Co Słonko Widziało: nowojorskie cuda, szklane domy i zjawisko wśród skał

Są takie miejsca, w których po prostu chcesz siedzieć. Albo siedzieć naprzeciw nich i gapić się (lekko śliniąc). Albo zamieszkać tam, za wszelką cenę. No i są miasta, o których się marzy...

Jest pięknie. Niestety nie tu, gdzie siedzę, ale internet to potęga. W tym tygodniu znowu dość monotematycznie, ale postaram się wynagrodzić Wam to za tydzień. A teraz zabiorę was na wirtualny spacer, który zaczniemy od Nowego Jorku (a później tam wrócimy).

Igrzyska za pasem, walka o organizację kolejnych - w toku. Z tej okazji kilka kreatywnych umysłów wymyśliło sobie wizualizacje, ukazujące Nowy Jork w roli organizatora zimowych zawodów. Niestety - strasznie skromnie, zdjęć w tekście New york Times jest zaledwie kilka , ale i tak pobudzają wyobraźnię.

http://www.nytimes.comhttp://www.nytimes.com http://www.nytimes.com http://www.nytimes.com

Miejskie krajobrazy to w ogóle fascynujący temat, do którego podejść można na wiele sposobów. Jestem absolutną fanką pewnego Francuza z wyobraźnią - Alexandre Jacques fotografuje miasta na jeden z moich ulubionych sposobów. Na jego projekt Architectural Pattern trafiłam w tym tygodniu i wyjątkowo mnie ujął, tym bardziej, że strasznie lubię robić takie właśnie zdjęcia miejskiej architektury. Na zdjęciu poniżej widać jeden z paryskich hoteli.

http://www.nytimes.com Alexandre Jacques

Przeskoczmy teraz do Meksyku, do miasta Toluca. W 1910 roku wybudowano tam bardzo dekoracyjną halę targową, która przez wiele lat służyła okolicznym mieszkańcom zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Targ zamknięto w 1975 roku, ale na tym historia budynku szczęśliwie się nie zakończyła. Miejscowy artysta Leopoldo Flores wpadł bowiem na genialny pomysł zmiany i tak pięknego już budynku, w coś zdecydowanie oszałamiającego. Okna hali zostały wypełnione witrażami, a wnętrze hali zamieniono w ogród botaniczny. Witraże są imponujące! Projekt (i budynek) nazwano Cosmovitral - to mieszanka utworzona z hiszpańskich słów kosmos i szkło - gdyż tematyka obrazów, w jakie układa się kolorowe szkło, opowiada o związkach człowieka z wszechświatem. Całą historię i więcej powalających zdjęć znajdziecie w serwisie Kuriositas .

http://www.kuriositas.com/2014/01/cosmovitral-mexicos-amazing-stained.htmlhttp://www.kuriositas.com/2014/01/cosmovitral-mexicos-amazing-stained.html Cosmovitral Cosmovitral

Ciekawy projekt to także ten budynek, który (bardzo ostentacyjnie) stoi sobie w Szanghaju. Ze względu na jego położenie, można pomylić go ze stacją pomp, ale w środku betonowego klocka znajdziemy fascynujące rozwiązania architektoniczne. Polecam całą galerię w serwisie Gizmag, która pokazuje doskonale, że trochę betonu, szkła i metalu wystarczy, żeby zrobić coś bardzo nietypowego . Budynek został zaprojektowany przez Atelier FCJZ w ramach konkursu architektonicznego w 1991 roku, a wybudowany zaledwie rok temu, jako eksponat na odbywającą się co dwa lata wystawę architektury i sztuki współczesnej . Obecnie służy jako dom gościnny dla przybywających do Szanghaju artystów.

Atelier FCJZAtelier FCJZ Atelier FCJZ Atelier FCJZ

Atelier FCJZAtelier FCJZ Atelier FCJZ Atelier FCJZ

Za serce chwycił mnie jednak inny dom, usytuowany w miejscu o wiele spokojniejszym. Ten dom będzie śnił mi się po nocach, bo wyjęty jest z moich marzeń. A już na pewno wymarzoną jest jego lokalizacja - stoi wśród skał na pustyni Mojave. Kontrastując mocno z otoczeniem, pokazuje jednak jego piękno - zwróćcie uwagę na cudownie przemyślane okna, na gładki kamień, ech, na wszystko... Co będę się rozpisywać - po prostu oglądajcie. Cała galeria znajduje się w serwisie MyModernMetropolis , a ja zapisuję nazwę pracowni architektonicznej na wypadek ogromnej wygranej w Lotto. Może nawet zacznę grać.

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/marc-atlan-oller-pejic-moderne-builders-the-black-desert-househttp://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/marc-atlan-oller-pejic-moderne-builders-the-black-desert-house Marc Atlan Design Marc Atlan Design

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/marc-atlan-oller-pejic-moderne-builders-the-black-desert-househttp://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/marc-atlan-oller-pejic-moderne-builders-the-black-desert-house Marc Atlan Design Marc Atlan Design

I na koniec - zauroczenie tygodnia. Fotograf Franck Bohbot skradł mi serce przepięknymi zdjęciami amerykańskich kin i teatrów. Oglądanie jego prac jest jak magiczna podróż. Na jego oficjalnej stronie znajdziecie kilka galerii - proponuję zacząć właśnie od serii, pokazujących świątynie sztuki teatralnej i filmowej . Mi odjęło mowę (jak przypuszczam, wszyscy są wdzięczni).

 Grauman's Chinese Theatre I / fot.Franck Bohbot Grauman's Chinese Theatre I / fot.Franck Bohbot  Grauman's Chinese Theatre I / fot.Franck Bohbot Grauman's Chinese Theatre I / fot.Franck Bohbot

fot.Franck Bohbotfot.Franck Bohbot fot.Franck Bohbot fot.Franck Bohbot

Po zagłębieniu się w inne galerie, odkrywamy uroki miast i miejsc, które tchną spokojem. Spędziłam kilka dobrych minut na podziwianiu fotografii z parków rozrywki i niezwykłych ujęć basenów pływackich , później przeszłam się trasą prowadzącą wokół pięknych fasad nowojorskich budynków , aby na koniec móc uśmiechnąć się przy serii, pokazującej, tak zwyczajnie, zaparkowane samochody . Zwyczajnie, ale w niezwykły sposób. Genialne!

No już, nie czytajcie, oglądajcie. I podrzucajcie swoje znaleziska.

Więcej o: