Cieszmy się seksualnością bez poczucia wstydu! Festiwal EROtrends zaprasza

Z pewną taką nieśmiałością... nie no, nie będziemy kłamać. Z dziką rozkoszą Foch objął patronat nad drugą edycją festiwalu EROtrends, jedynej w Polsce imprezy poświęconej erotyce i nie tylko.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu osobom ERO w nazwie od razu może kojarzyć się z "tymi rzeczami", czyli wszelkim plugastwem i bezeceństwami. Zresztą, same po krótkiej acz burzliwej konsultacji w redakcyjnym gronie stwierdziłyśmy, że nie wiemy, czego się po takiej imprezie spodziewać, poza oczywistym, czyli ofertą sex shopów i pokazami japońskiej sztuki wiązania. Podpytałam zatem Izabelę Jąderek, współorganizatorkę Festiwalu, co mają do zaoferowania gościom.

Jak się okazało, na Festiwalu nie zabraknie firm w ogóle nie związanych z branżą erotyczną. Jak zapewniają organizatorzy, impreza ma być:

miejscem spotkania się różnych biznesów: salonów erotycznych, sklepów internetowych, klubów, barów, kawiarni, dyskotek, salonów odnowy biologicznej, firm farmaceutycznych i wielu innych podmiotów związanych ze stylem życia i zdrowiem.

Fot.: EROTrendsFot.: EROtrends

Wszystko to jednak można znaleźć "na mieście" lub w internecie. Po co więc wybierać się na festiwal? Jak mówi Izabela, warto chociażby dla poszerzenia wiedzy:

Oprócz części wystawienniczej, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi gadżetami erotycznymi, wegańskimi kosmetykami,  czy seksowną biżuterią, odwiedzający festiwal będą mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, a także kupić sztukę erotyczną. EROtrends promuje pozytywny model seksualności.

Co to takiego ten "pozytywny model"? Iza znów wyjaśnia, że sprawa jest w gruncie rzeczy prosta i sprowadza się do szacunku, przyjemności i zgody, które mają stanowić fundament naszych doświadczeń seksualnych.

Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka i dotyczy szeregu obszarów, takich jak m.in. orientacja seksualna, tożsamość płciowa, intymność, ale także przyjemność. Nie jest ograniczona tylko i wyłącznie do prokreacji. Zdrowie seksualne, jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, jest dobrostanem pomiędzy fizycznymi, emocjonalnymi i społecznymi aspektami seksualności, która wyraża się w naszych fantazjach, zachowaniach, przekonaniach, wartościach, relacjach. Pozytywny model zakłada szacunek do seksualności i związków seksualnych, a także do bezpiecznych i przyjemnych doświadczeń seksualnych, które są konsensualne, czyli za zgodą wszystkich zaangażowanych w nie osób, bez przemocy lub przymusu.

Pokaz burleski (Fot.: EROTrends)Pokaz burleski (Fot.: EROtrends)


Będzie też część artystyczna. Ne festiwalowej scenie wystąpi między innymi gwiazda burleski Betty Q i słynna drag queen Kim Lee. W części wystawienniczej będzie można zapoznać się z nowinkami technologicznymi i zobaczyć pokaz wiązania erotycznego Shibari. Organizatorzy zadbali o obecność i widoczność osób związanych ze środowiskiem LGBT. W części wystawienniczej, w Strefie eroNGO, będzie można zapoznać się z działalnością organizacji pozarządowych przeciwdziałających wykluczeniom i wspierającym kształtowanie postaw tolerancji. Będą między innymi Kampania Przeciw Homofobii, Lambda i Trans-Fuzja.

Ciekawie wygląda strefa sztuki, gdzie można będzie obejrzeć i kupić prace polskich artystów, wybrane przez Michała Pałasza z Muzeum Erotyzmu. Tu warto dodać, że jest to instytucja wirtualna, której w ciągu sześciu lat działalności udało się nawiązać kontakt z niemal pięciuset artystami tworzącymi sztukę erotyczną. Muzeum ma jedną z najpopularniejszych "fanowskich" stron muzealnych w Polsce. Na Facebooku "lubi" je ponad 20 tysięcy ludzi. Trzydzieścioro z ich artystów będzie można zobaczyć na targach i to dosłownie! Będzie można porozmawiać z artystami, dotknąć, powąchać i polizać. Ok, z tym lizaniem to może nie przesadzajcie! Artyści to, jak wiadomo, delikatne kwiaty.

Strefa sztuki (Fot.: EROTrends)Strefa sztuki (Fot.: EROtrends)

Co jeszcze tak zwany Kowalski lub Kowalska znajdą na EROtrends? Ogólnie wszystko, co jest sexy, bez żadnych treści pornograficznych. Organizatorzy kładą na to wielki nacisk: ma być elegancko, profesjonalnie i w dobrym guście.


W codziennym biegu, w bardzo szybkim tempie, trudno jest znaleźć czas, by podczas krótkiego weekendu zasięgnąć porady eksperta, zapytać specjalistów o różne aspekty związane ze zdrowiem seksualnym, zrobić zakupy i jeszcze pójść do muzeum. To, co chcemy ludziom dać, to możliwość wyboru i szeroka gama atrakcji związanych z erotyką, często niedostępna na co dzień.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie (Fot.: EROTrends)Każdy znajdzie tu coś dla siebie (Fot.: EROTrends)

No dobrze, ale po co nam gadżety erotyczne i wiedza o egzotycznych technikach seksualnych?

Chcemy pokazać, że seks jest naturalną częścią naszego życia, a udane życie seksualne jest źródłem spełnienia i szczęścia. Rodzimy się seksualni, nasz rozwój seksualny trwa przez całe życie i warto cały czas rozwijać o nim wiedzę, poznawać siebie i swoje potrzeby, które są ważne zarówno dla jednostki, jak i dla relacji w które osoba wchodzi. Nie ma mowy o jakichkolwiek "rzeczach dla zboczeńców". Wszystko po to, by pokazać odwiedzającym, że seksualnością można się cieszyć bez poczucia wstydu.

Zatem, bez żadnego poczucia wstydu, polecamy Festiwal EROtrends!