Urszula Abucewicz

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, a także gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Gazeta.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Nie wyobraża sobie życia bez czytania, oglądania filmów i oczywiście podróżowania.

Książki, kino i słowa dominują w jej życiu. Jeśli nie czyta, to ogląda, gdy nie ogląda - to pisze. Ma wiecznie głowę w chmurach, ale choć bywa to nieco uciążliwe, nie za bardzo się tym przejmuje, bo... w ten sposób łączy ją coś z Romanem Polańskim, którego ulubione motto brzmi: Najważniejsze to bujać w obłokach. Buja więc w nich, sięgając po niezależne, niskobudżetowe produkcje, oglądając kino kobiece i te obrazy, w których akcja płynie niespiesznie, efektów specjalnych w nich na lekarstwo, a film... nie jest tylko rozrywką, tylko sprawia, że znów jest myślami w innym świecie.

  • Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. 'To nie jest gra, to piekło, wojna'

    Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. "To nie jest gra, to piekło, wojna"

    Clarissa Ward, korespondentka CNN relacjonuje wydarzenia z Kabulu. Jest nieustraszona. Wchodzi w tłum talibów, staje przed nimi śmiało, patrzy w oczy bojowników uzbrojonych po zęby i zadaje pytania. Ta odważna 41-latka już stała się jednym z symboli przejęcia Afganistanu przez talibów. Dla niej przełomowym momentem w życiu stał się atak na World Trade Center. To wtedy porzuciła plany zostania aktorką.

  • 'Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa'. Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku

    "Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa". Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku

    "Nie bądź jak baba", "Chłopaki nie płaczą", "Podejmij męską decyzję", "Zachowuj się jak prawdziwa kobieta" - na co dzień torpedowani jesteśmy słowami, które ranią i ograniczają. - Te pozornie bezpieczne i powszechne, ale oparte na stereotypach sformułowania, mogą krzywdzić - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Martyna Kaczmarek, feministka, edukatorka i działaczka. Centrum Praw Kobiet zaprosiło ją do projektu "Równe związki mają lepiej", a ona postanowiła obalić kilka stereotypów dotyczących języka, ciała i pieniędzy.

  • Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma 'szukać patyka w parku' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma "szukać patyka w parku" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Katarzyna Kozłowska mówi, że armia dała jej siłę. Po ponad 20 latach służby podjęła jednak trudną decyzję, żeby odejść z wojska. Dziś jako prezeska fundacji #SayStop pomaga osobom, które doświadczyły w służbach mundurowych mobbingu i molestowania seksualnego. - Boli mnie to, że wiele kobiet umywa ręce i odpowiada często pytaniem: A nas to dotyczy? Czy to coś zmieni? I wtedy rośnie we mnie gniew, że kobieta kobiecie potrafi tak odpowiedzieć, że zamyka się na problemy innych, jakby nie wiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które sobie nie pomagają - opowiada Kozłowska.

  • Cztery kobiety przerwały ciążę i szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach. 'Nie żałuję swojej decyzji'

    Cztery kobiety przerwały ciążę i szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach. "Nie żałuję swojej decyzji"

    Dominika, żeby przerwać ciążę, pojechała do Niemiec, Agata i Agnieszka zamówiły tabletki, a Maja, która mieszka w Wielkiej Brytanii, z dnia na dzień umówiła się do kliniki na legalny zabieg. Cztery kobiety opowiadają nam o swoich doświadczeniach. Jedne płaczą, inną mówią o uldze. Kolejna mówi, że to nieprawda, że po aborcji przeżywa traumę. "Proszę napisać, że ja na pewno nie!".

  • Dyrektorka szkoły o podstawie programowej: Wyrzuciłabym z listy lektur kilka książek
  • Katarzyna Miller o micie romantycznej miłości. 'Załatwili nas tym na szaro'

    Katarzyna Miller o micie romantycznej miłości. "Załatwili nas tym na szaro"

    Czy walentynki są nam do czegoś potrzebne? Czy pozwalają nam wyrwać się z szarej codzienności? Czy raczej jest to kolejny przymus? Czy mit romantycznej miłości nas uskrzydla? Czy jest raczej kulą u nogi? I czy każdy jest stworzony do miłości? - Namawiałabym do świętowania bez okazji. Wtedy, kiedy przyjdzie nam na to ochota. Żeby ktoś powiedział: "Wiesz, kochanie, nie spóźnij ty mi się dzisiaj, bo będzie specjalna kolacja i specjalny wieczór" - mówi w rozmowie z Kobieta.gazeta.pl Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

  • Gwałt, a po nim kolejna trauma. 'Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

  • Sprawa kobiet połączy opozycję? 'Chcemy, żeby politycy się opamiętali, zanim dojdzie do tragedii'
  • Manuela Gretkowska: Jesteśmy na pasie transmisyjnym barbarzyństwa

    Manuela Gretkowska: Jesteśmy na pasie transmisyjnym barbarzyństwa

    - W pandemii, przez którą zawieszono prawo do zgromadzeń, zarażamy się nie tylko wirusem, ale ubezwłasnowolnieniem. Suchanow, wybitną pisarkę, zamykają w klatce dla przestępców. Klatka czy półklatka zawsze się przyda w hodowli Polek - komentuje publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ostatnie wydarzenia w Polsce pisarka Manuela Gretkowska.

  • Robert Makłowicz: Skąd w nas przekonanie, że to my mamy rację, a reszta świata się myli?

    Robert Makłowicz: Skąd w nas przekonanie, że to my mamy rację, a reszta świata się myli?

    - To rząd i policja zachowują się nielegalnie, ponieważ nie wprowadzono w Polsce żadnego ze stanów wyjątkowych przewidzianych na te okazje. Nie da się zabronić działalności gospodarczej czy też wolności zgromadzeń rozporządzeniem. Obsadzenie Trybunału Konstytucyjnego było również sprzeczne z prawem, ale co z tego, skoro ci ludzie rządzą i trudno uznać, że to jest fikcja. I to jest kafkowska sytuacja. Trzeba będzie to posprzątać, tylko na miły Bóg, ja nie widzę sprzątacza - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Robert Makłowicz, krytyk kulinarny - komentując, obecną sytuację w Polsce po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce.

  • Klaudia Jachira: Kobiety przestaną chcieć mieć dzieci i zachodzić w ciążę. Będą się wręcz panicznie tego bać
  • Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic: Nasz kraj bardzo nie lubi swoich obywatelek, nie lubi kobiet, osób zachodzących w ciążę

    Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic: Nasz kraj bardzo nie lubi swoich obywatelek, nie lubi kobiet, osób zachodzących w ciążę

    Stało się. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw, a to znaczy, że wszedł w życie. Co mają zrobić Polki i Polacy, którzy są zmuszani do heroizmu? - Nie jesteście sami. Jesteśmy z wami w tej sytuacji. Macie nasze bezwarunkowe wsparcie i zrozumienie. Czekamy na telefony, bo jesteśmy na to przygotowane - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic.

  • Prof. Łętowska o opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji: Wszystkie drogi są otwarte

    Prof. Łętowska o opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji: Wszystkie drogi są otwarte

    27 stycznia zostało opublikowane uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznało za niezgodną z konstytucją aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jeszcze tego samego dnia o godz. 23:15 wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw i niniejszym kompromis aborcyjny z 1993 roku został złamany. Na ulice wyszły tłumy. Miliony Polek i Polaków nie zgadzają się z tym wyrokiem. - Wyrok trybunału nie zamyka legislatorowi - Sejmowi - żadnej drogi. Wszystkie drogi są otwarte - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl prof. prawa Ewa Łętowska, była pierwsza Rzeczniczka Praw Obywatelskich i była sędzia w Trybunale Konstytucyjnym.

  • Barbarzyństwo wobec kobiet wciąż trwa. Test dziewictwa gwarantem czystości?

    Barbarzyństwo wobec kobiet wciąż trwa. Test dziewictwa gwarantem czystości?

    We Francji co trzeci lekarz w ubiegłym roku został poproszony o wystawienie certyfikatu dziewictwa. W Wielkiej Brytanii w wyniku śledztwa BBC zlokalizowało 21 klinik, które zajmują się przywracaniem błony dziewiczej i wypisują stosowne zaświadczenia. W Indonezji warunkiem przyjęcia kobiety do służby jest zdanie "testu dwóch palców", a w Afganistanie za seks przedmałżeński grozi nawet 15 lat więzienia. Od lat organizacje humanitarne biją na alarm i sprzeciwiają się podobnym praktykom. Walkę z ekstremizmem islamskim chce podjąć również Francja, która ogłosiła, że pracuje nad zmianą prawa. Macron chce wprowadzić kary więzienia i grzywny dla lekarzy.

  • Klementyna Suchanow: Najchętniej zakończyłabym tę rewolucję, więc niech PiS się zbiera

    Klementyna Suchanow: Najchętniej zakończyłabym tę rewolucję, więc niech PiS się zbiera

    Ze Strajkiem Kobiet identyfikują się miliony Polaków. W tym roku zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował aborcyjny kompromis. Teraz już chodzi o wszystko. W jaki sposób kobiety chcą obalić rząd Zjednoczonej Prawicy? Czy powstanie nowa partia? I co czuje matka, gdy jej córka zabierana jest przez policyjną sukę? Rozmawiamy z jedną z liderek Strajku Kobiet - Klementyną Suchanow.

  • Podręcznik do geografii podaje zaskakujące dane o 500 plus. 'Brak profesjonalizmu i prymitywizm przekazu jest niepokojący'

    Podręcznik do geografii podaje zaskakujące dane o 500 plus. "Brak profesjonalizmu i prymitywizm przekazu jest niepokojący"

    Minister Czarnek zapowiada reformę podstawy programowej, gdy tymczasem już formowany jest nowy Polak. Jedna z internautek opublikowała zdjęcia z podręcznika do geografii dla klasy siódmej. Autorzy, pisząc o kształtowaniu przyrostu naturalnego, podkreślają wpływ państwa i wymieniają znaczenie programu 500 plus. Co myślą na ten temat demografowie? Czy ktoś miesza propagandę z edukacją?

  • Gretkowska: To, co ruszyła Lempart jest jak nitka w robótce. Można spruć kawałek, ale tak naprawdę trzeba spruć całość, czyli system

    Gretkowska: To, co ruszyła Lempart jest jak nitka w robótce. Można spruć kawałek, ale tak naprawdę trzeba spruć całość, czyli system

    Kobiety nie odpuszczają. W wielu polskich miastach Polki i Polacy protestują po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia zaostrzającego prawo aborcyjne w naszym kraju. W jednej z demonstracji wzięły udział mama z córką. Manuela Gretkowska, pisarka i twórczyni pierwszej w Polsce Partii Kobiet i Pola Pietucha, studentka psychologii. Dlaczego protestują? Z jakimi hasłami dołączają do manifestujących? I o jakiej Polsce marzą?

  • Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? 'To moja zbroja' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? "To moja zbroja" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty?" - mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka serialu "Seks w wielkim mieście", dla której szpilki na ekstremalnym obcasie od Manolo Blahnika były nie tylko przedmiotem pożądania, lecz także narzędziem do tego, aby "każdy krok był przyjemnością". Bo przecież "każda z nas powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie". Ostatnio szpilki znów rozgrzały publiczną debatę. Czy są symbolem kobiecości? Dodają pewności siebie? A może są symbolem opresji?

  • 'Kobiety dążą do perfekcjonizmu, podnoszą sobie poprzeczkę, pokutuje w nich przeświadczenie, że muszą zrobić więcej'

    "Kobiety dążą do perfekcjonizmu, podnoszą sobie poprzeczkę, pokutuje w nich przeświadczenie, że muszą zrobić więcej"

    Kobiety wciąż zarabiają o 20 proc. mniej od mężczyzn. Rzadziej awansują. Trudno im przebić się przez "szklany sufit". A może te ograniczenia są gdzieś indziej? Może inne czynniki wpływają na to, że wciąż tak mało kobiet sięga po władzę? Czy lider ma płeć? I jaki powinien być dobry szef? Rozmawiamy z dr Anną Kieszkowską-Grudny, psychoterapeutką i pomysłodawczynią Akademii Przywództwa Kobiet na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Bożeną Leśniewską, wiceprezeską Orange Polska i prezeską stowarzyszenia LiderShe.

  • 'Miód odwdzięczy się po latach'. O zdrowotnych właściwościach złocistego płynu