"Mniej wystarczy" - wielki (także formatem) sukces polskiej artystki

Takie wiadomości uwielbiam! Monika Drożyńska, jako pierwsza polska współczesna artystka, została zakwalifikowana do udziału w projekcie 17ZWEI. Przez kilka tygodni jej praca będzie eksponowana w przejściu podziemnym w biznesowej dzielnicy Zurychu, po czym wejdzie do kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank.

Bardzo się ucieszyłam po przeczytaniu tej informacji, bo po pierwsze, to zawsze fajnie, jak Polacy odnoszą sukcesy w świecie, po drugie, jak artyści - to tym lepiej, a po trzecie mam ogromną słabość do haftu. Serio, jako panienka z dobrego domu potrafię szyć gotować i haftować a krzyżyki były z moimi ulubionymi ze wszystkich robótek ręcznych...  Tyle wyznań, wróćmy do meritum.

Projekt, który wygrał w konkurencji 17ZWEI to wielkoformatowy wydruk ręcznie wykonanego haftu "Less is enough", czyli "Mniej wystarczy".

Monika Drożyńska, Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe

Jak mówi artystka: "To cytat z jednego napisu, który przeczytałam kiedyś w mieście. Już wcześniej korzystałam z pomysłu przenoszenia haftów w przestrzeń miejską, realizując projekt "Haft miejski". Anonimowe napisy na murach bywają niezauważalne, a są często mądre, prawdziwe, czasem banalne, ale zawsze autentyczne. Przepisanie ich techniką haftu i ponowne umieszczenie w przestrzeni, z której pochodzą, pozwala je dostrzec, a są to prawdopodobnie jedne z niewielu niezależnych głosów w przestrzeni publicznej".

Czy jest sam projekt 17ZWEI? W jego ramach sześcioro artystów z całego świata dostaje możliwość eksponowania swoich prac w przestrzeni miejskiej Zurychu. Po kilku tygodniach ekspozycji ich prace zostaną umieszczone w kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank, która jest jedną z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej.

Ale najpierw, każdy z nich dostanie kawałek ściany o wymiarach 17 na 2 metry (stąd nazwa projektu) w przejściu podziemnym Hardbrücke. Tym przejściem codziennie przemieszcza się ok 4o ooo osób, łączy ono szlaki komunikacyjne w centrum biznesowym i artystycznym miasta. Możliwość wystawienia się w takiej otwartej galerii jest więc nieoceniona.

Monika Drożyńska, Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe

Wernisaż pracy Moniki Drożyńskiej zaplanowano na 3 września 2013, godz.17.00, w przejściu podziemnym Hardbrücke, obok małego Café Segafredo.

A kto nie ma chwili na wypad do Zurychu, może zobaczyć cały projekt "Haft Miejski" na blogu www.haft-miejski.blogspot.com i poczytać o samej artystce na jej stronie.

www.monika.drozynska.pl

Strona projektu 17ZWEI: 17zwei.ch

Więcej o: