Dziewczyny kontra chłopcy, czyli komu wolno grać w piłkę, a kto ma być ładny?

W świecie dorosłych nie brak przykładów na przełamywanie stereotypów płciowych, a co się dzieje, gdy nieświadome zagrożenia dzieci przekraczają genderowe granice?

Dopóki nie "ustrzeliłam parki”, jak to określają podstarzałe sąsiadki mając na myśli syna i córkę - nie wiedziałam, że podobne sytuacje są odbierane inaczej w zależności od tego, czy dotyczą chłopaka, czy dziewczyny. Rodzice, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji czasem też tego oświadczają. Nie odkrywam Ameryki, wiem to, za to z przymrużeniem oka patrzę na to wszystko - do czego i was zachęcam. Pogadajmy o tym, jak to jest i co tam słyszycie, gdy rzecz dotyczy córki, a co się dzieje, gdy bohaterem zdarzeń staje się syn.

"Jaki mądry chłopczyk, jaka śliczna dziewczynka", źródło: MorgueFile, CCO

Umorusany od stóp do głów chłopak gania ze zmierzwioną czupryną. "Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”, "Ach, jak fajnie widzieć, że w dzisiejszych czasach dzieci wciąż mogą się tak bawić!”

Uciorana dziewczynka z kołtunami bryka rozbawiona po podwórku. "Damie tak nie wypada! Gdzie twoja mamusia?”, "Ojej, biedna dziewczyna, nie miał cię kto uczesać? Chodź, dam ci spineczkę do włosów!”

Chłopak nie ma ochoty siedzieć przy stole, wstaje z grymasem i idzie do pokoju. "Oj, ale ma silny charakter, da wam popalić w gimnazjum!”

Dziewczynka odsuwa talerz, mówi, że nie chce jeść i wychodzi. "Rozpieściliście tę gówniarę, nie ma co”, "A co to za fochy, jaka księżniczka!”

Chłopak wchodzi do pokoju z książką. Komentarz postronnych: "Pokaż, co tam masz, lubisz się uczyć?"

Dziewczynka wchodzi do pokoju z książką. "Ale ślicznie wyglądasz, jaka ładna sukieneczka!"

Mały geniusz i mała księżniczka, źródło: MorgueFile, CCOMały geniusz i mała księżniczka, źródło: MorgueFile, CCO

Chłopak biegał po domu, zrzucił kilka książek, rozbił wazon, poturbował ciotkę. "Co za nieznośne chłopaczysko, zdyscyplinujcie go jakoś! Za naszych czasów klapsem w tyłek się ustawiało do pionu takich gagatków”.

Dziewczynka w szalonym pędzie strąciła dzbanek, podcięła wujkowi nogi, a na koniec zerwała zasłonę w salonie. "Och, żywe srebro, jaka słodka iskierka!”

Chłopak wybiera sobie lalkę w sklepie. "Pani mu na to pozwala? Koledzy się będą z niego śmiali!”

Dziewczynka wybiera sobie w sklepie czołg. "Jaka kochana, to prezent dla braciszka?”

"Pani się zgadza, żeby on się tak stroił?!", źródło: MorgueFile, CCO

Chłopak koniecznie chce założyć różową koszulkę. "He, he, he, dzisiaj różowa koszulka, ale ani się pani obejrzy jak za dwadzieścia lat przyprowadzi do domu swojego chłopaka, he, he, he”.

Dziewczynka naciąga spodnie khaki i koszulkę z traktorem. "Ech, nasza też musiała donaszać ciuchy po starszym bracie, znam ten ból ”.

Wy też uważacie, że chłopcy powinni grać w piłkę, a dziewczynki pleść wianki, warkocze i słodkie bzdurki?

Więcej o: