Przeczytać pismo z urzędu i nie wylądować w Tworkach
Zapewniam, że informatycy na usługach Ministra Empatii nie stworzyli tajnej aplikacji służącej do kreowania niezrozumiałych zdań. Na klawiaturach naszych komputerów nie istnieje dodatkowy przycisk KOMPLIKATOR.
Adresaci urzędowych pism muszą się po prostu zmierzyć z tą bestią o wielu odrastających głowach.
Wielu urzędników, po prostu nie potrafi pisać, w dodatku język polski niezwykle bogaty i pełen niuansów jest. Poza tym pismo urzędowe obarczone jest ładunkiem prawniczej poezji, a jak wiadomo od ostatnich klas szkoły podstawowej interpretacje wierszy są zadaniem karkołomnym i niejeden prymus jedynkę w tym temacie zaliczył.
Niestety adresaci urzędowych pism muszą się po prostu zmierzyć z tą bestią o wielu odrastających głowach. Jest to temat jak najbardziej do ogarnięcia, zapewniam. Pierwsze czytanie może być jak wysłuchanie koncertu jazzu laboratoryjnego. Kompletnie nie rozumiesz dlaczego kobieta ubrana w biały fartuch wydobywa dźwięki z menzurek i przyrządu do miareczkowania, ale jesteś pod wrażeniem możliwości zapełnienia kartek papieru wieloma słowami, z których na pierwszy rzut oka niewiele wynika. Przy okazji odkrywasz, że jedno zdanie zajmuje 2 strony. To tak zjawiskowe, że nie omieszkasz zamieścić stosownego statusu na feju. Dostajesz 135 lajków i wirtualne brawa. Podczas drugiego czytania wyławiasz kluczowe informacje takie jak: "obowiązek uiszczenia opłaty" , "utrzymać w mocy decyzję organu pierwszej instancji" .
Czytać można nawet z fusów...
Już tak na poważnie, to istotne są wszelkie terminy wskazane w piśmie - z reguły są na końcu - chodzi przede wszystkim o informacje dotyczące trybu odwołania się od decyzji lub wniesienia skargi. Generalnie normalne pismo powinno mieć układ klasycznego wypracowania: czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Czytając niektóre produkty urzędniczego aparatu można się w zasadzie ograniczyć do początku (tu autor powinien jednoznacznie wskazać jaki jest stan rzeczy) i zakończenia (w tej części, mówiąc kolokwialnie powinien ostatecznie stwierdzić czy jest dobrze czy źle i podać ścieżkę postępowania - czyli terminy i opcje wszelkich akcji odwoławczych).
Wbrew obawom i stereotypom w urzędach pracuje wielu normalnych ludzi, skłonnych pomóc ponieważ na tym właśnie polega nasza praca.
Środek pisma zwany - "rozwinięciem" - jeśli posługujemy się nomenklaturą z lekcji polskiego, jest często polem do popisu dla prawników. W praktyce: trudno to zrozumieć. Jeszcze jedna ważna kwestia: zgodnie z obowiązującym prawem organ administracji publicznej powołując podstawę prawną, ma obowiązek wskazać co najmniej konkretny przepis, podając precyzyjnie jednostkę redakcyjną, w którym został on zamieszczony. Czyli nie może być tak, że jako podstawę prawną podano całą ustawę lub rozporządzenie, urząd musi wskazać konkretny artykuł lub paragraf .
Jeśli pismo jest naprawdę ciężkostrawne lub decyzja urzędu budzi sprzeciw i stany przedzawałowe lub po prostu chcesz coś ustalić w danej sprawie to zawsze można zadzwonić do autora i wyjaśnić sporne kwestie . Wbrew obawom i stereotypom w urzędach pracuje wielu normalnych ludzi (np. ja :)), skłonnych pomóc obywatelom/podatnikom/beneficjentom, ponieważ na tym właśnie polega nasza praca.
Jeśli jednak handlujesz stalą, robisz wałki na "Vacie" i dostaniesz pismo, które ma stempel urzędu kontroli skarbowej i 40 stron (czcionka 12 odstęp 1,5 wiersza), a to więcej niż kiedykolwiek przeczytałeś ("Nasza Szkapa" ma mniej, nawet to wydanie z ilustracjami), to zacznij się niepokoić.
Wasza zawsze pomocna Korespondentka z Wydziału Odzyskiwania Zdrowego Rozsądku
-
Juror przerwał występ 16-letniej uczestniczki "Mam talent". "Masz ładny głos, ale..."
-
To pewne! Podwójna emerytura przysługuje tylko seniorom, którzy złożą dwa wnioski
-
Dodatek do emerytury po 65 roku życia ma różne formy. Ci seniorzy zyskają nawet 1000 zł co miesiąc
-
Kogo obowiązują zniżki dla emerytów 2022? Ci seniorzy zaoszczędzą najwięcej
-
Dlaczego warto owijać stopy folią aluminiową? Banalnie prosty i tani trik. Efekty cię zaskoczą!
- Wlej ocet do spłuczki, a nie pożałujesz. Ten genialny sposób pomoże ci zaoszczędzić czas i pieniądze
- Niezawodny sposób na domowy antyperspirant. Weź 1,35 zł i idź do supermarketu. Tam znajdziesz rozwiązanie!
- Do małżeństwa zaprosiła przyjaciółkę. "Pomyślałam, że byłoby ślicznie stworzyć taki trójkąt w naszym życiu"
- Influencerka płakała po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Tragiczna metamorfoza załamała kobietę
- Jak nakładać przetwory do słoików? Ten gadżet zadba o czystość naczynia i zaoszczędzi twój czas