O moim małym niebie - Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Trzy razy podchodziłam do pierwszego zdania, żeby miało sens, ale nic mi się nie składało, więc nie będzie wstępu. Przejdźmy do konkretów. Po pierwsze: czy któraś z Was poderwała komiksiarza według bezcennych wskazówek, które dla Was przygotowałyśmy wraz z red. Sosin? A może jakiś chłopak poderwał komiksiarę? Po drugie: czy będą z tego dzieci? Po trzecie: znów byłam na imprezie komiksiarzy. To jest forma uzależnienia jak nic. W zasadzie takie uzależnienie to polecam każdemu - dr Olczak.

moje małe niebomoje małe niebo moje małe niebo

Spotkanie, o którym chcę Wam powiedzieć, odbyło się 28 sierpnia w Warszawie w Cudach na Kiju . Dlaczego właśnie ta data? Otóż 28 sierpnia w języku komiksiarzy to Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Jak mówią sami twórcy tego wydarzenia, ludzie nie wstydzą się czytać publicznie. Tak to prawda - potwierdzam na swoim przykładzie.Ba! Potwierdzam to również na przykładzie mojego taty, który nie dość, że w dzieciństwie kupował mi komiksy, to na emeryturze postanowił zostać super komiksiarzem.

Mój własny ojciec został zaproszony do współpracy przy multimedialnym komiksie o Kononowiczu .

 

Tatko podkłada głos pod kilka postaci. Zanim zlecą się tutaj mądralińscy i zaczną wytykać mi nepotyzm, to Was uprzedzę. TAK, TO JEST NEPOTYZM. A jaki mam w tym interes? Ano taki, by pokazać innym ludziom, że na emeryturze też może być fajnie. Człowiek może się realizować na zupełnie innych płaszczyznach niż dotychczas. Dodatkowo warty zaznaczenia jest fakt, że komiks powstał dzięki ludziom, którzy są dumni z historii swojego miasteczka. Szczerze polecam zapoznanie się z ich komiksami - ten o Konowiczu jest trzecim z serii. Wcześniej powstał komiks o Piotrze Wysockim i o Stefanie Czarnieckim . Można je kupić w wersji papierowej i multimedialnej. Aha, jakby ktoś widział w tym spisek polegający na wyciągnięciu od czytelników miliona monet dla mojej rodziny, to powiem, że tak się nie stanie. Tata głos podkładał za darmo i nie ma żadnych % od sprzedaży. Zrobił to, bo sprawiło mu to przyjemność i było ciekawym wyzwaniem.

Wracając do meritum, czyli spotkania z komiksiarzami - było naprawdę fajnie. Można było spotkać Dennisa Wojdę , Michała "Śledzia" Śledzińskiego , Piotra "Jaszcza" Nowackiego , Norberta Rybarczyka , Przemysława "Trusta" Truścińskiego i wielu innych. Panowie chętnie rozdawali autografy, które są po prostu dedykowanymi malunkami, co samo w sobie jest ekstra. Na spotkaniu można było porozmawiać z chłopakami, porobić sobie z nimi zdjęcia do pamiętniczków i po prostu miło spędzić czas. Można było też oczywiście kupić książki na miejscu. Sama tak zrobiłam.

moje małe niebo Od lewej Norbert Rybarczyk, Bartosz Sztybor, Dennis Wojda, Śledziu, Piotr Nowacki, a w oddali Trust. Zdjęcie zrobił Paweł Timofiejuk

Zakupiłam "566 Kadrów" Dennisa Wojdy. Naturalnie poprosiłam autora o dedykację. I to jest chyba jedna z najfajniejszych, jaką do tej pory dostałam. Poprosiłam Dennisa, by narysował mi kapibarę, bo to jest moje ulubione zwierzątko. Dennis nie bardzo wiedział, jak ów futrzak wygląda, więc tym bardziej jego rysunek jest bezcenny.

moje małe niebo Kapibara okiem Dennisa Wojdy

Żałuję, że nie kupiłam monografii " Trust Album" Przemka Truścińskiego. Niestety nie miałam już kasy. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Szczerze polecam. To jest coś, co warto mieć u siebie na półce. Album liczy 368 stron (!!!) i jest jak dotąd największą monografią polskiego twórcy komiksów. Jest przepięknie wydany- na papierze kredowym i w twardej oprawie. Serio, cud- miód. Oficjalna premiera albumu odbędzie się 2 września 2013 r. Jeżeli ktoś z Was jest z Wrocławia lub z okolic, to może wybrać się na wernisaż wystawy "Trust". Wystawa będzie czynna od 30 sierpnia do 28 września. Wernisaż odbędzie się w Galerii Awangardy BWA.

Natomiast dla tych z Was, którzy mają bliżej do Łodzi , informuję, że w dniach 4-6 października odbędzie się tam prawdziwe Boże Narodzenie :). Organizatorem wydarzenia jest Łódzkie Centrum Komiksu, które serdecznie zaprasza na XXIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Festiwal ten jest największą tego typu imprezą w Polsce i w sumie całej Europie Środkowo-Wschodniej. Co tam się będzie działo! Jedźcie i bawcie się dobrze! Bierzcie dzieciaki, bo i dla nich będzie mnóstwo atrakcji.

P.S. Na imprezie odbył się rzecz jasna pojedynek na komiksy. I tutaj przepraszam, ale nie wiem kto wygrał:((, musiałam iść do domu... Więc jak ktoś wie, niech napisze.

Więcej o: