli będą wpuszczać do szkoły organizacje pozarządowe - a taką jest współprowadzony przeze mnie Spunk - które zajmują się czymś, co nie jest po linii z obecną władzą, to będą miały kłopoty - rozmawiamy z Aleksandrą Dulas, edukatorką seksualna i terapeutką o tym, co się zmieniło od wyroku TK z 2020 roku.
-
"Lęk przed ciążą zaczyna się od straszenia, że prezerwatywa ma pory. Nie pomaga też restrykcyjna ustawa antyaborcyjna"
- "Uważaj, bo ci zrobi dziecko!" albo "Uważaj, bo jej zrobisz dzieciaka!" - to sprawi, że 15- / 16-latek nie będzie nawiązywał zdrowej relacji intymnej opartej o porozumienie tylko o manipulację - będzie widział w kobiecie taką, "co złapie na dziecko", a nastolatka w mężczyźnie predatora. I jak oni mają sobie wzajemnie zaufać? - z seksuolożką dr Agatą Loewe rozmawiamy o lęku przed ciążą wzmaganym przez ustawę antyaborcyjną i o tym, że straszenie seksem sprawia, że więcej kobiet nie zachodzi w ciążę.
-
Jej atelier wygląda jak szalone laboratorium wiedźmy, a praca przypomina robotę detektywa. Tworzy perfumy
Zdarza się, że ludzie przychodzą do niej, żeby skomponować perfumy, które będą przypominać im o czymś w życiu ważnym: zapach omszałego, zmurszałego pomostu, przy którym w dzieciństwie cumowali kajaki, perfumy ukochanej przed laty osoby. Albo miejsca, w którym czuli się szczęśliwi. I nie muszą to być wcale zapachy postrzegane jako "piękne", bywa, że nie są łatwe do wąchania.
-
Znasz poczucie cykloczułości? Jego twórczynie opracowały specjalne kremy na każdą z faz cyklu miesięcznego
- Pewnego dnia zobaczyłam, że "znowu" coś się pojawiło na twarzy. Zatrzymałam się przy tym słowie "znowu", bo zauważyłam, że to - czyli pryszcz, wyprysk - jest powtarzalne co miesiąc. To kazało mi sobie zadać pytanie: skoro moja skóra aż tak się zmienia w ciągu całego cyklu - to dlaczego nie dopasowuję do tego swojej pielęgnacji? - opowiada Agata Borzym z Hagi, twórczyni cykloczułych kosmetyków.
-
Królicze powstają przy nasadzie nosa, kiedy intensywnie się uśmiechamy, palacza - nad wargami, kiedy robimy dziubek
- Tłumacząc, dlaczego pewne zabiegi powinien wykonać lekarz, a nie kosmetolog, używam często metafory pizzy: można zjeść pizzę z sieciówki, a można pyszną, z prawdziwymi włoskimi składnikami w dobrej restauracji. W naszej branży jest podobnie - jakość preparatów i technika podania mają w przypadku tych zabiegów ogromne znaczenie - mówi dr Maria Magdalena Molska.
-
Marta: W Anglii było obrzydliwie, ale wszyscy byli uśmiechnięci i chcieli pomóc. Poczułam, że mamy szansę tu żyć i przeżyć
- Pomagałam ludziom w najprostszych sprawach: zarejestrować się u lekarza, zapłacić rachunek. Myślałam, że z uwagi na język będę pracować z Polakami, ale klientką, której pomagałam najdłużej była kobieta z Nigerii. Ona umiała pisać i czytać, ale jej mąż już nie - mówi Marta Sobiło, którą do emigracji przekonała miłość.
-
Dla par hetero to ciekawe urozmaicenie, dla LGBT - jedyna szansa na ślub
Są w Polsce coraz popularniejsze, choć nadal nie tak barwne i szalone jak za granicą. Można chcieć je wziąć, bo jest się na bakier z religią, ale można też dlatego, że chce się romantycznej ceremonii pod jabłonką. Śluby humanistyczne - czym są, kto je bierze i kto może ich udzielić?
-
Urban Magia: Ludzie rezygnują teraz z panieńskich i oczepin, bo to "wiocha". Tymczasem to ważny dla nas obrzęd
- Współcześnie wydaje się nam, że wesele to hiperradosna okazja. Tymczasem sporo moich znajomych panien młodych opowiadało mi, że mimo że są zakochane, że już mieszkają nawet z wybrankiem, wszystko niby jest takie piękne - czuły smutek. Potrafiły nawet całą noc poślubną przepłakać - mówi Kasia Dorota znana też jako Urban Magia.
-
"Tęczowych osób w Polsce jest ok. dwóch mln. Nie da się rozpoznać czyjejś orientacji po tym, z kim ktoś śpi"
- Orientacja nie zmienia się pod wpływem siły woli, swojego wyboru, życzenia ani jakichś działań pseudomedycznych - to jest niemożliwe. Pseudoterapie, które miałyby komuś zmienić orientację lub płeć, są nieskuteczne i krzywdzą - mówi Basia Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl, w rozmowie z Agą Kozak.