Kobieta powinna znać swoje miejsce

Kobiety nie powinny pracować, jeździć samochodami i mieć prawa głosu, a geje powinni być zabijani. Tak sugeruje automatyczne uzupełnianie z wyszukiwarki Googla.

Kampania społeczna ONZ na rzecz równouprawnienia wali po głowie. Niby w kwestii traktowania kobiet wiele się zmieniło. Właśnie - niby. Podpowiedzi Googla nie pozostawiają wątpliwości. Seksism i dyskryminacja są powszechne.

Kampania opiera się na wyszukiwaniach z 9. marca 2013. W wyszukiwarkę po angielsku wpisywano "kobiety powinny" , "kobiety nie powinny" , "kobiety nie mogą" i "kobiety nie potrafią" . Wyniki? Kobiety według anglojęzycznego Googla nie powinny jeździć, być kapłanami, pracować, głosować, boksować i odzywać się. Powinny znać swoje miejsce - najlepiej w kuchni, bo powinny być niewolnikami. Te zdania podpowiada wyszukiwarka na podstawie danych o frazach, jakie najczęściej wpisywali jej użytkownicy.

Woman nedd to...Woman nedd to... Woman nedd to... Woman need to...

Pomysłodawcą kampanii jest mężczyzna, Christopher Hunt z agencji reklamowej Ogilvy & Mather Dubai . Jak mówi, przypadkowo wpadł na seksistowskie podpowiedzi Googla, które go zszokowały. Wykorzystując w kampanii najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową chciał uzmysłowić ludziom, jak wielka jest skala dyskryminacji.

Komisja Praw Człowieka ONZ zainspirowana kampanią dotyczącą traktowania kobiet stworzyła bliźniaczą akcję pokazującą co podpowiada Google po zastąpieniu słowa "kobieta" słowem "gej" .

Geje, według Googla, powinni być zabijani, powinni także przestać marudzić i zamknąć się.

Woman nedd to... https://www.unfe.org/

Przerażające, prawda?

W porównaniu polski Google wypada bardzo tolerancyjnie. Dla haseł "kobieta powinna" i "nie powinna" nie ma podpowiedzi. A gdy wpisać "dziewczyna powinna" ? Dowiemy się, że powinna "szanować się" i "być ładna" . Użytkownicy polskiej wyszukiwarki zastanawiali się także, dlaczego dziewczyny nie mogą być ministrantkami i przeklinać. Przyznam - też nie mogłam jako dziewczynka zrozumieć, dlaczego tylko chłopcom wolno być ministrantami i zbierać te wszystkie pieniądze.

Woman nedd to... dziewczyna powinna...

Woman nedd to... dziewczyny nie mogą...

A teraz, uwaga! Jak równouprawnienie, to równouprawnienie, sprawdziłam więc, co Google podpowiada facetom. Co powinien robić polski mężczyzna według Googla? Mężczyzna, drogi czytelniku powinien "mieć" , "być" i "spłodzić syna" . Nie powinien natomiast w żadnym razie "jeść za dużo jajek".

mężczyzna powinien...mężczyzna powinien... mężczyzna powinien...

mężczyzna powinien...

mężczyzna powinien... mężczyzna nie powinien...

Pocieszające - przynajmniej moim skromnym zdaniem. Chyba, wbrew temu, co wielu twierdzi, nie jest u nas tak najgorzej. Albo mało ludzi używa Googla.

Więcej o: