Klocki projektu architekta, domek Muminków czy foremki w kształcie szkieletu? 20 najlepszych prezentów na Dzień Dziecka

Jak wybrać zabawkę idealną? Zwłaszcza dziś, kiedy rynek z każdej strony rzuca się na nas z jakimiś cudami, którymi - nie oszukujmy się - sami chętnie byśmy się pobawili.
fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

Wybranie zabawki wcale takie łatwe nie jest!

A to klocki konstrukcyjne zaprojektowane przez architekta, to znowu króliczek, który świeci, śpiewa, opowiada bajki i rozpoznaje kolory, czy też foremki pozwalające zbudować z piasku szkielet człowieka. A może domek Muminków - taki, że sami chcemy się bawić?

Okazuje się, że wybranie zabawki wcale takie łatwe nie jest. Nawet jeśli się postaramy: dobierzemy dobrze wiek, zmieścimy się w rozsądnej cenie, sprawdzimy certyfikaty, materiały, a nawet czy firma producenta jest dobrze oceniana przez pracowników, mało tego uprzemy się przy wysokiej estetyce i wielofunkcyjności zabawki. Tymczasem nasze dziecko pobawi się chwilę i rzuci prezent w kąt.

Takich sytuacji nie unikniemy, za to możemy je zminimalizować. Jak? Obserwując jaki rodzaj zabawy preferuje dziecko. Narracyjny, zadaniowy, sportowy, plastyczny a może konstrukcyjny. Wybierając prezent związany z ulubionym stylem zabaw znacznie zwiększamy szansę trafienia w idealnie dobraną zabawkę. Tu nieważne są firmy, mody, reklamy, porady specjalistów. Wystarczy podpatrzeć. Chłopiec od kilku lat uwielbia układać Lego według instrukcji? Czyli wybiera zabawy zadaniowe. Jest szansa, że tak samo wciągnie go układanie puzzli albo klejenie modelu samolotu. Dziewczynka godzinami bawi się w szkołę przyjmując kolejno role nauczycielki i uczniów? Czyli preferuje zabawy narracyjne, a to oznacza, że może spodobać jej się prowadzenie sklepu czy domek z rodzinką jeży. wszystko to, co sprawi, że będzie mogła snuć swoje zabawowe historie.

Dziś w przeglądzie dużo nowości. Starałam się też pokazać choć część produktów polskich. Jeśli szukacie lalek, to jest tylko jedna, ale więcej znajdziecie w oddzielnym tekście "W ciąży, z siusiakiem, zróżnicowane rasowo".

A na końcu zamieściłam dwie ciekawostki - oryginalne prezenty na zamówienie, czyli personalizowane, wykonane w pojedynczych, unikalnych egzemplarzach. Nie napiszę co to jest, bo nie chcę psuć niespodzianki. I powtórzę się po raz kolejny - nieważne, czy na Dzień Dziecka mamy w zwyczaju kupować symboliczny drobiazg, czy drogi, składkowy prezent od całej rodziny. Ważne, żeby było to coś przemyślanego, ciekawego i dobranego do zainteresowań dziecka nie tylko do jego wieku. Zapraszam.

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

1. DLA MALUSZKÓW

KRÓLICZEK ALILO wiek 0-4, cena 179 zł

Króliczek Smarty to przede wszystkim jakość. I doskonały dźwięk praktycznie niespotykany w produktach dla dzieci. Króliczek ma świecące na różne kolory uszka, może więc być lampką do snu. Jednocześnie jest odtwarzaczem i ma wgrane klasyczne utwory, dźwięki, polskie kołysanki i bajki w doskonałej aranżacji. Model, który dziś pokazuję jest dla najmniejszych dzieci, stąd jego kształt klasycznej grzechotki, zresztą potrząsany Smarty rzeczywiście cichutko grzechocze. Mimo że jest najmłodszy z króliczej rodziny, to potrafi rozpoznawać kolory - postawiony na jednej z kart dołączonych do zestawu, podaje jej kolor po polsku i angielsku. Całą seria króliczków Alilo od ponad roku zdobywa kolejne nagrody we wszystkich konkursach na najlepsze zabawki.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

"JUŻ GRAM" wiek 2+ cena od 21 zł

Seria "Już gram" to cztery gry przeznaczone do najmłodszych dzieci, w wieku od dwóch do czterech lat. Jeszcze dekadę temu, kiedy chcieliśmy kupić pierwsze gry dla dwulatków, okazywało się, że na rynku nie ma prawie nic, a jak jest, to zagranicznych producentów i trzeba płacić w złotych dukatach. Na szczęście polskie firmy zauważyły tę lukę i mamy coraz ciekawszy wybór dla dzieci przed przedszkolnych. Na przykład nowość - serię Granny, w której skład wchodzą cztery pudła "Auta", "Mamusie", "Plastusie" i "Zwierzątka". Wszystkie ciekawe, bo jest wśród nich i klasyczne memo i domino, ale moje ulubione to nieco bardziej wymagające "Auta" i wyjątkowo urocze "Mamusie". Do gier dołączone są edukacyjne plakaty.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

PUZZLE XXL "KAPITAN NAUKA" wiek 2+ cena 49 zł

To naprawdę duże puzzle - pojedynczy kafelek ma 13x16 cm. Obrazek ułożony z 15 elementów jest wielkości 64x48 cm. Zabawka wykonana została z grubej tektury, a puzzle mają matowe wykończenie. Jednak ich największym atutem są ilustracje. Cieszy mnie, że rodzimi producenci zaczynają pracować z coraz lepszymi rysownikami. Zresztą w tym wypadku już same pudła (wielkości 21,5x21,5x7,8 cm) cieszą oczy. Sztywne walizeczki mają uchwyty ze sznurków, górną część grafiki lakierowaną, a ilustrację matową. Są tak estetyczne, że naprawdę nie trzeba dokupować do nich prezentowanych opakowań. W serii ukazały się dwa tytuły "Plac zabaw" Macieja Szymanowicza i "Mieszkańcy drzewa" Anny Rudak.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

2. DLA PRZEDSZKOLAKÓW

PUZZLE W KARTONIKU wiek 4+ cena 51 zł

Puzzje Djeco to wiadomo - co jedne, to piękniejsze. Kiedy moja córka była mniejsza zawsze ściągała ze sklepowych półek te w profilowanych kartonikach. Jakich? No takich o różnych kształtach - jest ich cała seria z różnym poziomem trudności i tematami, nie będę wypisywała, widziałam co najmniej 30 wzorów. Dla przykładu pokazuję jeden: "Śpiąca Królewna" . To tytuł wydany w serii bajkowej, która moim zdaniem jest najciekawsza dlatego, że wychodzi z niej trójdzielny obrazek (60x20 cm) do opowiadania bajki. Wygląda trochę jak ilustracje w książce.

ZWIERZĘTA ŚWIATA - PUZZLE MAGNETYCZNE wiek 3+ cena 135 zł

Mapa świata z 201 magnesami, które przedstawiają zwierzaki, ludzi, budowle charakterystyczne dla danego miejsca. Można bawić się kładąc planszę na płasko, ale można ją też powiesić - ma uchwyt ze sznurka. Plansza jest bardzo gruba, wytrzymała, składana i ma wielkość 76x42 cm (grubość ok. 0,5 cm). Pomijając jej edukacyjny charakter, będzie też piękną ozdobą każdego dziecięcego pokoju. A jak świetnie się przy niej czyta o zwierzakach! Ponieważ u nas książki ze zwierzęcymi ciekawostkami należą do ulubionych i czytanych rodzinnie, mapa świata zwierząt ma wielkie szanse powodzenia - będziemy czytać i przemycać wiedzę geograficzną. W zabawce podoba mi się to, że może być wspólnym prezentem dla dzieci między którymi jest nawet 4-5 lat różnicy.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

ODKRYCIA wiek 3+ cena od 90 zł

Gra planszowa "Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie" jest dla przedszkolaków i szkolniaków, ale mogą zagrać w nią też: młodzież i dorośli. Powstała jako narzędzie terapeutyczne dla psychologów mające pomagać w wyrażaniu uczuć i emocji. W pudle mamy kolorową planszę, a do niej 30 kart z ilustracjami, 4 karty z pytajnikiem, 2 karty czyste i kolorową książeczkę plus drewniane pionki i kostkę. Zasady są proste, opierają się głównie na rzutach kostką i snuciu opowieści. W "Odkrycia" można grać w domu, przedszkolu, na szkolnej świetlicy, czy każdej innej grupie. Podczas zabawy gracze otwierają się i trenują komunikację. Planszówka ma przyjazną grafikę stylizowaną na dziecięce rysunki. Polecam wszystkim, ale szczególnie dzieciom przed którymi stoi duże wyzwanie jak rozpoczęcie szkoły, pierwszy, samodzielny wyjazd, życiowe zmiany.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

3. KLOCKI

KLOCKI KONSTRUKCYJNE INCASTRO wiek 5+, cena 43-172 zł

Włoskie klocki konstrukcyjne Incastro zaprojektował architekt Angelo Caterino i muszę przyznać, że mu się to udało. Są świetnej jakości, można je przechowywać w dołączonym woreczku, a tym samym łatwo zabrać je w podróż, do plecaka, czy ogrodu. Czym jeszcze różnią się od innych, dobrych produktów tego typu? Kształtem. Kształtem, przez który znacznie wzrasta ilość możliwych połączeń klocków, a to z kolei zmusza dziecko do bycia projektantem, architektem własnej konstrukcji. Incastro dodaje do zestawów od M do XL worki w mocnych kolorach z nadrukiem klocków i adresu strony, ściągane na gruby sznurek. Dzięki temu rozwiązaniu klocki można wrzucić do plecaka, do torebki, zabrać do poczekalni lekarza, na wyjazd, do samochodu, ale przede wszystkim na zewnątrz. I nie martwicie się, klocki nie zgubią się w ogrodzie, bo należą do dość dużych.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

SERIA SZPITAL PLAYMOBILE wiek 3+

Nie spodziewałam się tak dobrego produktu, widząc opakowania. Nie spodziewałam się, że moja siedmiolatka będzie bawiła się szpitalem godzinami i że zyska on status zabawki "nieskładalnej i niechowalnej". Nie spodziewałam się, że seria "City Life" tak bardzo zaangażuje mnie samą, ani tego, że klocki Playmobil są tak dobrej jakości. To od razu dodam, że te klocki będą najlepsze dla dzieci preferujących zabawy zadaniowe oraz narracyjne. W dodatku zabawki z tej serii pozwolą dziecku na zdobycie nie tylko podstawowych, ale też całkiem specjalistycznych wiadomości o szpitalu, lekarzach, chorobach, leczeniu, sprzęcie.

Najbardziej polecam zestawy: SZPITAL, całkowicie wyposażony, ŚMIGŁOWIEC RATUNKOWY z możliwością podwieszenia noszy z ofiarą wypadku, KARETKA - świetny sprzęt w środku, a do tego sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, PACJENT NA WÓZKU INWALIDZKIM, bo to oswajanie trudnych tematów. U nas w domu to jedna z ukochanych zabawek.

DOOKOŁA ŚWIATA - DUPLO wiek 2-5 lat cena od 110 zł

Wyrośliście już z Duplo? To macie pecha, bo właśnie wyszła doskonała seria "Dookoła świata". Zestawy nie tylko pozwalają na wspaniałą zabawę, ale też kontynuują to, co Duplo zaczęło jakiś czas temu - konkretną edukację. Tym razem jest to edukacja geograficzna. W serii mamy 5 zestawów: "Podróż dookoła świata", "Dżungla", "Sawanna", "Zwierzątka" i moim zdaniem najciekawszy: "Arktyka". "Arktyka" składa się z 40 klocków. Hitem jest oczywiście wieloryb składany z dwóch elementów - ciała i ruchomej części szczęki - do którego można przymocować fontannę wody. Figurka jest zachwycająco duża i może spokojnie służyć za samodzielną zabawkę.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

4. EDUKACYJNE - ANATOMICZNE

FOREMKI DO PIASKU SZKIELET wiek 3+ cena 68 zł

Nasz absolutny hit. Podoba się praktycznie wszystkim - gdzie go nie rozłożymy, na podwórku czy placu zabaw, każdy chce się nim bawić. Choć zastosowanie wydaje się czasem dość zaskakujące. Właśnie wczoraj dzieci zrobiły sobie krąg z piaskowych czaszek i kości bawiąc się w odkrywanie zaginionej cywilizacji. Zestaw Foremek XXL ma 15 części, z których można zrobić piaskowy szkielet. Albo można odrysować go na betonie kredą. Albo na wielkich kartkach. Elementy są naprawdę duże. Największy ma ok. 37x30x5,5 cm. Plastik jest gruby i wytrzymały. Całość ma ładny, niebieski kolor. Jak zauważyła moja córka "gdyby foremki miały kolor kości, łatwo gubiłyby się na plaży".

MODEL ANATOMICZNY "BOGDAN" wiek 7+ cena 79 zł

Od dawna szukałam modelu anatomicznego do domu, żeby składać go podczas czytania z dziećmi książek o ludzkim ciele. Znalazłam owszem, niestety modele przeznaczone do szkół, które kosztowały od 200 do 800 zł. Aż w końcu trafiłam na "Bogdana", który jakością nie grzeszy (jest wykonany z cienkiego plastiku), ale nadaje się do domowych zajęć z anatomii. Jest nieduży - ma 20 cm wysokości - więc łatwo go przechowywać. Bogdan ma "zdejmowaną" skórę z połowy twarzy i tułowia oraz część ruchomych organów: płuca, serce, wątrobę, jelita, nerki i żołądek. Do zestawu dołączono 10 kart, ale napisy są w języku niemieckim, więc karty trzeba samodzielnie opisać markerem jeśli chcemy mieć wersję polską. Model składamy na płasko, a dopiero później stawiamy do pionu.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

MODEL SZKIELET "KRYSTYNA" wiek 7+ cena 75 zł

Podobnie jak model anatomiczny Bogdan, jest to zabawka dla dzieci od 7-8 lat, ponieważ trzeba mieć trochę siły, żeby go złożyć. "Krystyna"całkowitą wysokość 38 cm osiąga po złożeniu 22 elementów i zawieszeniu gotowej konstrukcji na podpórce z obciążeniem. Szkielet będzie ciekawie wyglądał w pokoju małego biologa. Nadaje się do studiowania budowy człowieka nie tylko podczas czytania, ale też rysowania.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

5. DLA DZIEWCZYNEK

LAMMILY LALKA wiek 3+, cena 139 zł

Lammily to lalka z rodzaju Barbie, o proporcjach prawdziwej kobiety. Rozbawiła mnie już podczas pierwszego "oglądania", bo kiedy ją posadziłam, to rozpięły jej się spodenki. Lammily ma 19 lat, nie nosi wyzywającego makijażu, ma włosy w naturalnym kolorze i wygodne ubrania. Zabawka ma 28 cm wysokości. Jej twórca chciał, aby na rynku pojawiła się lalka, z którą będą identyfikować się dziewczynki oswajając przez zabawę prawdziwe, czekające ich kształty. Co ważne - Lammily jest zgrabna, widać, że ma naturalną, ale mocną i wysportowaną sylwetkę. Dodatkowym atutem zabawki jest piękne, malarskie pudło.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

ZESTAW DO ROBIENIA BIŻUTERII wiek 4-10 lat, cena 32-125 zł

Kiedy moja siedmiolatka dostała Pop Arty! byłam co najmniej sceptyczna. Po pierwsze jest to plastik. Po drugie niby napis na pudełku głosi "do 10 lat", ale oceniałam zabawkę jako atrakcyjną maksymalnie dla pięcio-sześciolatek. Myliłam się podwójnie, jest to jedna z najładniejszych i najprzyjemniejszych zabawek jakie mieliśmy w domu. Zestaw można kupić w wielkości od 50 do 500 elementów, przy czym zestawy od 300 elementów spokojnie nadają się do zabawy dla kilkorga dzieci: rodzeństwa, do przedszkola czy na warsztaty.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

POŚCIELE DLA LALEK wiek 2+, cena 45 zł

Artystka i projektantka Małgorzata Gibas-Grądman prowadząca niewielką, polską firmę Las i Niebo, projektuje pościele, pikowane narzuty, a ostatnio również tapety we wzory wzięte prosto z polskiej natury. Na jej produktach mamy więc liście polskich drzew, nasze motyle i ptaki, a teraz miały premierę pościele z kwiatami naszych łąk. Najnowsza propozycja to miniaturki, czyli pikowane pościele dla lalek z pomniejszonymi wzorami z produktów "dorosłych". I tak na Dzień Dziecka możemy zamówić malutkie pikowańce w polskie ptaki, liście i motyle. Format pościeli jest tak dobrany, że pasuje zarówno do lalek dużych, jak i średnich i mniejszych. Pościel pakowana jest w prezentowe pudła z karbowanej tektury. To jest naprawdę piękne!

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. Ania Oka fot. Ania Oka fot. Ania Oka

6. NAJŁADNIEJSZE

MUMINKI DOMEK Z FIGURKAMI I WYPOSAŻENIEM wiek 3+, cena 480 zł

Ten Domek Muminków składający się ze 100 elementów przyleciał z Finlandii i na polskim rynku jest unikatowy, ale dostępny. Znalazłam go TUTAJ. Z powodu ceny (niestety zabawki skandynawskie są dla nas drogie) jest to zabawka dla kolekcjonerów, na wielki prezent składkowy, do przedszkoli czy bibliotek. Domek jest rozkładany z rączką do przenoszenia, ma kilka poziomów, taras, pełne wyposażenie w łóżka, stoły, zastawę itd. Dodatkowo mamy mały plac zabaw, drogowskaz, stół z stołkami, które mają wycięcia na ogonki (!). No i przede wszystkim jest 9 figurek z akcesoriami. Piękna, literacka zabawka, prowokująca do wielogodzinnych zabaw w domu i ogrodzie. Nasza ukochana.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

PUZZLE OBSERWACYJNE SZPITAL wiek 6+, cena 89 zł

W zestawie Szpital jest 208 puzzli oraz okrągły plakat - ściągawka. Po ułożeniu mamy ilustrację o średnicy 50 cm z marginesem pełnym szczegółów do odszukania na ilustracji. Dlaczego szpital? Po pierwsze warto rozmawiać z dzieckiem w przyjaznych warunkach o chorobach, wypadkach (zwłaszcza przed wakacjami) i pobycie w szpitalu. Poza tym jest to zwyczajnie ciekawe - urządzenia, specjalizacje lekarzy, pielęgniarek, różne przypadki. A zwróciliście uwagę na zachwycające opakowanie? Twarda tektura, matowy nadruk, okrągłe, z materiałową rączką i drewnianym zapięciem. Kolejna zabawka, którą możemy wręczyć bez kupowania dodatkowej torebki prezentowej. W serii widziałam też Straż i marzenie mojej uwielbiającej szkołę pierwszoklasistki - Szkołę.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

KOMBAJN ZBOŻOWY BRUDER wiek 3+, cena 205 zł

Kombajn zbożowy John Deere to naprawdę kawał maszyny o wielkości 60x47x24 cm. Na pojazdy Brudera trafiłam zupełnie odwrotnie niż zwykle -zazwyczaj to ja wyszukuję zabawki dla czytelników mojego bloga, a tym razem to czytelnicy namówili mnie na zabawkę dodając tyle entuzjastycznych wpisów na jej temat, że postanowiłam sprawdzić co to za cudo. I chylę czoła. Kombajn, jak każdy z pojazdów Brudera, jest dokładną miniaturą prawdziwych maszyn w skali 1:16. I jest NIEZNISZCZALNY. Wszystko się w nim rusza, otwiera, działa bez zarzutu. Dobrze, że nie jestem małym chłopcem, bo marzyłabym o wszystkich zabawkach tej firmy. A kombajnem bawi się moja córka, żeby nie było, że tylko chłopców kręcą wielkie maszyny rolnicze.

fot. Ania Okafot. Ania Oka

fot. facebook.com/katemadepl fot. facebook.com/katemadepl fot. facebook.com/katemadepl

7. NA ZAMÓWIENIE

KSIĄŻECZKI INTERAKTYWNE SZYTE RĘCZNIE wiek 0+, od 250 zł


Niedawno pokazywałam lalę edukacyjną "Mama w ciąży" projektu Katemade.pl, na którą trafiłam przez nietypowy pomysł na prezent dla dziecka - książki interaktywne, szyte na zamówienie. Jest to cud absolutny, czyli książka uszyta ręcznie z dziesiątkami elementów do manipulowania. Tematy mogą być różne - od czynności związanych z wieczornym kładzenie się spać, po odgrywanie bajek. Książka może być podpisana wyszytym imieniem dziecka, może uwzględniać jego ulubione rzeczy, zabawy, kolory, itd. Każda powstaje w jednym egzemplarzu i poza tym, że jest piękna i unikatowa, to stawni doskonałą pomoc w rozwoju dziecka (szczególnie dobrze wypływa na rozwój motoryki małej).

BIŻUTERIA Z RYSUNKÓW DZIECI

Tak, wiem. Biżuteria robiona z rysunków dzieci to nie jest prezent dla dzieci. Tylko dla rodziców. No ale przecież za chwilę Dzień Matki, prawda? No to przemyciłam. Na czym to polega? Pamiętacie jak pokazywałam maskotki szyte z dziecięcych rysunków? To na tej samej zasadzie powstaje biżuteria. Wysyłasz zdjęcie wybranego rysunku swojego dziecka, a Białek Design Studio przygotowują z niego biżuterię. Zawieszka, spinki do mankietów, kolczyki - co tylko chcecie. Muszę przyznać, że choć nie noszę biżuterii, to już zanurkowałam do pudeł z pierwszymi rysunkami swoich potomków.

Biżuteria powstaje ze srebra próby 925, jak widać na filmiku, całkowicie ręcznie. Czas realizacji zamówienia to 10 dni. Każdy projekt jest omawiany indywidualnie. Można zamówić dodatki z kamieni szlachetnych. Biżuteria, którą zobaczycie na filmie to koszt 450 zł, ale każda wycena jest ustalana oddzielnie po przesłaniu rysunku dziecka. Chcę to!

Więcej o: