Beczka sekretów, czyli 20 rzeczy których (być może) nie wiedzieliście o piwie

Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych, kojarzący się z latem, plażą i słodkim lenistwem. No i oczywiście z wieloma innymi fantastycznymi momentami. I choć pijemy je prawie wszyscy, to czy na pewno znamy wszystkie sekrety z historii piwa?

1. Krajem, w którym pije się najwięcej piwa jest Republika Czeska. Według wyliczeń przypada tam rocznie ponad... 40 galonów na głowę.

2. Najdroższym piwem świata jest belgijskie Bon Secours Vielle. Jedna butelka kosztuje prawie cztery tysiące złotych. Tym się chyba nikt nie upije...

3. Eksperymentowanie z piwem miało wiele form. John Lubbock, angielski biolog żyjący w XVIII wieku poświęcił swoją karierę badaniu zachowań upijanych piwem mrówek.

4. Wikingowie wierzyli, że w Valhalli mieszkają gigantyczne kozy, których wymiona zapewniają nieograniczone zasoby piwa. Taką kozę rabina chcemy i my!

5. Obecnie na świecie istnieje około czterystu rodzajów piwa. Najwięcej indywidualnych marek znajdziemy w Belgii.

6. Starożytni Babilończycy mieli wyjątkowo poważny stosunek do procesu warzenia piwa. Jeśli ktoś popełnił błąd i popsuł całą partię, topili go w uwarzonym przez niego "złym" piwie.

7. Znacie to uczucie, gdy szklanka jest już prawie pusta? Podobno ma ono swoją nazwę - cenosillicafobia to strach przed pustym kuflem. Nas na szczęście nadal przerażają głównie pająki, ale kto wie...

8. Pierwszymi "zawodowymi' browarnikami były kobiety. Kryteria naboru były bardzo proste. Kandydatki musiały wykazać się wyłącznie niepospolitą urodą

9. Największy na świecie festiwal piwa, to oczywiście Oktoberfest jest. Odbywa się co roku w Monachium, zbierając ponad sześć milionów ludzi pragnących napić się tam właśnie piwa. Podobno nawet połowa uczestników to obcokrajowcy.

23.09.2012 , MONACHIUM - NIEMCY , FESTIWAL OKTOBERFEST , SWIETO PAZDZIERNIKOWE , DOZYNKI CHMIELOWE .  FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: BAWARIA FEST FESTIWAL FESTIWAL PIWA OKTOBER OKTOBERFEST PIWO SWIETO SWIETO PIWA /FR/fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

10. W każdej chwili, 0,7% ludności świata to osoby pijane. Oznacza to, że w chwili gdy czytacie te słowa, pijanych jest 50 milionów ludzi. Co więcej twierdzi się, że większość z nich nadużyła właśnie piwa.

11. Piana jest bardzo ważną częścią piwa. Jeśli jej brakuje, wasze piwo pozostawia prawdopodobnie bardzo wiele do życzenia.

12. Piwo i marihuana mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Chmiel jest w tej samej rodzinie roślin co konopie indyjskie. Niedawno pojawiło się na rynku (nie, przykro nam, nie w Polsce) piwo Pinner, które w hołdzie oddanym znanej używce ma jej zapach i posmak.

13. Starożytni Egipcjanie budowali piramidy pod wpływem. Ma to związek głownie z faktem, iż byli często w piwie wynagradzani. Tym bardziej podziwiamy efekty.

14. Piwo zapobiega kamicy nerkowej. Badanie opublikowane w American Journal of Epidemiology dowodzi, że butelka piwa spożywana każdego dnia zmniejsza jej ryzyko o 40%.

15. Piwo jest także bardzo przyjazne dla kości. Jest bogate w krzem, który zwiększa zasoby wapnia i minerałów w tkance kostnej.

16. Amsterdam płaci alkoholikom w piwie. Serio. Do sprzątania ulic i innych czynności porządkowych zatrudnia się tam alkoholików. Pracownik jako wynagrodzenie otrzymuje około 10 Euro, pół paczki tytoniu i pięć piw.

17. Jak szybko opróżniacie swój kufel? Steven Petrosino z Pensylwanii wypił litr piwa w 1,3 sekundy. Ustanowił tym samym rekord wpisany do Księgi Guinessa w 1977 roku.

18. Piwo jest jednym z najstarszych napojów na świecie. Korzenie napitku sięgają ponoć neolitu.

19. Choć ciężko to sobie wyobrazić, w 1814 roku, ponad półtora miliona litrów zalało kilka ulic w Londynie po tym, jak kadzie pękły w parafii St. Giles.

20. Najmocniejszym piwem świata jest szkocki Snake Venom. Ten iście morderczy trunek ma imponującą zawartość alkoholu - 67,5%.

Uff Chyba czas na kufelek!

Agata Połajewska, Foch.pl

Więcej o: