Od "Zagubionej autostrady" po "Rozmowy kontrolowane" - 14 filmów o urzędniczej rzeczywistości

Kiedy czytam ostatnie prasowe doniesienia, to mam wrażenie, że żyjemy w scenariuszu sensacyjnej fabuły. A ponieważ lubię sobie pofantazjować to stworzyłam listę znanych filmów, które mogłyby opowiadać o polskich urzędniczych realiach.

"Zagubiona autostrada". Horror SF. Przetarg na budowę autostrady A12 ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wygrywa konsorcjum, którego jednym z członków jest tajemniczy Marsjanin. Urzędnicy, którzy udali się na kontrolę inwestycji giną w niewyjaśnionych okolicznościach, podobnie jak cały asfalt i dokumentacja techniczna.

"Tajemnica Brokeback Mountain". Musical. Najlepszy agent CBA Tomasz prowadzi tajną akcję przeciwko Emilowi - modemu pasterzowi kóz w województwie podkarpackim. Władze podejrzewają Emila o przemyt rogacizny na stronę ukraińską oraz o płoszenie niedźwiedzi. Między mężczyznami rodzi się skomplikowana i pełna napięć relacja. Emocje rozładowują podczas chlapania się w lodowatym strumieniu. Tomasz nie mogąc uporać się z powierzonym zadaniem schodzi na ścieżkę zła i pogrąża się w rozpuście.

"Domek na prerii". Sensacyjny. Opowieść o dzielnym pracowniku KRUS, który po perypetiach z okrutnym przełożonym postanawia na własnej skórze przekonać się o walorach spokojnego życia na wsi. Walka z przeciwnościami losu - konflikt z sąsiadką o miedzę, sprawia, że bohater rozprawia się z własnymi słabościami. Życiowa rola Borysa Szyca.

"Nietykalni". Horror. Historia grupy 460 ludzi zmuszonych do podejmowania decyzji w imieniu narodu. Nietykalni zostali wybrani w drodze głosowania spośród najbardziej nielubianych ludzi w kraju. Cały czas muszą przebywać w budynku zamieszkałym przez potworne i tajemnicze monstrum. Potwór jednak nie chce żywić się nietykalnymi i ucieka siejąc zniszczenie w mieście. Do akcji wkracza Greenpeace, ponieważ potwór okazuje się ostatnim żyjącym przedstawicielem rzadkiego gatunku z rodziny Pythonidae.

"Sin City - Miasto grzechu". Dokument. Dzień z życia Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Film został wycofany z dystrybucji, ze względu na pozew złożony do prokuratury przez władze stolicy.

Sen o WarszawieSen o Warszawie Sen o Warszawie Sen o Warszawie

"Amelia" . Obyczajowy. Opowieść o sympatycznej urzędniczce wydziału architektury w małej gminie w Małopolsce. Wielkim marzeniem tytułowej dziewczyny jest budowa największego w Polsce pomnika Świętego Papieża Polaka. Pełna optymizmu Amelia walczy z biurokracją i o fundusze unijne. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich.

"Dirty dancing". Melodramat. Historia zainspirowana radosnym tańcem byłej Minister Spraw Zagranicznych Anny Fotygi. Nieśmiała referentka z MSZ, pochodząca z małego miasteczka toczy wewnętrzną walkę z konwenansami i apodyktyczną matką. Pomimo nieznajomości języka angielskiego i szeregu przeciwności losu wygrywa 20. edycję amerykańskiego programu You Can Dance . Koniecznie weźcie paczkę chusteczek.

 

"Niekończąca się opowieść". Komedia fantasy. Satyra na wymiar sprawiedliwości. Sprawa pomiędzy dwoma skłóconymi kuzynami toczy się już 45 lat. Spór dotyczy rodzinnej pamiątki - makutry po prababce. Okazuje się, że sędziowie chcą pobić rekord Guinessa w długości prowadzonego postępowania. Czy im się uda?

"Szósty zmysł". Melodramat w gwiazdorskiej obsadzie. Historia miłosnego zauroczenia kobiety i mężczyzny, którzy poznają się podczas rekrutacji do Urzędu Kontroli Skarbowej. Poszukiwany pracownik powinien posiadać tzw. "szósty zmysł" - niezbędny do wychwytywania malwersacji finansowych podatników. Rywalizacja podczas rekrutacji prowadzi do tragedii.

"Goło i wesoło". Bollywood komedia. Szalona i przezabawna przygoda młodego przedsiębiorcy, który udaje się do urzędu skarbowego w celu złożenia deklaracji VAT-7. Seria niewiarygodnych wypadków sprawia, że zakochuje się w nim pani naczelnik urzędu. W finałowej scenie tańca biorą udział prawdziwi urzędnicy radośnie rozrzucając wypełnione deklaracje podatkowe.

"21 gramów". Dramat. Damian - ambitny pracownik Ministerstwa Gospodarski dostaje polecenia wdrożenia tajnego programu, który zunifikuje gramaturę pism zgodnie z normami UE. Od 1 stycznia 2015 roku każde pismo musi ważyć dokładnie 21 gramów. Pracownik odkrywa, że projekt ten wymaga wprowadzenia specjalnego reżimu gospodarki słowami oraz rezygnacji z użycia niektórych liter. Informuje o swoim odkryciu przełożonego (znakomita rola Tomasza Karolaka). Ten zwalnia go ze skutkiem natychmiastowym. Od tej pory Damian musi się ukrywać.

"Dziewczyny do wzięcia". Horror. Historia wesołych i ciekawych świata młodych kobiet, które przyjeżdżają na podryw do stolicy, lecz stolica nie daje się poderwać. Zdesperowane dziewczyny nie przebierają w środkach.

'Oczy mam ładne. Czarne. Trochę rozmazane, ale nie szkodzi'"Oczy mam ładne. Czarne. Trochę rozmazane, ale nie szkodzi" "Oczy mam ładne. Czarne. Trochę rozmazane, ale nie szkodzi" Oczy mam ładne. Czarne. Trochę rozmazane, ale nie szkodzi

"Panienka z okienka". Horror. Demoniczna pracownica wydziału komunikacji w jednym z wojewódzkich miast południowej Polski (porażająca kreacja Anny Samusionek) wyszukuje swoich ofiar wśród petentów rejestrujących nowozakupione samochody. Nieszczęśników zaciąga do kantorka pod pretekstem dodatkowych wyjaśnień. Ze względu na realistyczne sceny kanibalizmu film dozwolony od lat 18.

"Rozmowy kontrolowane". Komedia. Przystojny minister ma problemy z wysławianiem się. Udaje się do psychoterapeuty, który w ramach terapii poleca mu nagrywanie i analizowanie swoich wypowiedzi. Minister ochoczo na to przystaje i instaluje dyktafony w każdym miejscu swojego pobytu. Taśmy przypadkowo trafiają w niepowołane ręce, co prowadzi do szeregu zabawnych sytuacji.

Były minister transportu Sławomir Nowak (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)Były minister transportu Sławomir Nowak (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta) Były minister transportu Sławomir Nowak (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl) Były minister transportu Sławomir Nowak (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

A może Wy drodzy czytelnicy macie jakieś niezrealizowane pomysły filmowe? Życie pisze takie piękne scenariusze.

Wasza Korespondentka z Wydziału Odzyskiwania Zdrowego Rozsądku

Więcej o: