"Mniej wystarczy" - wielki (także formatem) sukces polskiej artystki

Takie wiadomości uwielbiam! Monika Drożyńska, jako pierwsza polska współczesna artystka, została zakwalifikowana do udziału w projekcie 17ZWEI. Przez kilka tygodni jej praca będzie eksponowana w przejściu podziemnym w biznesowej dzielnicy Zurychu, po czym wejdzie do kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank.

Bardzo się ucieszyłam po przeczytaniu tej informacji, bo po pierwsze, to zawsze fajnie, jak Polacy odnoszą sukcesy w świecie, po drugie, jak artyści - to tym lepiej, a po trzecie mam ogromną słabość do haftu. Serio, jako panienka z dobrego domu potrafię szyć gotować i haftować a krzyżyki były z moimi ulubionymi ze wszystkich robótek ręcznych...  Tyle wyznań, wróćmy do meritum.

Projekt, który wygrał w konkurencji 17ZWEI to wielkoformatowy wydruk ręcznie wykonanego haftu "Less is enough" , czyli "Mniej wystarczy".

Monika Drożyńska, 'Less is enough', fot. materiały prasoweMonika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe

Jak mówi artystka: "To cytat z jednego napisu, który przeczytałam kiedyś w mieście. Już wcześniej korzystałam z pomysłu przenoszenia haftów w przestrzeń miejską, realizując projekt "Haft miejski". Anonimowe napisy na murach bywają niezauważalne, a są często mądre, prawdziwe, czasem banalne, ale zawsze autentyczne. Przepisanie ich techniką haftu i ponowne umieszczenie w przestrzeni, z której pochodzą, pozwala je dostrzec, a są to prawdopodobnie jedne z niewielu niezależnych głosów w przestrzeni publicznej" .

Czy jest sam projekt 17ZWEI? W jego ramach sześcioro artystów z całego świata dostaje możliwość eksponowania swoich prac w przestrzeni miejskiej Zurychu. Po kilku tygodniach ekspozycji ich prace zostaną umieszczone w kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank, która jest jedną z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej.

Ale najpierw, każdy z nich dostanie kawałek ściany o wymiarach 17 na 2 metry (stąd nazwa projektu) w przejściu podziemnym Hardbrücke. Tym przejściem codziennie przemieszcza się ok 4o ooo osób, łączy ono szlaki komunikacyjne w centrum biznesowym i artystycznym miasta. Możliwość wystawienia się w takiej otwartej galerii jest więc nieoceniona.

Monika Drożyńska, 'Less is enough', fot. materiały prasoweMonika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe Monika Drożyńska, "Less is enough", fot. materiały prasowe

Wernisaż pracy Moniki Drożyńskiej zaplanowano na 3 września 2013, godz.17.00 , w przejściu podziemnym Hardbrücke, obok małego Café Segafredo.

A kto nie ma chwili na wypad do Zurychu, może zobaczyć cały projekt "Haft Miejski" na blogu www.haft-miejski.blogspot.com i poczytać o samej artystce na jej stronie.

www.monika.drozynska.pl

Strona projektu 17ZWEI: 17zwei.ch

Więcej o: