Czytaj z Fochem - zapraszamy do naszego Klubu Książki

Że Polacy nie czytają? Że czytelnictwo spadło na łeb, na szyję i ogólnie jest nędza? Takie słychać opinie i takie są niestety smutne statystyczne dane. Ale my czytamy i wiemy, że Wy czytacie. To może poczytajmy... razem?

Pomysł na założenie naszego Fochowego Klubu Książki podsunęła nam Kaśka w komentarzu pod jednym z tekstów . Pomysł wydał nam się dobry, ba! wspaniały! Czym prędzej postanowiłyśmy więc wcielić go w życie, korzystając ze wsparcia zaprzyjaźnionego z nami Publio.pl .

Chcemy czytać z Wami! Chcemy założyć razem z Wami, naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami Klub Książki Focha . Będziemy wspólnie wybierać książkę, czytać ją (kiedyś może nawet wspólnie, na głosy - to by było dopiero - rozmarzyłam się, haha) i dyskutować na naszym FochForum .

Prezentujemy Wam pierwszych pięć propozycji , z których Wy wybierzecie jedną (głosowanie w sondzie pod tekstem!). Następnie damy sobie tak dwa tygodnie na przeczytanie wyłonionej przez Was pozycji. Kolejnym krokiem będzie nasza recenzja (postaramy się nie pobić, wyłaniając kandydatkę, bo na pewno WSZYSTKIE będą chciały pisać). Zachęcamy też, abyście nadsyłali swoje teksty na temat lektury. Najlepsze opublikujemy, zaś autorów będziemy nagradzać kodami na e-booki z Publio. Taki kod dostanie od nas już teraz pomysłodawczyni tego projektu - Kaśka. Zachęcamy też do komentowania, dzielenia się wszelkimi refleksjami w trakcie i po lekturze, a także do zgłaszania propozycji książek na kolejny miesiąc. Każdy miesiąc Klubu Książki będzie miał swój wątek na forum .

No to co? Poczytaj mi Fochu ? Głosujecie w sondzie pod tekstem, a tutaj pokrótce przedstawiam pięć proponowanych przez nas pozycji Klubu Książki Focha na luty:

1.  Człowiek z wysokiego zamku - Philip K. Dick

Klasyka SF, wiadomo. Dla jednych powrót do tej lektury po latach, dla innych może zupełnie nowe odkrycie. A może Dick się zestrzał i zdezaktualizował? Sprawdźmy!

2.  Droga - Cormac McCarthy

Świat po apokalipsie, degradacja przyrody, koniec cywilizacji, rozpad społeczeństwa. A w tym wszystkim ojciec i syn, w drodze. Za tę powieść McCarthy dostał w 2007 roku Nagrodę Pulitzera - czy zasłużenie?

3.  Poczucie kresu - Julian Barnes

Spowiedź życia i rozwiązywanie zagadki własnej przeszłości - intrygująco opowiedziana próba rekonstrukcji rzeczywistości, którą przecież każdy z nas odbiera i pamięta inaczej. Może coś nas omija?

4.  Śnieżka musi umrzeć - Nele Neuhaus

Swoją pierwszą powieść Neuhaus wydała własnym sumptem, kolejne ukazują się w wielkich nakładach, są tłumaczone i filmowane. Kryminały z niebanalnymi zagadkami - Skandynawowie nie mają wyłączności na głębię i mrok!

5. Złodziejski honor - Jeffrey Archer

Życie Archera jest niemal równie barwne jak jego książki - procesy, zniesławienia, odszkodowania. Na szczęście oprócz wielkiego ego ma jeszcze pisarski talent i poczucie humoru. A co z tym honorem?

ksiązkiksiązki ksiązki Wybieramy!

Wybór jest dość eklektyczny. I tylko jedna pisarka na liście. Ale kierowałyśmy się tu różnymi sentymentami, upodobaniami i emocjami, a nie jakąkolwiek kalkulacją. Choć nie, w sumie ważne było też, żeby była w Publio promocja na dany tytuł :)

Do życia z książką pod kocem już Was zachęcałam. Umówmy się - aura nie sprzyja eksploracji miasta, za to wybranie się w podróż do wnętrza ciekawej książki jawi się przy piętnastostopniowym mrozie jako coś wspaniałego. Coś, jak zanurzanie dłoni w ciepłym piasku na śródziemnomorskiej plaży, gdy wiemy, że przed nami jeszcze dwa tygodnie urlopu. Jak talerz najpyszniejszych smakołyków, który stawia przed nami szef kuchni w najlepszej restauracji ze słowami: na koszt firmy. Jak piękna sukienka, w której mamy dłuższe nogi i pięknie wyeksponowany biust, jest w idealnym rozmiarze i miła pani w sklepie mówi, że ma dla nas specjalną ofertę, kiecka kosztuje 100 złotych, a do niej za darmo możemy dobrać buty. Jak... STOP!

Czytanie wciągającej książki w mroźny wieczór, gdy wiatr świszcze za oknem można porównać tylko do czytania książki w hamaku, w letni, ale nie obezwładniająco upalny dzień. Hamak się delikatnie kołysze, a my co jakiś czas sięgamy po świeżutką, dorodną czereśnię (bez robala!), plujemy sobie radośnie pestką w siną dal. A na podołku leży książka, która dostarcza nam dawno nienapotkanej rozkoszy czytania...

To co? Czytamy razem?

[Klub Książki Focha] Którą książkę czytamy w lutym?
"Człowiek z wysokiego zamku" Philip K. Dick
20%
30głosów
"Droga" Cormac McCarthy
35%
52głosów
"Poczucie kresu" Julian Barnes
14%
21głosów
"Śnieżka musi umrzeć" Nele Neuhaus
25%
37głosów
"Złodziejski honor" Jeffrey Archer
6%
9głosów
Więcej o: