-
Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. "To nie jest gra, to piekło, wojna"
Clarissa Ward, korespondentka CNN relacjonuje wydarzenia z Kabulu. Jest nieustraszona. Wchodzi w tłum talibów, staje przed nimi śmiało, patrzy w oczy bojowników uzbrojonych po zęby i zadaje pytania. Ta odważna 41-latka już stała się jednym z symboli przejęcia Afganistanu przez talibów. Dla niej przełomowym momentem w życiu stał się atak na World Trade Center. To wtedy porzuciła plany zostania aktorką.
-
"Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa". Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku
"Nie bądź jak baba", "Chłopaki nie płaczą", "Podejmij męską decyzję", "Zachowuj się jak prawdziwa kobieta" - na co dzień torpedowani jesteśmy słowami, które ranią i ograniczają. - Te pozornie bezpieczne i powszechne, ale oparte na stereotypach sformułowania, mogą krzywdzić - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Martyna Kaczmarek, feministka, edukatorka i działaczka. Centrum Praw Kobiet zaprosiło ją do projektu "Równe związki mają lepiej", a ona postanowiła obalić kilka stereotypów dotyczących języka, ciała i pieniędzy.
-
Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma "szukać patyka w parku" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Katarzyna Kozłowska mówi, że armia dała jej siłę. Po ponad 20 latach służby podjęła jednak trudną decyzję, żeby odejść z wojska. Dziś jako prezeska fundacji #SayStop pomaga osobom, które doświadczyły w służbach mundurowych mobbingu i molestowania seksualnego. - Boli mnie to, że wiele kobiet umywa ręce i odpowiada często pytaniem: A nas to dotyczy? Czy to coś zmieni? I wtedy rośnie we mnie gniew, że kobieta kobiecie potrafi tak odpowiedzieć, że zamyka się na problemy innych, jakby nie wiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które sobie nie pomagają - opowiada Kozłowska.
-
Cztery kobiety przerwały ciążę i szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach. "Nie żałuję swojej decyzji"
Dominika, żeby przerwać ciążę, pojechała do Niemiec, Agata i Agnieszka zamówiły tabletki, a Maja, która mieszka w Wielkiej Brytanii, z dnia na dzień umówiła się do kliniki na legalny zabieg. Cztery kobiety opowiadają nam o swoich doświadczeniach. Jedne płaczą, inną mówią o uldze. Kolejna mówi, że to nieprawda, że po aborcji przeżywa traumę. "Proszę napisać, że ja na pewno nie!".
-
Dyrektorka szkoły o podstawie programowej: Wyrzuciłabym z listy lektur kilka książek
Mówi się, że XXI wiek należy do kobiet. Czy na pewno? Czy są pierwszoplanowymi bohaterkami podręczników i książek omawianych w szkole? Czy raczej są tłem? Pomijanym elementem? Rozmawiamy z dyrektorką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, doktor Agnieszką Tomasik, nauczycielką języka polskiego i filozofii.
-
Katarzyna Miller o micie romantycznej miłości. "Załatwili nas tym na szaro"
Czy walentynki są nam do czegoś potrzebne? Czy pozwalają nam wyrwać się z szarej codzienności? Czy raczej jest to kolejny przymus? Czy mit romantycznej miłości nas uskrzydla? Czy jest raczej kulą u nogi? I czy każdy jest stworzony do miłości? - Namawiałabym do świętowania bez okazji. Wtedy, kiedy przyjdzie nam na to ochota. Żeby ktoś powiedział: "Wiesz, kochanie, nie spóźnij ty mi się dzisiaj, bo będzie specjalna kolacja i specjalny wieczór" - mówi w rozmowie z Kobieta.gazeta.pl Katarzyna Miller, psychoterapeutka.
-
Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
-
Sprawa kobiet połączy opozycję? "Chcemy, żeby politycy się opamiętali, zanim dojdzie do tragedii"
Restrykcyjne prawo aborcyjne stało się faktem. Miliony Polek i Polaków zostało postawionych pod ścianą, a nad lekarzami wisi bat w postaci kary pozbawienia wolności do lat trzech. Niektórzy politycy z prawicy przyznają, że zerwanie kompromisu było błędem. Ludzie wychodzą na ulice i protestują. Jak wyjść z tego pata? Lewica zaproponowała rozwiązanie.
-
Manuela Gretkowska: Jesteśmy na pasie transmisyjnym barbarzyństwa
- W pandemii, przez którą zawieszono prawo do zgromadzeń, zarażamy się nie tylko wirusem, ale ubezwłasnowolnieniem. Suchanow, wybitną pisarkę, zamykają w klatce dla przestępców. Klatka czy półklatka zawsze się przyda w hodowli Polek - komentuje publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ostatnie wydarzenia w Polsce pisarka Manuela Gretkowska.
-
Robert Makłowicz: Skąd w nas przekonanie, że to my mamy rację, a reszta świata się myli?
- To rząd i policja zachowują się nielegalnie, ponieważ nie wprowadzono w Polsce żadnego ze stanów wyjątkowych przewidzianych na te okazje. Nie da się zabronić działalności gospodarczej czy też wolności zgromadzeń rozporządzeniem. Obsadzenie Trybunału Konstytucyjnego było również sprzeczne z prawem, ale co z tego, skoro ci ludzie rządzą i trudno uznać, że to jest fikcja. I to jest kafkowska sytuacja. Trzeba będzie to posprzątać, tylko na miły Bóg, ja nie widzę sprzątacza - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Robert Makłowicz, krytyk kulinarny - komentując, obecną sytuację w Polsce po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce.
-
Klaudia Jachira: Kobiety przestaną chcieć mieć dzieci i zachodzić w ciążę. Będą się wręcz panicznie tego bać
- Żeby obecna władza, która na sztandarach ma hasła dotyczące wspierania rodziny i podnoszenia dzietności, nie zdziwiła się, że jej działania odniosą odwrotny skutek - komentuje opublikowanie w "Dzienniku Ustaw" wyroku TK zaostrzającego aborcję w Polsce - posłanka z Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira.
-
Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic: Nasz kraj bardzo nie lubi swoich obywatelek, nie lubi kobiet, osób zachodzących w ciążę
Stało się. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw, a to znaczy, że wszedł w życie. Co mają zrobić Polki i Polacy, którzy są zmuszani do heroizmu? - Nie jesteście sami. Jesteśmy z wami w tej sytuacji. Macie nasze bezwarunkowe wsparcie i zrozumienie. Czekamy na telefony, bo jesteśmy na to przygotowane - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic.
-
Prof. Łętowska o opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji: Wszystkie drogi są otwarte
27 stycznia zostało opublikowane uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznało za niezgodną z konstytucją aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jeszcze tego samego dnia o godz. 23:15 wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw i niniejszym kompromis aborcyjny z 1993 roku został złamany. Na ulice wyszły tłumy. Miliony Polek i Polaków nie zgadzają się z tym wyrokiem. - Wyrok trybunału nie zamyka legislatorowi - Sejmowi - żadnej drogi. Wszystkie drogi są otwarte - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl prof. prawa Ewa Łętowska, była pierwsza Rzeczniczka Praw Obywatelskich i była sędzia w Trybunale Konstytucyjnym.
-
Barbarzyństwo wobec kobiet wciąż trwa. Test dziewictwa gwarantem czystości?
We Francji co trzeci lekarz w ubiegłym roku został poproszony o wystawienie certyfikatu dziewictwa. W Wielkiej Brytanii w wyniku śledztwa BBC zlokalizowało 21 klinik, które zajmują się przywracaniem błony dziewiczej i wypisują stosowne zaświadczenia. W Indonezji warunkiem przyjęcia kobiety do służby jest zdanie "testu dwóch palców", a w Afganistanie za seks przedmałżeński grozi nawet 15 lat więzienia. Od lat organizacje humanitarne biją na alarm i sprzeciwiają się podobnym praktykom. Walkę z ekstremizmem islamskim chce podjąć również Francja, która ogłosiła, że pracuje nad zmianą prawa. Macron chce wprowadzić kary więzienia i grzywny dla lekarzy.
-
Klementyna Suchanow: Najchętniej zakończyłabym tę rewolucję, więc niech PiS się zbiera
Ze Strajkiem Kobiet identyfikują się miliony Polaków. W tym roku zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował aborcyjny kompromis. Teraz już chodzi o wszystko. W jaki sposób kobiety chcą obalić rząd Zjednoczonej Prawicy? Czy powstanie nowa partia? I co czuje matka, gdy jej córka zabierana jest przez policyjną sukę? Rozmawiamy z jedną z liderek Strajku Kobiet - Klementyną Suchanow.
-
Podręcznik do geografii podaje zaskakujące dane o 500 plus. "Brak profesjonalizmu i prymitywizm przekazu jest niepokojący"
Minister Czarnek zapowiada reformę podstawy programowej, gdy tymczasem już formowany jest nowy Polak. Jedna z internautek opublikowała zdjęcia z podręcznika do geografii dla klasy siódmej. Autorzy, pisząc o kształtowaniu przyrostu naturalnego, podkreślają wpływ państwa i wymieniają znaczenie programu 500 plus. Co myślą na ten temat demografowie? Czy ktoś miesza propagandę z edukacją?
-
Gretkowska: To, co ruszyła Lempart jest jak nitka w robótce. Można spruć kawałek, ale tak naprawdę trzeba spruć całość, czyli system
Kobiety nie odpuszczają. W wielu polskich miastach Polki i Polacy protestują po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia zaostrzającego prawo aborcyjne w naszym kraju. W jednej z demonstracji wzięły udział mama z córką. Manuela Gretkowska, pisarka i twórczyni pierwszej w Polsce Partii Kobiet i Pola Pietucha, studentka psychologii. Dlaczego protestują? Z jakimi hasłami dołączają do manifestujących? I o jakiej Polsce marzą?
-
Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? "To moja zbroja" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
"Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty?" - mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka serialu "Seks w wielkim mieście", dla której szpilki na ekstremalnym obcasie od Manolo Blahnika były nie tylko przedmiotem pożądania, lecz także narzędziem do tego, aby "każdy krok był przyjemnością". Bo przecież "każda z nas powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie". Ostatnio szpilki znów rozgrzały publiczną debatę. Czy są symbolem kobiecości? Dodają pewności siebie? A może są symbolem opresji?
-
"Kobiety dążą do perfekcjonizmu, podnoszą sobie poprzeczkę, pokutuje w nich przeświadczenie, że muszą zrobić więcej"
Kobiety wciąż zarabiają o 20 proc. mniej od mężczyzn. Rzadziej awansują. Trudno im przebić się przez "szklany sufit". A może te ograniczenia są gdzieś indziej? Może inne czynniki wpływają na to, że wciąż tak mało kobiet sięga po władzę? Czy lider ma płeć? I jaki powinien być dobry szef? Rozmawiamy z dr Anną Kieszkowską-Grudny, psychoterapeutką i pomysłodawczynią Akademii Przywództwa Kobiet na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Bożeną Leśniewską, wiceprezeską Orange Polska i prezeską stowarzyszenia LiderShe.
-
"Miód odwdzięczy się po latach". O zdrowotnych właściwościach złocistego płynu
Mówi się o nim płynne złoto. Miód od pokoleń stosowany był nie tylko na przeziębienia, lecz także na choroby serca, jako produkt wzmacniający, a nawet do leczenia ran. Co jest w nim takiego, że czyni go dobrym dla zdrowia? I jaki miód wybrać? Akacjowy, lipowy, a może wrzosowy?