Ewa Walas

Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Dziennikarka, redaktorka naczelna serwisów lifestylowych w Gazeta.pl. Zajmuje się głównie tematami społecznymi - trudną sytuacją rodziców dzieci niepełnosprawnych, ofiarami przemocy, kryzysem w oświacie czy konsekwencjami zaostrzenia przepisów aborcyjnych. W Lifestylu Gazeta.pl współorganizuje duże akcje redakcyjne m.in. Różowy Październik czy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z mediami związana od niemal dekady - wcześniej pracowała m.in. w Wirtualnej Polsce i Dzienniku Bałtyckim. Uczestniczka licznych warsztatów reportażu, wśród nich: Metafory Faktu w Europejskim Centrum Solidarności czy programu stażowego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nałogowo czyta reportaże.Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Ewa Walas
 • Walka w oktagonie to koniec Mai Staśko? Odpowiada: 'Te zasięgi są warte ryzyka' [TYLKO U NAS]

  Walka w oktagonie to koniec Mai Staśko? Odpowiada: "Te zasięgi są warte ryzyka" [TYLKO U NAS]

  Feministka, aktywistka i dziennikarka. Zaciekle broni praw kobiet, pomaga ofiarom przemocy i... będzie jedną z gwiazd walk freak fightowych. I choć już zapowiedziała, że część swojego honorarium przekaże na pomoc ofiarom przemocy, jej decyzja wywołała lawinę hejtu. - Zarzuca mi się hipokryzję, ale jeśli mam możliwość odbić tę piłeczkę i mówić bardzo głośno o seksizmie czy przemocy, to wydaje mi się to sporą wartością, której inna feministka czy organizacja nigdy nie będzie miała - mówi nam Maja Staśko.

 • Nieuprawniona żałoba. 'Śmierć swojego psa przeżywał bardziej, niż matki'
 • Winnicka i Grzebałkowska: Choroby, przychodnie, cieliste podkolanówki... Nie chcemy takiej starości

  Winnicka i Grzebałkowska: Choroby, przychodnie, cieliste podkolanówki... Nie chcemy takiej starości

  - Nie chcemy takiej starości, jaką się nas straszy. Że choroby, przychodnie, cieliste podkolanówki, siwe kobiety przesiadujące w poczekalniach... Są takie babcie i proszę bardzo, niech takie są, natomiast my czegoś takiego nie chcemy, a nie proponuje się nam niczego w zamian. Rozmowa z Ewą Winnicką i Magdaleną Grzebałkowską, autorkami książki i podcastu "Jak się starzeć bez godności".

 • Rewolucji nie będzie. Sejm zadecydował ws. przepisów aborcyjnych
 • Uchodźczynie z Ukrainy szukają pomocy w aborcji. 'Polska kojarzyła się im z nowoczesnym krajem'

  Uchodźczynie z Ukrainy szukają pomocy w aborcji. "Polska kojarzyła się im z nowoczesnym krajem"

  Wojna w Ukrainie zmusiła wielu ludzi do porzucenia domu i szukania bezpiecznego schronienia w innym państwie. Od 24 lutego do Polski przybyło niemal 3 mln uchodźców, a większość z nich to kobiety. Niektóre Ukrainki szukają pomocy w przerwaniu ciąży i są zdumione restrykcyjnym prawem aborcyjnym w Polsce. "Nie potrafią zrozumieć, że nie da się iść do apteki i kupić sobie tabletki 'dzień po' czy tabletek aborcyjnych" - mówią nam przedstawicielki Aborcyjnego Dream Teamu.

 • Nadchodzą złowrogie biedronki ninja. Łatwo pomylić je z polskimi

  Nadchodzą złowrogie biedronki ninja. Łatwo pomylić je z polskimi

  Wspinają się na bloki, chowają w szparach okien i na strychach. Potrafią zniszczyć uprawy i wysołać uciążliwe reakcje alergiczne, a na domiar złego, do złudzenia przypominają słodkie biedronki, które są sprzymierzeńcem każdego ogrodnika i podobno przynoszą szczęście. Nadchodzi czas złowrogich biedronek azjatyckich, które chmarami wdzierają się do mieszkań i domów Polaków.

 • Ukraińcy w Polsce drżą o swoich bliskich. 'Cały czas słychać strzały'

  Ukraińcy w Polsce drżą o swoich bliskich. "Cały czas słychać strzały"

  W czwartek o czwartej nad ranem czasu polskiego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W pierwszych jej godzinach przeprowadzono ostrzał rakietowy wokół m.in. Kijowa, Odessy i Charkowa, lotnisk i baz wojskowych. Ukraina wprowadziła stan wojenny. Sytuacja wywołała ogromne poruszenie na całym świecie. Na ten temat wypowiadają się politycy i gwiazdy. My postanowiłyśmy oddać głos Ukraińcom, którzy od lat mieszkają w Polsce.

 • Śmierć pani Agnieszki wstrząsnęła Polską. Mamy komentarz ze szpitala

  Śmierć pani Agnieszki wstrząsnęła Polską. Mamy komentarz ze szpitala

  25 stycznia zmarła 37-letnia Agnieszka, która była w bliźniaczej ciąży. Rodzina kobiety uważa, że lekarze nie usunęli na czas martwych płodów, co doprowadziło do sepsy i w konsekwencji zgonu. Dodatkowo, szpital miał bardzo utrudniać kontakt i nie zezwolić bliskim na wgląd do dokumentacji medycznej. "Mąż i córka pacjentki uzyskali wyczerpujące informacje udzielone bezpośrednio przez kierownika oddziału, przed przekazaniem na neurologię" - twierdzą przedstawiciele szpitala w Częstochowie.

 • Monika Miller: Jestem swoim największym hejterem

  Monika Miller: Jestem swoim największym hejterem

  - Kiedy mój dziadek wstawił niewinne zdjęcie ze mną, nagle stałam się w przedziwny sposób medialna. Z czasem przyszedł hejt, który był dla mnie początkowo bardzo trudny. Płakałam, popadałam w ataki paniki, musiałam iść na terapię. Ale później stwierdziłam, że to wszystko, co mówią o mnie ludzie, to nic. Trudno im przebić to, co myślę o sobie sama. To ja jestem swoim największym hejterem - mówi Monika Miller.

 • 'Lex TVN'. Posłanka Lewicy: gdyby nie niezależne media, nie wiedzielibyśmy o 30-latce z Pszczyny

  "Lex TVN". Posłanka Lewicy: gdyby nie niezależne media, nie wiedzielibyśmy o 30-latce z Pszczyny

  Sejm przyjął tzw. lex TVN, a ustawa trafiła na biurko prezydenta. - Sprawa pani Izabeli z Pszczyny to jest tylko jeden z przykładów, o których mogliby nie dowiedzieć się Polacy, gdyby nie niezależne media - mówi w rozmowie z serwisem Gazeta.pl Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka Lewicy przyznaje, że jeśli Andrzej Duda zdecyduje się podpisać ustawę, będzie to nie tylko niebezpieczny sygnał, ale też stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.