Rajdy samochodowe - to nie jest rozrywka tylko dla bogatych. Wystarczy kochać swoje auto miłością prawdziwą

Rajdy samochodowe - brzmi groźnie i sugeruje, że to droga rozrywka. Tymczasem można brać w nich udział bez względu na wiek, staż za kierownicą, moc silnika i markę samochodu. Przekonał mnie o tym Rajd Pań.

Samochody - duże, małe, stare, nowe, piękne i te mniej piękne oraz dziewczyny, kobiety, panie - ze swoimi facetami, przyjaciółkami, mężami, dziećmi, psami - 70 załóg stanęło 13 marca do rywalizacji w Rajdzie Pań 2016 organizowanym przez Automobilklub Polska na Lotnisku na warszawskim Bemowie.

Jako kobieta od zawsze zakochana w samochodach zachwyciłam się ideą takiej motoryzacyjnej imprezy dla dziewczyn. Ale i sama idea rajdu podbiła moje serce. To naprawdę jedno z niewielu miejsc dla miłośników i zapaleńców, którzy swoje auta kochają miłością prawdziwą. Mogą się pochwalić swoimi wypieszczonymi maluchami, zabytkowymi cackami, czy wyścigowymi potworami (które nawiasem mówiąc nie gwarantują wcale ani wygranej, ani nawet dobrego wyniku), pogadać, wymienić się uwagami, doświadczeniami - z uśmiechem i na luzie, których na co dzień na ulicach nie uświadczysz.

Auta, jakich próżno szukać na warszawskich ulicach i wspaniała atmosfera. Olga Sobkowicz

Szefami i organizatorami imprezy są Piotr Miszczak i Konrad Lehr. Jak mówią, zorganizowali się dwa lata temu po to, by wskrzesić tradycję rajdów nawigacyjno-turystycznych w Warszawie oraz by zintegrować środowisko stołecznych miłośników takich właśnie imprez. W ubiegłym roku wystartowało 25 samochodów teraz niemal trzy razy więcej, a tendencje są rozwojowe.

Podczas rajdu należało wykazać się orientacją w terenie podczas dwóch odcinków nawigacyjno-turystycznych w okolicach Puszczy Kampinoskiej (na trasie Bemowo-Truskaw-Bemowo - ok. 55 km), techniką prowadzenia auta w czasie aż czterech konkurencji sportowych (jazdy na czas po autodromie) oraz poczuciem humoru w czasie innych bardziej rozrywkowych konkurencji np. próby dopasowania nakrętki do podanej śrubki.

Zadania sportowe odbywały się na autodromie - marzenie każdego kierowcy. fot. Olga Sobkowicz

Na moje pytanie, kto może brać udział w rajdzie usłyszałam stanowczą odpowiedź, że każdy - bez względu na wiek, staż za kierownicą, czy moc silnika posiadanego samochodu. Liczy się zapał, luz i chęci - zabawy, doskonalenia swoich umiejętności, poznania fajnych miejsc w okolicy (organizatorzy rokrocznie wybierają inną ciekawą trasę, też po to, by pokazać piękne a niekoniecznie dobrze znane miejsca w okolicach miasta). I tak wiele osób bierze udział rzeczywiście z potrzeby rywalizacji i autentycznego wkręcenia się w temat (impreza jest wpisana do kalendarza rajdów Turystycznego Pucharu Polski), inni po to, by ciekawie i inaczej spędzić wolny czas a jeszcze inni, żeby w ogóle zobaczyć co to i jak to wygląda. Przed każdą imprezą organizowane są szkolenia z nawigacji i wszyscy podkreślają, że warto na nich być - bardzo ułatwia to poruszanie się w terenie wg planów dostarczonych na starcie.

Uczestniczka rajdu Agnieszka (jechała przecudnym żółtym SAAB-em cabrio) z mężem i dwiema córeczkami tak podsumowała swoje wrażenia:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z profesjonalizmu i z cierpliwości organizatorów, którzy z uśmiechem odpowiadali na te same pytania wszystkim załogom. Fajne było to, że z jednej strony była to rywalizacja, z drugiej strony, na luzie i bez napinki."

Obok maluchów na starcie stanęły prawdziwe wyścigowe potwory. fot. Olga Sobkowicz

Piotr Miszczak dodaje, że na tzw. pomiarach czasu, w miejscach, gdzie kierowcy dostawali dodatkowe zadania i zagadki integracja była tak silna, że rozwiązywali je często wspólnie z innymi załogami.

Warto także podkreślić, że impreza organizowana jest społecznie, a wpisowe (ok. 35 zł) jest jednym z najniższych w kraju i w całości przeznaczone na nagrody, poczęstunek (chleb ze smalcem, ogórki, kawa, herbata) i materiały dla uczestników.

Podjęłam decyzję, że nieodwołalnie startuję w kolejnym Rajdzie Pań. Inni chętni mogą zrobić to wcześniej - sezon rajdów dopiero się rozpoczął. Na stronie Automobilklubu Polska i w mediach społecznościowych są aktualne kalendarze i informacje dla chętnych - polecam gorąco!