Czy człowiek czytający jest lepszy od nieczytającego?
Najlepszy jest powrót do domu.
Na przykład - z pracy. Identyfikator już odbity na bramce, ciągi liczb w excelu, nipy na fakturach i zwroty grzecznościowe w listach ze starannie sformatowaną czcionką - pozostawione za bramką, teraz tylko dopaść tramwaju, spocząć i przez pół godziny nie myśleć. Może trochę gapić się przez okno lub na ludzi.
A figę (czy młodsze pokolenie zna gest figi z makiem ? Nie mam nic przeciwko poczciwemu fakulcowi, ale figa miała klasę i nigdzie jej nie widuję ). Nie spocznę. Nie spocznę, mimo że tramwaj, którym wracam z pracy jest zaledwie przystanek od pętli lub, jak mówię ja, dumna ze swych łódzkich korzeni - krańcówki, jest już zapełniony, a miejsca siedzące - zajęte. A cóż to za spoczynek na stojąco?
Gapić się niby można dalej, a nawet słać siedzącym pełne boleści i wyrzutu spojrzenia, ale to już nie to - wiem z doświadczenia, że pasażerów raczej przybędzie niż ubędzie, więc czeka mnie pół godziny stania. Więc stoję. I się nakręcam.
Wychowana zostałam w przekonaniu, że czytanie jest czynnością tak naturalną, że niemal fizjologiczną, więc nie czuję się dużo lepsza od tych, co nie czytają.
Przyglądam się tym, co siedzą. Jedziemy przez całe korpozagłębie, zwane czule Mordorem, więc siedzący rekrutują się z takich jak ja, młodszych excelowych, jest też trochę rzutkich przedstawicieli handlowych (to ci, co i w tramwaju głoszą dobrą nowinę swoich produktów jakiemuś nieszczęśnikowi po drugiej stronie słuchawki), sporo obłożonych siatami i dziećmi matek, nieco rozchichotanych gimnazjalistek. Wśród nich najgorsza grupa pasażerów siedzących, w przedziale wiekowym zbliżonym do studenckiego - czytelnicy.
Wychowana zostałam w przekonaniu, że czytanie jest czynnością tak naturalną, że niemal fizjologiczną, więc nie traktuję jej jakoś serio i nie czuję się dużo lepsza od tych, co nie czytają. No czytam, mam nawyk czytania nawet etykiet na środkach czystościowych podczas dumania w ubikacji. Jedni suszą włosy suszarką, inni zostawiają do wyschnięcia. Jedni wolą pomidorową z ryżem, a inni z lanymi kluseczkami. Ci wolą psy, tamci koty, a jeszcze inni domek pod miastem i pająki w pościeli. Jedni czytają, inni nie.
Mam wrażenie, że z tego całego publicznego czytelnictwa zrobił się wręcz jakiś kult.
Oczywiście - zdarza mi się czytać w tramwaju, bo czasem świeżo kupiona książka wręcz mnie parzy przez torbę. Ba, dłuższej podróży pociągiem nie wyobrażam sobie bez zaciągniętego do iPada jakiegoś smakowitego ebunia. Jak mówię - normalna czynność kogoś, kto się wychował wśród książek i ma akurat wystarczająco dużo czasu oraz wystarczająco świeży umysł, by się zagłębić w lekturze.
Ale mam wrażenie, że z tego całego publicznego czytelnictwa zrobił się wręcz jakiś kult. Rozsiada się taki młodzian w wieku poborowym lub hoża dziewoja, wyciąga tomisko. Mości się. Jeszcze raz się mości. Z namaszczeniem szuka strony, gdzie skończyła. Otwiera. Zamyka. Przymyka oczy. Czule gładzi okładkę. Wzdycha. Otwiera. Czyta. Ale nie, że czyta w sensie, jak każdy normalny człowiek, z nosem w książce wciągając krechę z literek. Czyta w sensie: się obnosi. Przeczyta parę zdań, zachichocze perliście na pół tramwaju. Spojrzysz - to ci odpowie pełnym politowania spojrzeniem. Potoczy wzrokiem po pasażerach, szukając zrozumienia. Nie znajdzie. Westchnie. Czyta dalej. Okrzyk wyda. Plaśnie dłonią w kartki. Czyta, aż wióry idą.
Nie znoszę tych propagujących czytelnictwo akcji - idzie za nimi przekaz taki, że jeśli nie czytasz, to jesteś kimś gorszym.
Kiedyś to aż mnie dreszcze przeszły, bo obnosił się tym razem młody człowiek o aparycji użytkownika serwisu Wykop i co zdanie, to wlepiał spojrzenie w coraz to innego współtowarzysza tramwajowej niedoli. Takie, wiecie, nieruchome spojrzenie anakondy. A czytał, jak łatwo było podejrzeć, książczynę o masowych mordercach. Ja wiem, co takiemu się lęgnie pod czaszką , skoro aż tak przeżywa lekturę w miejscu, było nie było, publicznym?
Nie znoszę tych propagujących czytelnictwo akcji na fejsie typu Nie czytasz? nie idę z tobą do łóżka! (ja tam chodzę do łóżka z tymi, do których czuję chemię, a nie z ich biblioteką) albo Ustąp miejsca czytającemu (bo co, tak opada z sił podejmując wysiłek czytelniczy? może niech najpierw poćwiczy w domu). Nie znoszę, bo - pomijając kwestię stania przez pół godziny, co da się mimo wszystko znieść, jestem młoda i sprawna - idzie za nimi przekaz taki, że jeśli nie czytasz, to jesteś kimś gorszym.
Imałam się różnych zajęć w życiu, od dziesięciu lat ustabilizowawszy się w jednej branży. Był czas, że pracowałam na zmiany. Był miesiąc, że miałam zmiany od 16:00 do północy. Bite cztery tygodnie przestawionego zegarka. Kładłam się przed drugą, odsypiałam, zjadałam obiad i szłam do pracy. Nie miałam w tym czasie sił nawet na obejrzenie filmu, a co dopiero przeczytanie kilku sfabularyzowanych zdań.
I wiecie co? Nie czułam się gorsza.
* Katarzyna "Szprota" Paprota , blogerka , fotorobka, socjolożka. Zawodowo udowadnia swoje racje w formie pisemnej, hobbystycznie robi dokładnie to samo. Mieszka z konkubentem, dwoma kotami i potworną ilością elektroniki.
-
Sposób na kamień w WC. Zadbasz o czystość oraz piękny zapach
-
Ta spódniczka przez lata była największym kiczem. Teraz wraca jako hit! Spójrzcie na Dodę
-
7 przepisów dla zdrowych jelit, czyli jak zadbać o spokój brzuchaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Koniec marynarek? Gwiazdy stawiają lżejszy zamiennik. Wakacyjną perełkę noszą już Kożuchowska i Sykut-Jeżyna
-
Monika Olejnik w krótkiej sukience. Zachwytom nie ma końca. "Dziewczęco"
- Teściowa kupuje ci ubrania? To zły znak. Psychiatra wyjaśnia
- Katarzyna Glinka pokazała się w skąpym bikini. "Czarne wyszczupla"
- W wyprzedaży ZARA hitowa sukienka lat 90. teraz za niecałe 40 zł! Bershka i Sinsay też mają ten model
- Nasyp na zakrętkę i podpal. Produkt z kuchni przegoni wszystkie meszki
- Pokazała, jak jej chłopak oszczędza na bananach. Ludzie są oburzeni. "Zerwij z nim"